Henna do włosów to jeden z pośród najbardziej popularnych kosmetyków, który od wielu lat stosuje się do ich koloryzacji. Mówi się, iż daje bardzo dobre efekty, a przy tym jest zdrowsza dla włosów, aniżeli popularne farby dostępne w sklepach kosmetycznych. Henna stosowana do włosów posiada sporo zalet, ale też i wad. Jeżeli planujemy stosować ją na własne włosy, warto zapoznać się z poniższym artykułem.
Hennę do włosów używano już w starożytności i po dziś dzień cieszy się ona sporą popularnością. To zdecydowanie zasługa jej specjalnych właściwości. Nie tylko może zastępować farbę, ale również kosmetyki pielęgnacyjne.
Henna posiada wiele różnych zastosowań. Dzięki niej można wyleczyć łupież, podkreślić łuki brwiowe, wykonać zmywalny tatuaż, czy też zafarbować włosy. Zdarzają się jednakże również i krytyczne opinie, z których wynika, iż tenże produkt wysusza kosmyki, oblepia je, a później nie można go usunąć. Jaka jest prawda? Oto, co powinniśmy wiedzieć odnośnie henny, zanim zastosujemy ją na swoich włosach.
Zalety henny do włosów
Henna do włosów jest naturalnym kosmetykiem w formie proszku, który pozyskiwany jest z rośliny noszącej nazwę lawsonia bezbronna (występuje na terenie Ameryki Łacińskiej, Afryki, Australii i Indii). W składzie henny znajdują się :
- witaminy A,B i D,
- kwas linolowy,
- kwas oleinowy,
- błonnik,
- liczne enzymy,
- potas,
- magnez,
- wapń.
Dzięki swoim właściwościom henna nie tylko pielęgnuje włosy, ale również zapewnia im wyjątkowo intensywny kolor. Pogłębia, ale i podkreśla ich naturalną barwę. Należy podkreślić, iż efekt, jaki uzyskamy, zależny jest w dużej mierze od rodzaju wybranej henny. Jest również bowiem dostępna henna, która zawiera nie tylko lawsonię, ale też barwniki pozyskiwane z innych roślin. Jedną z pośród najbardziej popularnych jest indygowiec farbiarski (inaczej tak zwane niebieskie indygo).
Dzięki zastosowaniu różnorodnych naturalnych barwników można uzyskać bez problemu wiele odcieni – począwszy od ciepłych miedzi, skończywszy na zimnych i głębokich brązach. Za chłodne odcienie odpowiada amla, która jest również często dodawana do henny. Na rynku dostępne są również henny ziołowe. Można je nabyć głównie w specjalistycznych sklepach stacjonarnych z naturalnymi kosmetykami, ale przez internet.
Pośród największych plusów henny do włosów można wymienić:
- pokrycie odrostów,
- dodawanie włosom blasku,
- nie szkodzi kosmykom tak jak farba chemiczna,
- pogłębienie koloru,
- łagodne farbowanie włosów.
Jeśli narzekamy na siwe włosy, warto zastosować również odsiwiacz, jeszcze przed nałożeniem henny.
Wady henny do włosów
Miejmy na uwadze, iż henna do włosów może tylko pogłębiać ich naturalny kolor, niemniej jednak nie rozjaśni ich i nie zapewni im spektakularnej zmiany barwy. To jedna z pośród najczęściej podawanych wad tegoż naturalnego produktu. Ponadto mówi się, iż henna przesusza włosy, co niestety jest także prawdą. Im częściej pokrywamy nią włosy, tym większe ryzyko, iż ulegną zniszczeniu.
W zależności od struktury włosów, henna może się szybko wypłukiwać, albo wręcz przeciwnie pozostać na nich nawet przez okres kilku miesięcy. Nigdy nie mamy pewności, jak bardzo trwały efekt zapewni tenże produkt naszym kosmykom. Nie mamy również pewności, jaki dokładnie odcień uzyskamy. Zależne to będzie od naszego wyjściowego koloru włosów.
Pamiętajmy, że henna nie zapewni nam bardzo radykalnej metamorfozy. Jeżeli nasz naturalny kolor jest ciemny, a chciałybyśmy uzyskać blond, lepiej skorzystać z innych metod koloryzacji. Henna do włosów posiada jeszcze jedną istotną wadę : ma drażniący i nieprzyjemny zapach. Poniżej prezentujemy największe wady henny:
- dosyć długie nakładanie na całe włosy,
- nieprzyjemny zapach,
- nie można się jej całkowicie pozbyć z włosów,
- nie zawsze będzie trwała,
- przesusza włosy.
Jakie kolory możemy uzyskać?
Do wyboru mamy kilka wersji kolorystycznych:
- jasny blond,
- średni blond,
- rudy,
- jasny brąz,
- orzechowy brąz,
- ciemny brąz,
- kasztanowo-miedziany brąz,
- czerń,
- henna bezbarwna.
Farbowanie henną krok po kroku
Hennę najlepiej będzie nakładać raz na półtorej miesiąca. Ażeby nie zniszczyła nam ona włosów, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie między farbowaniami np. w postaci regularnie nakładanej maski. Na początku należy wymyć włosy szamponem. Następnym krokiem będzie wymieszanie henny z ciepłą wodą, jak i kilkoma kroplami cytryny, aż do uzyskania papki. Sok ma za zadanie wspomagać proces koloryzacji.
Później nie pozostaje już nic innego, jak równomierne nałożenie gotowej mieszanki na włosy. Potem trzeba zawinąć je w folię spożywczą, a na koniec owinąć głowę ręcznikiem, dzięki czemu włosy utrzymają stałą temperaturę.
Po kilku godzinach wystarczy zmyć włosy wodą. Pierwsze mycie po wykonaniu koloryzacji powinno zostać wykonane przynajmniej 48 godzin po farbowaniu. W innym przypadku henna może być nietrwała.
- Najlepsza henna do włosów – jak dokonać właściwego wyboru?
Jeśli kupujemy czystą hennę roślinną, zwróćmy uwagę na jej skład. Czysta henna winna mieć w składzie wyłącznie jeden składnik – Lawsonia Inermis. Im więcej substancji wymienionych na opakowaniu, tym niestety gorzej. Jedynymi dodatkami mogą być naturalne barwniki, czyli chociażby Emblica Officinalis (Amla) i Indigofera Tinctoria (Indigo). Wyłącznie w tychże wypadkach można mówić o tym, iż mamy do czynienia z całkowicie naturalną henną roślinną.
Co może zniechęcić do hennowania włosów?
Koloryzacja włosów za pomocą henny ma swoje zalety, do których można zaliczyć przede wszystkim to, iż dzięki hennie w naturalny sposób można uzyskać przepiękny kolor włosów. W skórę nie wnikną wówczas szkodliwe substancje, takie jak fenylendiamin, nikiel, nadtlenek amoniaku, czy parabeny. Hennowanie włosów poprawia także ich kondycję, nadaje im połysk i podkreśla ich naturalny odcień. Henna wykazuje także, co warto podkreślić – doskonały wpływ na skórę głowy, zwalcza łupież i łagodzi podrażnienia. Zanim zastosujemy naturalny barwnik trzeba wiedzieć, iż henna do włosów ma także wady, które potrafią zniechęcić do jej zastosowania.