Mocne i pięknie wyglądające paznokcie są jednym spośród najbardziej istotnych atrybutów zadbanego wyglądu i zdrowia. Płytka paznokcia, która stanowi nieunerwioną, nieukrwioną i martwą część paznokcia, zbudowana jest ze 100-150 warstw komórek. Jest bardzo wytrzymała, jednakże ciągłe poddawanie jej czynnikom uszkadzającym może odbijać się niekorzystnie na kondycji paznokci. Jakiekolwiek zmiany w tym, jak wyglądają paznokcie świadczą o zaniedbaniach pielęgnacyjnych i o stanie zdrowia organizmu. Rozdwajające się paznokcie powinny jasno nam zasygnalizować, że dzieje się coś złego.
Kiedy paznokcie są nieodpowiednio nawilżone, zaś odwodnienie paznokci powoduje konieczność ich częstego malowania i zastosowanie zmywaczy acetonowych. Wtedy na ogół stają się one kruche i łamliwe. Oddziaływanie na nie bodźców mechanicznych (ciągłe stukanie w klawiaturę komputera, nieodpowiednie piłowanie) generuje dodatkowo rozdwajanie się paznokci. Natomiast kiedy paznokcie są poddawane działaniu wilgoci (detergenty, częste mycie), reagują miękkością płytki. Niedobory pokarmowe mogą przyczynić się do każdej z powyższych zmian. Jak prawidłowo dbać o paznokcie? Jakie są skuteczne domowe sposoby na rozdwajające się paznokcie?
Dieta na rozdwajanie paznokci i wzmocnienie paznokcia
Rozdwajające się, łamliwe paznokcie są defektem estetycznym, którego pozbycie się wymagać będzie niestety właściwej pielęgnacji, regularności i cierpliwości. Bez względu na kondycję naszych paznokci, warto dbać o właściwie zbilansowaną dietę. Wspomaga ona terapię już osłabionych paznokci, jak i zapobiega powstawaniu niekorzystnych zmian u tych osób, które cieszą się mocnymi i zdrowymi paznokciami. Skomponowanie diety, mającej za zadanie wzmacniać paznokcie polega głównie na włączeniu składników pokarmowych, które stanowią budulec płytki paznokci. Co jeść na rozdwajające się paznokcie? Które składniki diety zadbają o piękny i wygląd płytki paznokciowej?
Minerały, które wzmacniają, utwardzają i zwiększają elastyczność płytki paznokcia to: krzem, żelazo, cynk, miedź, wapń. Niezwykle istotnym budulcem paznokci jest białko, a tym bardziej keratyna. Z dietą musimy dostarczać zestawu aminokwasów, z naciskiem na aminokwasy siarkowe – cysteinę i metioninę. Bogatym ich źródłem są kiełki pszenicy, rośliny strączkowe, nabiał i mięso. Nie należy zapominać także o nienasyconych kwasach tłuszczowych, które zawarte są chociażby w rybach, siemieniu lnianym, orzechach, awokado i w olejach roślinnych. Najbardziej istotne witaminy wzmacniające paznokcie i zapobiegające ich łamaniu to: witamina H (inaczej biotyna), witaminy z grupy B, witamina C, beta-karoten, i witamina A. Wymienione związki występują w sporych ilościach w produktach pełnoziarnistych, strączkach, rybach, drożdżach, jajach, warzywach i owocach. To najlepsze spośród witamin na paznokcie, których możemy dostarczyć stosując zbilansowaną dietę.
Jak zadbać o rozdwajające się paznokcie?
Celem wzmocnienia paznokci warto będzie sięgnąć po specjalistyczne odżywki do paznokci, które dostępne są w postaci olejków i lakierów. Odżywki przeznaczone do rozdwajających się i łamliwych paznokci, muszą uzupełniać niedobory kwasów tłuszczowych, magnezu, oraz krzemu. Poza tym w składzie zawierają także witaminy, wapń i keratynę. Z kolei zaś miękkość paznokci wymagać będzie ich utwardzenia: odżywki do miękkich paznokci zawierają olejki odżywcze, minerały, witaminy z grupy B, jedwab i pył diamentowy.
Trzeba unikać odżywek, które zawierają żywice formaldehydowe, plastyfikatory, formaldehyd, toluen – substancje te osłabiają paznokcie, a poprzez znaczną penetrację w głąb płytki, mogą przedostać się do organizmu, powodując wiele działań niepożądanych (rakotwórczych i toksycznych). Warto również stosować naturalne sposoby pielęgnacji, tym bardziej kąpiele w oliwie z oliwek z kilkoma kroplami cytryny, które mają korzystny wpływ na rozdwajające się paznokcie.
Domowe sposoby pielęgnacji na rozdwajające się paznokcie
Problemy z paznokciami mogą przybrać różne formy – zwykle jest to ich rozdwajanie się, ale również kruchość, odbarwienia czy też nadmierna miękkość płytki paznokciowej. Kiedy zauważymy u siebie takie niekorzystne zmiany w obrębie płytki paznokciowej, zastanawiamy się, w jaki sposób szybko i skutecznie utwardzić paznokcie – i z pewnością większość spośród nas sięgnie po zakupione w sklepach kosmetycznych preparaty utwardzające. Niemniej jednak jest to tylko doraźne działanie, które nie wyeliminuje przyczyn rozdwajania się paznokci i ich kruchości – a tych ich eliminacja może przynieść pożądany efekt wzmocnienia paznokci.
Kruche paznokcie bardzo dobrze reagują na domowe zabiegi pielęgnacyjne, w których wykorzystywane są naturalne składniki.
Pośród naturalnych metod na rozdwajające się paznokcie warto wymienić:
- wcieranie w płytkę paznokcia kapsułek zawierających witaminy A i E, jak również olejek rycynowy,
- kąpiele paznokci w roztworze żelatyny,
- moczenie paznokci w naparze przygotowanym z nasion kopru,
- moczenie paznokcie w ciepłej oliwie z oliwek w połączeniu z kilkoma kroplami cytryny.