Blog / Czyszczenie zmywarki: Jak skutecznie wymyć zmywarkę?

Czyszczenie zmywarki: Jak skutecznie wymyć zmywarkę?

Chyba niewiele jest zajęć domowych równie nielubianych co zmywanie naczyń. Na szczęście, w coraz większej liczbie domów zagościła zmywarka, przejmująca od nas ten nieprzyjemny obowiązek. Jednak jej zakup nie oznacza, że nie będziemy mieć żadnych obowiązków – musimy dbać m.in. o regularne mycie zmywarki. By ci pomóc, przygotowaliśmy kilka porad jak wyczyścić zmywarkę – skutecznie i bez wysiłku.

Zapełniona zmywarka do naczyń

Czyszczenie zmywarki – kiedy?

Wielu użytkowników zmywarek zaniedbuje regularne mycie zmywarki i przypomina sobie o tej czynności jedynie wtedy, gdy wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach lub gdy odkrywają, że zmywarka nie myje naczyń tak, jak powinna. Wbrew pozorom nie jest to obojętne dla samej zmywarki i odbija się bardzo negatywnie na jej żywotności. Brudna, zaniedbana zmywarka to również gorzej domyte naczynia, co nie tylko nieestetycznie wygląda, ale i grozi zatruciami pokarmowymi. Jak często przeprowadzać więc czyszczenie zmywarki? Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest podział na czyszczenie dogłębne i pobieżne. Co dwa – trzy tygodnie można wymontować i wyczyścić koszyczki i filtry (nie trzeba wiele, wystarczy mechaniczne usunięcie zanieczyszczeń np. gąbką z płynem do naczyń), natomiast co dwa – trzy miesiące dobrze jest dogłębnie wyczyścić całą zmywarkę. Dzięki temu nasza zmywarka będzie zapewniała higienicznie czyste naczynia, a samo urządzenie nie będzie przeciążone pracą z zapchanymi dyszami, co znacznie przedłuży jego żywotność.

Jak czyścić zmywarkę?

Zmywarkę można wyczyścić, zarówno korzystając z dostępnych specjalistycznych środków chemicznych, jak i ekologicznych składników, znajdujących się w każdej kuchni i łazience. Omówmy sobie kilka najpopularniejszych sposobów. Niezależnie od wybranej metody, do czyszczenia zmywarek podchodzimy po uprzednim wyciągnięciu z nich wszystkich naczyń, filtrów i koszyczków, a także usuwając widoczne resztki jedzenia.

Czyszczenie zmywarki octem i sodą

Jeśli zastanawiasz się czym umyć zmywarkę, zacznij od sody z octem. Na dno zmywarki wylej szklankę octu, a drugą wlej do górnego koszyczka (uprzednio umytego). W miejsce, gdzie normalnie się umieszcza tabletkę do zmywarki wsyp 3 łyżki sody oczyszczonej. Po pełnym cyklu zmywania maszyna powinna wyglądać jak nowa!

Specjalistyczne preparaty

Choć domowe sposoby na czyszczenie zmywarki działają skutecznie i nie zabierają zbyt dużo, to niekiedy okazują się niewystarczające, lub zbyt czasochłonne. Wówczas warto rozważyć skorzystanie ze specjalistycznych środków – takimi okazują się np. specjalistyczne płyny do zmywarek. Ich stosowanie jest jeszcze prostsze – najczęściej wystarczy odkręcić pojemniczek z płynem i odwrócony do góry nogami włożyć do koszyczka na naczynia. Po pełnym cyklu mycia zmywarka powinna być dogłębnie wyczyszczona. Jest to szczególnie zalecane jako czyszczenie zmywarki Bosch – z uwagi na szczególne wymagania nakładane przez producenta.

Czysta i sprawna zmywarka – o czym jeszcze warto pamiętać?

Wiesz już, jak myć zmywarkę – w szybki i sprawny sposób. Jednak stosując się do kilku wymienionych poniżej porad, możesz znacznie zwiększyć interwały jej czyszczenia, sprawić, że będzie dłużej sprawna, a sytuacje, w których zmywarka źle myje, będą należały do rzadkości. Co warto robić?

  • stosuj sól do zmywarek – wiele osób sądzi, że skoro kupuje specjalne tabletki, to sól jest już niepotrzebna. To nie do końca prawda – odpowiednia sól zmiękczająca wodę i tak przynosi lepsze rezultaty,
  • unikaj wkładania bardzo brudnych naczyń – np. z dużymi fragmentami jedzenia. Znacznie lepiej jest uprzednio je wyrzucić do śmieci lub spłukać pod bieżącą wodą,
  • po każdorazowym myciu, otwieraj drzwiczki i pozwól przez kilkanaście minut odparować zmywarce. Dzięki temu nie będzie się w niej kumulować nadmiar wilgoci.

Zmywarka to bardzo użyteczne i, co niemniej istotne oszczędne urządzenie. Odpowiednio stosowana oszczędza czas, wodę i detergenty i może niezawodnie funkcjonować przez lata.

Zobacz także