Blog / Czyszczenie kanapy. Czym wyczyścić tapicerkę meblową?

Czyszczenie kanapy. Czym wyczyścić tapicerkę meblową?

Systematycznie czyszczona oraz zadbana kanapa to największa ozdoba salonu. Jednak czyszczenie uciążliwych zabrudzeń może nie być łatwe, szczególnie jeżeli w domu są dzieci lub zwierzęta. Co zrobić, aby szybko i skutecznie odświeżyć komplet wypoczynkowy, tak aby wygląd jak nowy? Jak usunąć nieestetyczne plamy z poszczególnych rodzajów tapicerek?

Szara kanapa w salonie

Jak często czyścić kanapę?

Czyszczenie kanap w każdym domu to kwestia dosyć indywidualna. Jeżeli regularnie odkurzamy tapicerkę, na której nie pojawiają się żadne plamy, można zdecydować się na czyszczenie obicia kanapy raz na rok, lub raz na dwa lata. Wiele osób postanawia odświeżyć obicie przed zbliżającymi się świętami. Poleca się też czyszczenie kanapy po sezonie letnim, gdyż tapicerka może wchłaniać pot, co sprzyja namnażaniu się bakterii. Jeżeli jednak na naszej sofie pojawiły się nieestetyczne plamy, czyszczenie kanapy warto wykonywać częściej – nawet kilka razy w roku. Jeżeli zdecydujemy się na czyszczenie tapicerki kanapy, musimy dobrać odpowiedni sposób oraz środki czystości, w zależności od rodzaju pokrycia.

Czyszczenie kanap skórzanych

Czyszczenie skórzanej kanapy nie jest łatwe. To wymagający materiał, który potrzebuje specjalnej uwagi. Nie wystarczy użyć w tym celu zwykłej szmatki do mycia lub płynu do naczyń. Czyszczenie kanapy wykonanej ze skóry możemy przeprowadzić za pomocą specjalnie dobranych preparatów lub sposobów domowych. Nie powinniśmy jednak używać środków na bazie wosku, nafty lub alkoholu, gdyż skóra zrobi się sztywna i zacznie pękać. Na rynku znajdziemy specjalne mleczka do czyszczenia skóry, które wnikają głęboko w skórę i dogłębnie czyszczą przykre plamy. Doskonałym rozwiązaniem są również specjalne mokre ściereczki, które szybko i sprawnie usuwają plamy z jedzenia. Po usunięciu plan warto przeprowadzić delikatną pielęgnację skórzanej sofy, na przykład używając kosmetyków z naturalnymi olejkami lub miodem pszczelim. Nadadzą one sofie piękny i błyszczący wygląd oraz zapobiegną powstawaniu nowych plam.

Czyszczenie zamszowej kanapy

Zamszowa kanapa prezentuje się niezwykle elegancko i przytulnie. Jednak wadą kompletów wypoczynkowych z zamszu jest szybkie brudzenie się oraz niełatwa pielęgnacja. Jak powinno przebiegać czyszczenie kanapy z zamszu? Aby zachować piękny wygląd sofy niezbędne będzie zaopatrzenie się w gumową szczoteczkę. Możemy nią przetrzeć zabrudzone miejsca na sucho. Warto pamiętać, że zamsz szczególnie nie lubi wody. Jeżeli chcemy użyć specjalnego detergentu, najlepiej sprawdzi się preparat w formie czyszczącej pianki, która wniknie w zabrudzoną powierzchni. W przypadku mebli z zamszu doskonale sprawdzą się domowe sposoby. Na tłustą plamę możemy wysypać talk albo mąkę ziemniaczaną oraz poczekać aż wyschnie. Następnie trzeba strzepnąć lub odkurzyć proszek. Zamszową kanapę możemy też czyścić czerstwą skórą od chleba albo sodą oczyszczoną. Warto pamiętać, że gdy zdecydujemy się na mokre czyszczenie zamszowej kanapy nie powinno się ustawiać jej w pobliżu grzejników czy też używać suszarki. Powinna ona wyschnąć naturalnie, dzięki czemu zachowa swój atrakcyjny wygląd.

Czyszczenie kanapy z alcantry

Alcantra to niezwykle popularny rodzaj tapicerki. Jest to przyjemna w dotyk tkanina syntetyczna. Czyszczenie kanapy z alcantry to przede wszystkim regularne odkurzanie. Jeżeli na tapicerce pojawi się mokra plama należy jak najszybciej przyłożyć do niej papierowy ręcznik. Plam nie powinno się pocierać, co mogłoby spowodować powiększenie się zabrudzenia. Na rynku znajdziemy mnóstwo preparatów do czyszczenia alcantry na sucho, które nanosi się na zabrudzenie, a następnie wciera w materiał. Jeżeli możemy z naszej kanapy zdjąć obicie to z powodzeniem warto wybrać tapicerkę w pralce. W takiej sytuacji należy wybrać delikatny program, łagodny płyn do prania oraz prać w temperaturze nie większej niż 30 – 40 stopni Celsjusza. Alcantry nie powinno się suszyć – najlepiej pozostawić ją do naturalnego wyschnięcia, a następnie wyszczotkować miękką szczotką. W przypadku tego materiału nie powinniśmy używać żadnych detergentów na bazie chloru ani metod parowych.

Czyszczenie kanapy na sucho czy mokro?

Czyszczenie kanapy na sucho to najczęściej bezpieczniejsze rozwiązanie. Sofa wyczyszczona w ten sposób zazwyczaj jest prawie od razu gotowa do użytkowania, nie ingerujemy też w strukturę tapicerki. W przypadku prania kanapy na mokro czas schnięcia wynosi nawet do 10 godzin, a duże ilości wody powodują, że obicie szybciej ulega zniszczeniu. Dobrym wyjściem alternatywnym jest również zastosowanie bezbarwnych preparatów z rozpylaczem, środków w formie atomizera lub mleczek czyszczących i pielęgnujących.

Zanim wyprobujemy jakikolwiek detergent – nieważne czy jest to czyszczenie kanapy na mokro lub sucho, warto wyprobować go w niewidocznym miejscu. Natomiast należy unikać czyszczenia wszelkich rodzajów tapicerki myjką parową, gdyż gorąca para powoduje wyblaknięcie kolorów oraz niszczy włókna w obiciach. Skóra staje się wtedy mniej elastyczna oraz mogą pojawiać się na niej pęknięcia.

Zobacz także