Mszyce to bardzo powszechne szkodniki, występujące na roślinach i kwiatach domowych. Jeśli zauważymy, że zaatakowały nasze rośliny, należy reagować natychmiast. Szybkie działania i zwalczenie owadów, pozwala odratować ulubiony kwiat. Mszyce nie tylko niszczą, lecz przenoszą groźne wirusy. Należy działać szybko i wykorzystać to, co ma się akurat pod ręką.
Mszyce — jak je rozpoznać?
Mszyce są owadami roślinożernymi, które należą do rodziny pluskiew. Mają niewielkie rozmiary, lecz uszkadzają rodziny, przenosząc przy tym rozmaite choroby. Te szkodniki mogą zaatakować zarówno rośliny ogrodowe i kwiaty balkonowe. Ich wielkość to około 5 mm. Mogą być barwy białej, kremowej, przezroczystej, a nawet czarnej (wszystko zależy od gatunku). Ich miękkie ciało, zakończone jest spiczastym ogonkiem. Najpierw zauważyć je można na wierzchołkach roślin, stopniowo pojawiają się na ich kolejnych częściach — liściach i łodygach. Owady te zawsze pojawiają się w licznych koloniach, gdy jedna roślina im nie wystarcza, uskrzydlone samice przenoszą się na kolejną. W ciągu jednego rozrodu mszyca wydaje kilkadziesiąt osobników, co sprawia, że ich rozmnażanie jest niezwykle trudne do zatrzymania.
Mszyce za pomocą swojego aparatu gębowego uszkadzają rośliny, wysysając z nich wszystkie soki niezbędne do życia. Swój żer rozpoczynają od najmłodszych części rośliny, są to zazwyczaj młode pędy, pąki oraz listki. Po jakimś czasie roślina przestaje rosnąć, jej liście zaczynają żółknąć, skręcają się, a na samym końcu usycha.
Kąpiel zarażonej rośliny, czy pomoże?
Jeśli zauważymy, że na naszej roślinie rozgościły się mszyce, jak najszybciej należy ją umieścić w wannie i przelać silnym strumieniem wody. Polewanie należy rozpocząć od górnej części, kierując się ku dołowi. Przed rozpoczęciem kąpieli, warto zabezpieczyć ziemią w doniczce folią, aby nie dopuścić do jej nadmiernego rozmoknięcia. Kąpiel zaatakowanej przez mszyce rośliny należy powtarzać co kilka dni, aby pozbyć się wszystkich przyklejonych do niej szkodników. Niestety nie wszystkie rośliny lubią nadmierne i długotrwałe moczenie, dlatego należy je obserwować. Po kąpieli nie wystawiajmy kwiatów bezpośrednio na słońce, aby nie dopuścić do ich poparzenia.
Rośliny, które odstraszają mszyce
Aby nie dopuścić do inwazji mszyc w swoim ogrodzie, można posadzić rośliny, których te owady nie znoszą. Rośliny, które odstraszają te szkodniki to cebula i czosnek. Mięta i lawenda, również pozwalają na ich uniknięcie. Uprawa współrzędna warzyw, czyli sadzenie tych roślin na grządkach wraz z innymi warzywami, przynosi dobre efekty, a dobre sąsiedztwo roślin i warzyw ma pozytywny wzrost na ich wpływ i uprawę. Cebula i czosnek nie oddziałują na inne rośliny, lecz pomagają mieć piękny i zdrowy ogród.
Domowe mieszanki na pozbycie się szkodników
Domowy preparat przeciw mszycom, możemy uzyskać z mieszaniny mleka i wody w proporcji jeden do jednego. Po wymieszaniu dwóch płynów przelewamy roztwór do buteleczki z dozownikiem i wykonujemy oprysk. Oprysk wykonany z mleka ze sklepu może nie przynieść korzyści, gdyż najlepsze efekty uzyskuje się przy zastosowaniu świeżego mleka prosto od krowy, który w dzisiejszych czasach jest trudny do zdobycia. Jednak warto spróbować.
Jeśli mamy pod ręką zwykłe, szare mydło, możemy go rozpuścić w ciepłej wodzie. 30 gram szarego mydła rozpuszczamy w czterech szklankach ciepłej wody, odstawiamy na kilka minut. Kiedy woda całkowicie ostygnie, przystępujemy do oprysku roślin. Można zastosować mydło potasowe, które jest powszechnie dostępne w dobrych sklepach ogrodniczych. Jeśli korzystamy z domowego mydła, zetrzyjmy je na tarce, wtedy szybciej się rozpuści.
Kolejnym roztworem, jaki możemy przygotować, jest roztwór z octu. Przygotowanie go jest bardzo proste. Zwykły ocet, znajdujący się w każdej kuchni wlewamy do wody w proporcji 1:10. Do roztworu można dodać łyżeczkę szarego mydła lub kilka kropel płynu do mycia naczyń. Preparat przylegnie do rośliny i zabije szkodniki.
Pokrzywa na mszyce — czy pomoże?
Pokrzywa na mszyce to naturalny środek, który nie jest groźny dla zwierząt i ludzi. Od kwietnia do maja należy zebrać młodą pokrzywę bez zawiązanych nasion, najlepiej same liście. Oczywiście, pokrzywa to roślina, która parzy, więc trzeba założyć do tej pracy dobre i grube rękawice. Gnojówka z pokrzyw może być zrobiona z pokrzywy świeżej lub ususzonej. Roślinę należy zalać wodą z kranu lub deszczówką, tak by była całkowicie zakryta. Następnie zostawić ją w wiaderku na około 5-7 dni w półcieniu. Gdy zauważymy, że na jej powierzchni pojawiła się piana, to znak, że roztwór zaczął fermentować.
Taka młoda gnojówka, jest już gotowa do użycia na szkodniki. Dlaczego jest skuteczna? Gdyż zawiera kwas mrówkowy, który zwalcza mszyce w kolorze zielonym. Nie zabija owadów w 100 procentach, jednak ogranicza ich populację. Może być stosowana jako środek profilaktyczny, przed pojawieniem się mszyc. Jej pozostałości, to doskonały dodatek do ogrodowego kompostu.
Naturalne roślinne preparaty na mszyce
Roślinne preparaty na mszyce łatwo wykonać samemu. Są one nieszkodliwe dla środowiska naturalnego i bardzo skuteczne. Czosnek ze względu na swoje właściwości grzybobójcze oraz zapach nielubiany przez owady jest ceniony przez dużą rzeszę ogrodników. By przygotować oprysk z czosnku na mszyce, wystarczy rozetrzeć 30 gram czosnku i zalać go litrem wody. Całość odstawić w zacienione miejsce na około pół godziny, od czasu do czasu mieszając, a następnie odcedzić na sicie. Taki preparat jeszcze raz rozcieńczyć wodą w proporcji jeden do jednego, czyli jedna szklanka roztworu na jedną szklankę wody i wykorzystać do zwalczania mszyc. Przy pojawieniu się mszyc oprysk należy rozpylać codziennie, jeśli na naszych roślinach nie ma szkodników, polewanie należy wykonywać profilaktycznie raz w tygodniu.
Ekologiczne metody walki z mszycami można wspomóc środkami dostępnymi w sklepie ogrodniczym. Można stosować je w ogrodnictwie ekologicznym, ponieważ nie zawierają chemicznych środków biobójczych ani innych substancji toksycznych.