Blog / Elektryzujące się włosy: Co zrobić, aby włosy się nie elektryzowały?

Elektryzujące się włosy: Co zrobić, aby włosy się nie elektryzowały?

Elektryzujące się włosy, będące zmorą wielu kobiet to problem, na który skarży się ogromna ilość osób. Nasila się on głównie w okresie jesienno-zimowym, jednakże zauważalny jest także przez cały rok. Włosy ‘stające dęba’ na każdą stronę oraz charakterystyczne i mało przyjemne strzelanie ich cząsteczek to jakże nieprzyjemne i dokuczliwe zjawisko.
Elektryzujące się włosy: Co zrobić, aby włosy się nie elektryzowały

Warto zatem zadać pytanie – czy są na tę kłopotliwą przypadłość jakieś skuteczne metody? Można walczyć z elektryzującymi się włosami? Owszem! Sposobów na poradzenie sobie z tym problemem jest kilka i nie wymagają one zazwyczaj nadzwyczaj skomplikowanych działań.

By poskromić szalone i naładowane prądem kosmyki, warto zapoznać się z przyczynami tego, jakże utrudniającego życie zjawiska, psującego humor każdej kobiecie.

Dlaczego włosy się elektryzują?

O czym warto pamiętać z zakresu wiedzy o fizyce to fakt, iż naładowane w ten sam sposób jony zawsze się odpychają, zaś elektryzujące się włosy to właśnie kwestia praw fizyki. Za tę jakże dokuczliwą przypadłość odpowiadają przede wszystkim oddziaływania elektrostatyczne.

Włosy naładowane są zarówno jonami dodatnimi, jak i ujemnymi. Problem zaś rozpoczyna się, gdy równowaga między nimi zaburza się, w konsekwencji czego ilość dodatnich jonów zaczyna przewyższać jony ujemne. Następnie, gdy naładowane dodatnio włosy stykają się z naładowanymi w ten sam sposób ubraniami czy chociażby unoszącymi się w powietrzu cząsteczkami kurzu – włosy zaczynają się odpychać i unosić do góry. Już pod wpływem nawet najmniejszego tarcia o inny materiał naładowują się dodatnio i tym samym odpychają, stercząc na wszystkie strony głowy.

Elektryzowaniu się włosów sprzyja wiele różnych czynników, takich jak brak odpowiedniego nawilżenia, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach czy wysoka różnica temperatur. Noszenie wszelkich nakryć głowy, swetrów, szalików wykonanych ze sztucznych materiałów jest kolejną z przyczyn. Co więcej, nawet zwyczajne czynności, jak mycie, czesanie czy suszenie włosów, wykonywane niewłaściwie mogą sprzyjać ich elektryzowaniu się. Zatem, tak ważna i istotna jest ich odpowiednia pielęgnacja.

Sposoby na elektryzujące się włosy

Metod, które są w stanie zapobiec elektryzującym się włosom jest dużo, a większość z nich można zastosować już na etapie codziennej pielęgnacji. Za pomocą łatwych i niewymagających, ale też skutecznych sposobów można zaradzić tejże przypadłości. Zapoznaj się z nimi!

Włosy suche i szorstkie są najbardziej podatne na elektryzowanie się, dlatego warto sięgnąć po kosmetyki temu zapobiegające. Mogą to być wszelkie odżywki, szampony, maseczki, których wiodącym działaniem jest intensywne nawilżenie. Zniszczone oraz osłabione włosy również narażone są na to często występujące zjawisko, zatem niezmiernie ważna jest ich właściwa i staranna pielęgnacja. Warto wówczas zastosować preparaty je wzmacniające i odbudowujące strukturę włosa, przywracając im blask i elastyczność.

Lakier do włosów również okazać się może przydatnym kosmetykiem – wystarczy spryskać nim włosy przed wyjściem, a z pewnością w dużej mierze zapobiegnie ich elektryzowaniu się.

Ważną czynnością, którą należy uwzględnić przy udaremnianiu elektryzowania się włosów jest ich suszenie za pomocą suszarki. Należy przede wszystkim używać chłodnego nawiewu, nie zaś ciepłego, które dość mocno je wysusza. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest zakup suszarki z funkcją jonizacji powietrza, która neutralizuje dodatnie ładunki elektryczne odpowiedzialne za elektryzowanie się, a których na rynku jest już coraz więcej.

Podczas przymierzania odzieży, gdy włosy najczęściej elektryzują się, dobrym pomysłem jest roztarcie w dłoniach małej ilości kremu do rąk, a następnie przesunięcie nimi po włosach. Szybką metodą będą również domowe sposoby, jak choćby zwilżenie włosów wodą. Warto wspomnieć o naturalnych maseczkach – np. z awokado, jajek czy oleju kokosowego.

Wybierając nakrycie głowy – czapki, kapelusza czy chociażby beretu warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Unikać należy bowiem wszystkich sztucznych, syntetycznych włókien, które tylko sprzyjają elektryzowaniu się włosów. Najlepszą opcją będzie bawełna czy też wełna.

Użycie odpowiedniej szczotki do rozczesania włosów to także istotna kwestia. Wskazane jest użycie szczotek z naturalnego włosia lub drewnianych grzebieni – nigdy zaś z tworzywa sztucznego.

Być może to już koniec walki z ciężkimi do ujarzmienia, elektryzującymi się włosami! Istnieje wiele sposobów na walkę z tym zjawiskiem. Często wystarczy odpowiednia pielęgnacja oraz właściwy dobór kosmetyków utrzymujących włosy w dobrej kondycji. Metody wymienione powyżej warto zastosować, bowiem nie wymagają skomplikowanych i drastycznych kroków, są zaś gwarancją zdrowo wyglądających i nieelektryzujących się włosów.

Zobacz także