Regularne czyszczenie pralki ma duży wpływ na jej właściwe funkcjonowanie. Warto minimum raz w miesiącu, wyczyścić urządzenie, dzięki czemu unikniemy jego awarii. Dzięki zastosowaniu zwykłych produktów takich jak soda, kwasek cytrynowy czy ocet, zadbamy o dłuższą żywotność pralki, a także pozbędziemy się z jej wnętrza: kamienia, pleśni oraz wszelkich zanieczyszczeń.
Jak wyczyścić pralkę sodą?
Soda oczyszczona ma wszechstronne zastosowanie, sprawdza się także w trakcie domowych porządków. Czyszczenie pralki z jej użyciem jest bezpiecznym sposobem, na pozbycie się bakterii i pleśni z urządzenia.
1. Czyszczenie pralki zacznij od wyszorowania szufladek na proszek, najlepiej byłoby je wyjąć, jeśli nie możesz tego zrobić, oczyść je dokładnie na przykład starą szczoteczką do zębów. Dotrzesz dzięki niej, bez problemu we wszystkie małe zakamarki.
2. Do szufladki wsyp sodę oczyszczoną, użyj dwóch standardowych torebek sody.
3. Następnie ustaw najdłuższy program prania i temperaturę 90 stopni Celsjusza, o ile jest taka możliwość. Jeśli nie, wybierz najwyższą dostępną temperaturę prania na urządzeniu.
Jak wyczyścić pralkę octem?
Ocet jest produktem, który z pewnością znajdzie się w każdej kuchni. Z jego pomocą, pralka znowu będzie wyglądała jak nowa.
1. Najpierw ustaw program pralki na pranie w pełnym cyklu, wybierz także wysoką temperaturę wody. Aby, czyszczenie było efektywne, bęben pralki musi być pusty!
2. Kiedy pralka będzie powoli napełni się gorącą wodą, do zbiorniczka na proszek, wlej dwie szklanki octu. Ocet pozwala wyeliminować wszystkie przykre zapachy.
3. Pamiętaj, aby pralka przeszła przez cały cykl prania, kiedy go skończy, ustaw znowu ten sam program.
4. Następnie wybierz drugi cykl, zbiornik zostaw pusty. Woda oczyści bęben z resztek octu.
5. Kiedy pralka zakończy swoją pracę, wyjmij z niej szufladkę na proszek oraz płyn do płukania. Umieść ją w ciepłej wodzie i zostaw na pół godziny.
6. Kolejnym krokiem jest dokładne wymycie zbiorniczka, wypłukanie i osuszenie go.
7. Na końcu umyj gumę otaczającą otwór pralki, przy użyciu wilgotnej ściereczki . Staraj się, aby dotarła ona do wszelkich zakamarków.
Jak wyczyścić pralkę kwaskiem cytrynowym?
Innym sposobem na czystą pralkę, jest wymycie jej kwaskiem cytrynowym. Jest on niezwykle skuteczny w walce z kamieniem oraz przykrym zapachem.
1. Wsyp do zbiorniczka na proszek około 120 gramów kwasku cytrynowego.
2. Nastaw długi program prania oraz temperaturę 90 stopni.
3. Po skończonej pracy urządzenia, wybierz drugi cykl, dzięki któremu pralka oczyści się z resztek kwasku cytrynowego.
Odkamienianie pralki octem
Zakamieniona pralka jest sporym problemem, nie tylko ze względu na jej nieestetyczny wygląd. Kamień gromadzi się na podzespołach pralki, przez co może dojść do jej złego funkcjonowania i awarii. Kamień powinien być regularnie usuwany z pralki, jeśli chcemy zapewnić jej jak najdłuższą żywotność. Kamień znajdujący się w układzie hydrostatycznym, zmniejsza światło w jego częściach, co prowadzi do niewłaściwego ciśnienia wody, a pranie staje się wówczas niemożliwe. Może to doprowadzić nawet do całkowitego zatkania układu. Kamień nagromadzony na grzałce zmniejsza jej efektywność, musi więc intensywnie pracować, aby móc nagrzać wodę. My natomiast, musimy zapłacić przez to wyższe rachunku za prąd. Można sobie jednak poradzić z tym problemem, przy zwykłego użyciu octu. Jednakże do odkamieniania będziemy już potrzebować dużo większych ilości, tego produktu spożywczego.
1. Do dozownika na proszek wlej 2 litry octu.
2. Nastaw pełne pranie i temperaturę 90 stopi. Pamiętaj, aby pralka była pusta.
3. Zabieg powtarzaj raz na miesiąc, aby nie doprowadzić do osadzania się kamienia.
Inne sposoby na wyczyszczenie pralki z wykorzystaniem środków dostępnych w domu
Czyszczenie pralki Domestosem
Innym środkiem, którego także można użyć do wyczyszczenia pralki jest Domestos.
1. Włóż do pralki parę szmat.
2. Wlej nakrętkę domestosa do bębna.
3. Ustaw temperaturę prania na 90 stopni, po czym włącz pranie na długi cykl.
Metoda ta jest dosyć kontrowersyjna. Środek ten skutecznie zabija wszelkie bakterie i grzyby, jednakże niektórzy uważają, że może wpłynąć niekorzystnie na pralkę.
Czyszczenie pralki wybielaczem
Na pralce często widoczne są nieestetyczne osady czy szlam. Wszelkie te zabrudzenia zbierają się, zwłaszcza wtedy, kiedy pierzemy często w niskich temperaturach. Szlam jest świetną pożywką dla bakterii, należy więc go jak najszybciej usunąć. Sposobem na wyczyszczenie pralki, jest zastosowanie popularnego wszystkim wybielacza.
1. Najpierw załóż rękawiczki, żeby nie poparzyć skóry.
2. Namocz szmatkę w wybielaczu, po czym wymyj uszczelki pralki.
3. Na sam koniec wstaw puste pranie i ustaw temperaturę 90 stopni.
4. Dodaj do komory sodę albo ocet, dzięki czemu resztki wybielacza zostaną usunięte.
W jaki sposób wyczyścić filtry?
Czyszczenie filtrów jest niezwykle proste. Wystarczy wyjąć je (z przodu dolnej części pralki) i usunąć wszystkie elementy, które się na nich nagromadziły. Znajdziemy na nich różne rzeczy w tym: włosy, monety, resztki papieru, spinki, czyli wszystko to, co znajdowało się w kieszeniach naszych ubrań i czego zapomnieliśmy wyjąć przed praniem. Wypłukujemy filtry i wkładamy z powrotem na swoje miejsce.
O czym należy pamiętać?
Pralkę powinno się czyścić raz w miesiącu, zapewniając tym samym optymalne efekty. W trakcie mycia niezbędne jest wyjęcie i umycie filtra. Pranie warto wyciągnąć od razu po zakończeniu prania, dzięki czemu można zapobiec odkładaniu się dużej ilości wilgoci. Drzwiczki pralki należy zostawić otwarte, aby urządzenie wyschło, wyeliminujemy wówczas ryzyko powstania pleśni czy brzydkiego zapachu. Podczas czyszczenia pamiętajmy także o sprawdzeniu stanu rur oraz wymyciu pojemnika na detergenty.
Kilkoma domowymi sposobami, możemy zadbać o czystość, tego niezbędnego w każdym domu urządzenia. Dzięki sprawdzonym domowym metodom będziemy cieszyć się sprawnym i bezawaryjnym działaniem pralki przez długie lata, bez konieczności wydawania pieniędzy na kosztowne naprawy.