Blog / Czyszczenie miedzi i mosiądzu domowymi sposobami

Czyszczenie miedzi i mosiądzu domowymi sposobami

Miedziane i mosiężne dekoracje przyciągają wzrok swoim klasycznym piękniem i od kilku sezonów nie wychodzą z trendów. Nic więc dziwnego, że coraz częściej takie elementy pojawiają się w mieszkaniach. Co jednak zrobić, kiedy na ich powierzchni pojawi się brzydki, szarozielony nalot? Bez obaw, są na to sposoby, które nie wymagają kupowania specjalistycznych środków. Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować domowe mikstury do czyszczenia miedzi i mosiądzu, jak łatwo wyczyścić elementy stałe (na przykład okucia drzwi czy elementy montażowe okien) i te ruchome.

Czyszczenie mosiężnych garnków

Skąd się bierze osad na miedzi?

Cienka warstwa nalotu o zielonoszarej barwie pokrywa niekiedy elementy wykonane z miedzi i jej stopów w wyniku procesu nazywanego korozją atmosferyczną miedzi. Częściowo za przebieg tego procesu odpowiada wilgoć zawarta w powietrzu. Zanim osad pokryję całą powierzchnię przedmiotu musi minąć naprawdę sporo czasu, ale niekiedy pierwszy nieestetyczne skutki tego procesu są widoczne już po kilku miesiącach. Tak zwana patyna albo grynszpan zielony dodaje swoistego uroku miedzianym przedmiotom, ponieważ wywołuje efekt ich postarzenia. Nie zawsze jednak jest to widok pożądany, zwłaszcza w mieszkaniu urządzonym w stylu nowoczesnym. Dlatego wiedza o tym, czym wyczyścić miedź w bezpieczny i niedrogi sposób jest bardzo cenna.

 Domowe sposoby na czyszczenie miedzi

Czyszczenie miedzi domowymi sposobami jest dziecinnie proste i wymaga użycia zaledwie kilku prostych składników. Możesz pozbyć się nieestetycznej patyny, na przykład wykorzystując cytrynę i sól. Połówkę owocu posyp solą i szoruj nim miedzianą powierzchnię z nalotem. Osad powinien rozpuszczać się i schodzić szybko, ale jeśli nagromadziło się go sporo, poczekaj chwilę, aż sok z cytryny zacznie z nim reagować. Co ważne, jest to domowy sposób czyszczenia miedzi bezpieczny i dla metalu, i dla Twoich dłoni.

Innym, bardzo popularnym, domowym sposobem pozbywania się patyny jest czyszczenie miedzi sodą. Ta metoda wymaga nasączenia szmatki mieszaniną soku z cytryny i sody oczyszczonej i szorowania zabrudzonej powierzchni pod strumieniem ciepłej wody. Dobrym zamiennikiem tego rozwiązania jest maska czyszcząca, składająca się z octu, soli i mąki. Jej stosowanie daje najlepsze efekty, jeśli nałożysz mieszaninę na czyszczoną powierzchnię i zostawisz na 30–45 minut. Po upływie tego czasu możesz ją zmyć ciepłą wodą.

Jeśli szukasz sposobu na usunięcie osadu z małych miedzianych przedmiotów (na przykład biżuterii), możesz wykorzystać mieszankę octu i soli. Najpierw zagotuj wodę, a następnie dodaj do niej łyżeczkę soli i pełną szklankę octu. Całość powinna się szybko rozpuścić, a kiedy tak się stanie, zdejmij naczynie z ognia. Teraz możesz już włożyć widziane lub mosiężne elementy do roztworu. W takiej kąpieli powinny spędzić 2–3 godziny, ale to jeszcze nie koniec. Po wyjęciu przedmiotów z wody, opłucz je dokładnie i uważnie wymyj mydłem.

Jak wyczyścić miedziane elementy na stałe przymocowane do innych powierzchni?

Jeśli chcesz wyczyścić miedziane elementy na stałe przymocowane na przykład do drzwi, ściany czy okna, przydadzą się trochę bardziej zaawansowane metody. Bardzo skutecznym środkiem do czyszczenia takich powierzchni jest benzyna lakiernicza, ale zanim wykorzystasz ją do usuwania osadu, najpierw zabezpiecz elementy sąsiadujące z czyszczoną powierzchnią. Nie chodzi przecież o to, żeby usuwając jedne zabrudzenia. powodować kolejne, a nietrudno o to podczas czyszczenia mosiężnych klamek czy dekoracji naściennych. Dlatego przed przystąpieniem do pracy wytnij z kartonu szablon, który taśmą klejącą przytwierdzisz wokół czyszczonego elementu. Powstanie wtedy ochronny pasek, a ty zyskasz pewności, że możesz bezpiecznie przystąpić do czyszczenia miedzi.

Patynę możesz usunąć płatkiem kosmetycznym nasączonym w benzynie lakierniczej. Jest to produkt łatwodostępnym, ale wymaga udania się do marketu budowlanego. Jeśli zabrudzenia zgromadziły się w trudno dostępnych miejscach, użyj do ich usuwania patyczka kosmetycznego albo starej szczoteczki do zębów. Na koniec wystarczy wytrzeć całą powierzchnię do sucha ręcznikiem papierowym.

Zobacz także