Mosiądz jest stopem metali, stworzonym poprzez połączenie miedzi i cynku. Wykonuje się z niego wiele elementów ozdobnych do przestrzeni domowej – na przykład świeczniki lub misy na klucze. Materiał ten posiada niezwykłe właściwości estetyczne, stanowiąc interesujące urozmaicenie wnętrza. Jednak mankamentem mosiężnych elementów, jest niezbyt estetyczny, zielonoszary nalot, powstający na powierzchni stopu. Jak się z nim skutecznie uporać? Poznaj kilka domowych sposobów na czyszczenie mosiądzu. Dowiedz się także, gdzie udać się w przypadku najpoważniejszych zabrudzeń.
Jak wyczyścić mosiężne elementy nie wychodząc z domu?
W wielu przypadkach możemy pozbyć się brzydkiego nalotu na mosiądzu, wykorzystując domowe sposoby. Cechuje je duża skuteczność i co ważne – używamy materiałów, które większość z nas posiada w swoim domu, takie jak ocet czy soda oczyszczona. Dzięki temu możemy w dowolnej chwili oczyścić przedmioty wykonane z mosiądzu – nawet jeśli za godzinę spodziewamy się gości.
Soda oczyszczona i ocet
Chcąc pozbyć się uciążliwych, tłustych plam z powierzchni mosiężnego przedmiotu, możemy sporządzić preparat czyszczący. Będzie nam potrzebna mała miseczka, soda oczyszczona i ocet.
Sodę, w niewielkiej ilości, wsypujemy do miski i zalewamy octem. Proporcje dobieramy w taki sposób, aby utworzyła się gęsta pasta. Następnie nakładamy ją przy użyciu szczoteczki na mosiężną powierzchnię i delikatnie pocieramy włosiem. Mieszanka „wgryza się” w zabrudzenia i zmiękcza je, umożliwiając usunięcie. Starajmy się wyczyścić przedmiot jak najdokładniej, aby nalot został usunięty w każdym miejscu. Po takim zabiegu, mosiądz należy opłukać wodą. Jeśli na jego powierzchni pozostały ślady zabrudzeń – przetrzyjmy je ściereczką. Powinny dać się usunąć bez żadnego problemu.
Mąka z dodatkiem białego octu
Ta metoda pozwala na bardzo skuteczne usunięcie nawet bardzo uciążliwych zabrudzeń. Podobnie, jak w przypadku poprzedniego sposobu, potrzebny nam będzie ocet. Teraz jednak będziemy go mieszać z mąką jęczmienną i solą. Proporcje wyglądają następująco:
- 2/3 szklanki białego octu,
- 2/3 szklanki mąki pszennej,
- pół szklanki soli.
Po wymieszaniu, masa powinna być jednolita, gęsta i lepka. Możemy zaaplikować ją na powierzchnię mosiężnego elementu na dwa sposoby: nałożyć ją lub zanurzyć przedmiot w preparacie. Następnie musimy odczekać kilka godzin. Po wyjęciu, musimy opłukać wszystkie czyszczone przedmioty wodą, a następnie wypolerować. Dobrze sprawdza się przy tym ściereczka, wykonana z mikrofibry.
Kwasek cytrynowy na najbardziej uciążliwe zabrudzenia
Bardzo silnym środkiem, który większość z nas trzyma w swojej kuchni, jest kwasek cytrynowy. Wsypmy go do naczynia i zalejmy odrobiną wody. Następnie, przy użyciu szczoteczki wyczyśćmy mosiężną powierzchnię. Możemy mieć pewność, że preparat będzie bardzo skuteczny i usunie nawet najbardziej uciążliwe zabrudzenia bez żadnego problemu.
Jeśli nie mamy pod ręką sproszkowanego kwasku cytrynowego – możemy przekroić na pół świeżą cytrynę i zanurzyć jedną jej część w soli, a następnie wetrzeć w powierzchnię stopu. Do wyczyszczenia zakamarków, posłużmy się szczoteczką. Zarówno po użyciu skondensowanego kwasku, jak i świeżej cytryny – mosiężny przedmiot należy dokładnie opłukać i przetrzeć ścierką.
Keczup do czyszczenia mosiądzu – prawda czy mit?
Nie zawsze mamy do dyspozycji wymienione wyżej składniki, takie jak ocet, kwasek cytrynowy czy sodę oczyszczoną. Wiele osób jednak nie jest świadomych, że doskonały preparat do czyszczenia mosiądzu, każdy trzyma w swojej lodówce. Jest to keczup – i bynajmniej nie jest to mit. Ten popularny sos, dzięki zawartości octu i soli, stanowi doskonały środek do czyszczenia mosiądzu. Po pokryciu powierzchni przedmiotu keczupem, należy zostawić go na co najmniej kilka godzin – a najlepiej na całą noc. Kiedy ten czas upłynie, przy pomocy szczoteczki możemy usunąć zaschnięty sos.
Kupne preparaty do czyszczenia mosiądzu
W wielu sklepach możemy kupić specjalne środki do czyszczenia mosiądzu. Dzięki połączeniu odpowiednich związków chemicznych, są one w stanie szybko i skutecznie wyczyścić powierzchnię stopu. Ich cena jest umiarkowana i wynosi zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za sztukę. Jeśli szukamy całkowicie pewnego i szybkiego rozwiązania – kupne preparaty są właśnie dla nas.
Elektroliza – czyli jak profesjonalne firmy czyszczą mosiądz
Inną nazwą elektrolizy jest po prostu rozkład. Przy wykorzystaniu napięcia elektrycznego, wszystkie elementy nie wchodzące w skład stopu zostają błyskawicznie usunięte. Jest to sposób, który wspomoże nas w sytuacjach, gdy wszelkie inne, dostępne metody zawiodły, a uporczywy, szarozielony nalot dalej się utrzymuje. Elektroliza na mosiądzu wykonywana jest przez profesjonalne firmy, które zajmują się oczyszczaniem wszelkiego rodzaju metali i ich stopów. Dysponują one odpowiednimi narzędziami i wiedzą, aby taki zabieg przeprowadzić skutecznie – nie naruszając jednocześnie struktury, ani powierzchni materiału, który chcemy wyczyścić.