Zabieg degażowania włosów przeprowadzany jest przy użyciu specjalnych nożyczek, nazywanych degażówkami. Ich charakterystyczną cechą są ząbki z jednej strony oraz proste ostrze z drugiej. Mają one za zadanie przerzedzić włosy, ale nie ciąć ich w prostej linii. Grzebyczki powodują, iż włos załamuje się, po czym ulega złamaniu. Degażówki więc nie tną w ogóle włosów, przez co wzbudzają dalej wiele kontrowersji.
Komu polecane jest efilowanie włosów?
Zabieg ten to doskonała propozycja dla osób o grubych, bardzo gęstych, kręconych oraz falowanych włosach. Nie powinno się go przeprowadzać natomiast u posiadaczy włosów rzadkich i cienkich, gdyż fryzura będzie wydawała się, jeszcze rzadsza niż jest.
Czy degażowanie jest cieniowaniem włosów?
Zabieg przerzedzenia włosów często nazywany jest ich cieniowaniem. Jednakże degażowanie poleca na przerzedzeniu włosów na całej ich długości, natomiast cieniuje się jedynie mały obszar włosów. Tradycyjny sprzęt używany przez fryzjerów przycina włosy, a nożyczki służące do degażowania je łamią. Warto więc o tym pamiętać, wybierając daną technikę w salonie fryzjerskim. Oprócz degażowania i cieniowania, w salonach korzysta się także z metody pikowania włosów. Do tego celu wykorzystywana jest brzytwa albo nóż chiński.
Jakie są zalety efilowania włosów?
Efilowanie włosów jest czasem bardzo korzystne dla wyglądu naszej fryzury, przede wszystkim:
- włosy będą ładnie układały się przy twarzy
- będą podatne na modelowanie
- zyskają większą objętość oraz lekkość
- poprawi się ich skręt
Kiedy nie warto zdecydować się na degażowanie włosów?
- jeśli mamy włosy cienkie i rzadkie- intensywne cieniowanie włosów doprowadzi do tego, iż końcówki będą jeszcze bardziej przerzedzone, a fryzura będzie wyglądać na rzadką
- cieniowania znacznie utrudnia podcinanie końcówek- rozdwojone końcówki występują o wiele częściej, aniżeli kiedy włosy ścięte są na prosto. Ciężko je także podciąć w domu, więc przy każdej konieczności podcięcia końcówek, musimy udać się do fryzjera. Rozdwojone końcówki są widoczne na całej długości włosów, będą one więc wyglądały na znacznie zniszczone i zaniedbane.
- jeśli nasze włosy są nisko porowate i proste- wówczas będziemy wyglądać bardzo niekorzystnie w cieniowanych włosach. Degażowanie sprawia, iż partie włosów są rozdzielone.
- na efilowane włosy bardzo trudno nałożyć równomiernie serum zabezpieczający końcówki -jeśli chcemy nałożyć taki preparat, musimy zaaplikować go na całą długość włosów, gdyż brak zabezpieczenia wyższej partii spowoduje o wiele szybsze rozdwajanie końcówek. Jednakże należy pamiętać o tym, iż serum na całe długości włosów może je znacznie obciążyć.
- wzmocni się widocznie skręt naszych kosmyków- dla niektórych jest to także wada. W niektórych przypadkach wzmocnienie skrętu jest zaletą, gdyż włosy wówczas lepiej się układają.
- degażowanie włosów może być znacznym utrudnieniem w układaniu co po niektórych rodzajów fryzur- podczas modelowania włosów możemy borykać się między innymi ze zbyt krótkimi końcami czy wychodzącymi pasemkami.
Zobacz także
- Drożdżaki – przyczyny i objawy z grzybicą skóry
- Działanie aloesu na włosy. Czy aloes pomaga na porost włosów?
- Elektryzujące się włosy: Co zrobić, aby włosy się nie elektryzowały?
- Fale na włosach: Jak zrobić fale na włosach długich, półdługich i krótkich
- Fototyp skóry. Jak sprawdzić swój rodzaj karnacji?