Blog / Fototyp skóry. Jak sprawdzić swój rodzaj karnacji?

Fototyp skóry. Jak sprawdzić swój rodzaj karnacji?

Czy koloryt, odcień i stopień jasności skóry ma wpływ na jej pielęgnację? Czy tonacja karnacji jest ważna podczas opalania?Jak dobrać kosmetyki do twarzy, aby pięknie współgrały z odcieniem naszej skóry? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, najpierw należy ustalić, czym jest fototyp skóry, a następnie dowiedzieć się, jak rozpoznać poszczególne rodzaje karnacji.

Gładka skóra kobiety

Czym jest fototyp skóry?

W dużym uproszczeniu fototyp oznacza konkretny odcień karnacji skóry. Fototypy oznaczone są numerycznie w skali od 1 do 6, przy czym numer 1 oznacza najjaśniejszy odcień skóry, a 6 – najciemniejszy. Przyjmuje się, że pierwsze cztery fototypy przypisane są do rasy białej, piąty do rasy żółtej, a szósty — do czarnoskórych obywateli naszej planety. Numeracja jest ściśle powiązana z ilością melaniny w skórze i jej reakcją na działanie promieni UV. To właśnie rodzaj karnacji określa bezpieczny czas przebywania na słońcu, wysokość filtru w kremie, lub skuteczność działania depilacji laserowej.

Rodzaje fototypów

Wynalazcą klasyfikacji opisującej fototypy skóry jest amerykański dermatolog Thomas B. Fitzpatrick. Oparł ją na obserwacjach reakcji skóry, podczas ekspozycji na promienie słoneczne, w godzinach popołudniowych przez 30 minut. Każda karnacja inaczej reaguje na promienie słoneczne. Spośród sześciu fototypów, w Polsce najbardziej powszechny jest fototyp 2. Klasyfikacja przedstawia się następująco:

  • fototyp I, celtycki — nie opala się, natychmiast następuje oparzenie słoneczne;
  • fototyp II, północnoeuropejski — minimalna opalenizna, duża skłonność do oparzeń;
  • fototyp III,  środkowoeuropejski — zawsze się opala, niewielka skłonność do oparzeń;
  • fototyp IV,  południowoeuropejski — zawsze i łatwo się opala, prawie nigdy nie następuje oparzenie;
  • fototyp V,  kraje azjatyckie, rdzenne amerykańskie oraz arabskie  — dobrze się opala, bez skłonności do oparzeń, średnia pigmentacja;
  • fototyp VI,  kraje afrykańskie — brak oparzeń, najgłębsza pigmentacja.

Jak rozpoznać swoją karnację skóry?

Każdy z sześciu fototypów oprócz określenia odcienia karnacji, wyraża także cechy charakterystyczne dla danego typu skóry. Może to być kolor oczu, włosów, czy skłonność do powstawania piegów. To właśnie te parametry pomagają w rozpoznaniu swojej karnacji skóry. Po zapoznaniu z cechami szczególnymi, bez problemu określimy typ karnacji.

  • Fototyp I — skóra bardzo jasna, porcelanowa, jasnoróżowa lub biała, włosy blond lub rude, jasny kolor oczu (niebieski, szary lub jasnozielony), przeważnie piegi.
  • Fototyp II — skóra blada o odcieniu bardziej mlecznym zbliżonym do kości słoniowej, włosy rude, blond od jasnego po ciemny oraz jasnobrązowe, kolor oczu niebieski, piwny lub zielony, możliwe piegi.
  • Fototyp III — skóra jasna w ciepłych tonacjach (beż i złoto), włosy od ciemnych blondów po ciemne głębokie brązy, kolor oczy szary, piwny, zielony lub brązowy, nieliczne piegi.
  • Fototyp IV — skóra śniada jasnobrązowa lub oliwkowobrązowa, włosy ciemnobrązowe lub czarne, oczy intensywnie brązowe, piegi nie występują.
  • Fototyp V — skóra oliwkowa naturalnie ciemna, włosy czarne, oczy ciemne, z reguły brązowe lub czarne, piegi nie występują.
  • Fototyp VI — skóra brązowa w odcieniach od średniego brązu do ciemnego, czarne włosy, kolor oczu ciemny brązowy lub czarny, piegi nie występują.

Jak chronić skórę zależnie od jej fototypu?

Każdy fototyp skóry ma odrębne predyspozycje dotyczące wrażliwości na promienie słoneczne i występowania oparzeń słonecznych. Im naturalnie ciemniejsza skóra, tym bezpieczniej możemy korzystać z kąpieli słonecznych. Wskazane jest używanie kremów i balsamów z filtrami nie tylko na plaży, ale również do codziennej pielęgnacji. Nawet wychodząc na krótki spacer, lub idąc do pracy, poddajemy skórę promieniowaniu UV.

Właściwości skóry i zalecenia dotyczące ochrony według Zaleceń Komisji Europejskiej z dnia 22.09.2006r. w sprawie skuteczności produktów ochrony przeciwsłonecznej:

  • fototyp I — naturalna ochrona poniżej 15 minut, zalecany filtr 60 SPF i więcej
  • fototyp II — naturalna ochrona 15-20 minut, zalecany filtr 30-60 SPF
  • fototyp III — naturalna ochrona 20-30 minut, zalecany filtr 15-30 SPF
  • fototyp IV — naturalna ochrona 40-50 minut, zalecany filtr 6-15 SPF
  • fototyp V — zalecany filtr 6-10 SPF
  • fototyp VI — zalecany filtr 6-10 SPF

Należy pamiętać o właściwym doborze produktów do ochrony i pielęgnacji ciała z uwzględnieniem optymalnego wskaźnika SPF, ponieważ pod wpływem promieni UV skóra szybciej się starzeje i jest podatna na zachorowanie na raka skóry oraz inne schorzenia.

Zobacz także