Meble kuchenne już wybrane, kolor farb na ściany również — ale co zrobić, aby kuchnia stała się ciepłym i przytulnym, ale jednocześnie nowoczesnym i ciekawym wnętrzem? Jeśli dysponujemy pustą, niezabudowaną ścianą lub jej fragmentem, z powodzeniem możemy w tym miejscu wyczarować niebanalną dekorację ścienną. Dekoracja ściany w kuchni jest nie lada wyzwaniem, jednak z dobrym pomysłem efekt będzie rewelacyjny.
Wnętrze nowoczesne
Nowoczesne kuchnie są pełne przestrzeni, funkcjonalności i innowacyjnych rozwiązań. Tutaj panuje zasada, że im mniej, tym lepiej. Oszczędność dekoracji to cecha przewodnia stylu nowoczesnego. Jednak istnieje wiele sposobów, aby dekoracje ścian w kuchni nowoczesnej idealnie współgrały z jej wyposażeniem i stylem.
- Mural – z muralami spotykamy się najczęściej w przestrzeni miejskiej, jednak zastosowany na kuchennej ścianie, może stworzyć niezwykle nowoczesny i innowacyjny efekt. Wielkogabarytowy minimalistyczny malunek na ścianie w stonowanych barwach dopełni nowoczesnej stylizacji wnętrza.
- Gipsowa stylistyka wielowymiarowa — gipsowe panele w grafice 3D to hit w nowoczesnym wykańczaniu wnętrz. Same w sobie są dekoracją. Na rynku znajdziemy ogrom wzorów od kształtów geometrycznych i niezwykle modnych form plastra miodu, poprzez miękkie opływowe linie po motywy zwierzęce lub roślinne. Niezwykłą popularnością cieszą się panele z betonu architektonicznego, których surowy design dodaje stylu i charakteru pomieszczeniu.
- Stylowy neon — znane z reklam lat 50. neony przeżywają swój renesans w nowoczesnych wnętrzach. Te w formie napisu, lub loga znanej firmy sprzed lat umieszczone na ścianie kuchennej, doskonale wpiszą się w klimat współczesnej, minimalistycznej kuchni. To bardzo wyrazisty akcent, dlatego neon nawet niewielkich rozmiarów, rozświetlający kuchenną ścianę stworzy ekskluzywną ozdobę.
- Tablica i kreda — kojarzy się ze szkolnymi latami. Jednak w nowoczesnych kuchniach to rozwiązanie zyskało nowe życie. Bynajmniej nie chodzi o zawieszenie tablicy na ścianie, choć i to rozwiązanie wydaje się niezwykle ciekawe. Powstały specjalne farby tablicowe dzięki, którym uzyskamy na ścianie strukturę tablicy szkolnej, po której można z powodzeniem pisać kredą. Do wyczyszczenia wystarczy tak jak w szkole, zwykła gąbka. To doskonały pomysł na urozmaicenie ściany i przekazanie domownikom komunikatów, w zastępstwie przyczepianych na lodówce karteczek.
- Zegar ścienny z pomysłem — dekoracja ściany w kuchni czasem idzie w parze z funkcjonalnością. Idealnym przykładem jest oryginalny zegar ścienny. Ostatnim krzykiem mody jest duży zegar ścienny 3D wykonany z lustrzanych elementów, oraz zegar bez tarczy, który składa się z pojedynczych elementów montowanych bezpośrednio do ściany.
Kuchnia w stylu klasycznym
Tradycyjna kuchnia kojarzy się z przyjaznym wnętrzem pełnym rodzinnej atmosfery przy zachowaniu pełnej funkcjonalności i elegancji. To tutaj łączą się style poprzednich epok. Wystrój jest spójny i stonowany, wszystko musi do siebie idealnie pasować.
- Humorystyczny lub sentymentalny napis — wykonany za pomocą naklejki, lub szablonu malarskiego. Hasło „Bon apetit”, lub „Kuchnia jest sercem naszego domu” doskonale wpisze się w klimat tradycyjnego wnętrza.
- Naklejka ścienna — niezwykle łatwa w montażu winylowa lub welurowa naklejka z wizerunkiem czajnika, filiżanki parującej kawy, lub sztućców przewiązanych kokardą z pewnością urozmaici kuchenny wystrój.
- Galeria obrazów, plakatów, tabliczek, lub grafik — ozdobny, ale jednocześnie tradycyjny charakter galerii na ścianie kuchennej robi niesamowite wrażenie. Dowolność zastosowanych motywów od martwej natury, poprzez motywy kwiatowe na zestawieniu rodzinnych zdjęć kończąc, nadadzą wnętrzu stylowy wygląd, zachowując klimat rodzinnego ciepła.
Rustykalny powrót do przeszłości
Wspomnienie babcinej kuchni z kredensem i piecem kaflowym często okazuje się marzeniem do spełnienia we współczesnych wnętrzach. Prostota i nawiązanie do natury stylizowane na styl wiejskiej chaty ma swoisty urok. Dekoracja ścian w kuchni powinna zostać wykonana z naturalnych materiałów.
- Kwietniki z zielnikiem — świeże zioła dostępne o każdej porze roku to zdrowie, wyśmienity smak potraw i witalność dla całej rodziny. Jeśli marzy nam się domowy zielnik, a dysponujemy niewykorzystanym obszarem na ścianie w kuchni, z powodzeniem możemy umieścić na niej kwietniki z naturalnego drewna lub metalu i umieścić w nich gliniane doniczki.
- Naturalny kamień, drewno oraz biała lub czerwona cegła — cała ściana, lub jej fragment utrzymany w takim klimacie świetnie pasuje do rustykalnych wnętrz. Prostota i dążenie do spójności z naturą są tu cechą przewodnią i dekoracja ścian w kuchni wykonana z tych naturalnych materiałów idealnie zgra się z elementami wyposażenia.
- Płytkie drewniane półeczki — w babcinej kuchni z duszą nie może zabraknąć ściany z płytkimi drewnianymi półeczkami, na których ustawimy antyczne na moździerze, młynki, i miseczki. Taka dekoracja ściany w kuchni oprócz nieprzeciętnych wrażeń wizualnych, dostarczy nam również dodatkowego miejsca na różne „przydasie”.