Blog / Czyszczenie fug: Czym czyścić fugi?

Czyszczenie fug: Czym czyścić fugi?

Czyszczenie fug centymetr po centymetrze to żmudna oraz monotonna czynność, znienawidzona przez wiele osób. Najprostsze i bardzo skuteczne środki do czyszczenia fug często mamy pod ręką, nawet o tym nie wiedząc. W poniższym artykule przedstawimy państwu czym umyć fugi oraz jak czyścić fugi domowymi sposobami.

Czyszczenie fug

Dlaczego na fugach pojawiają się zabrudzenia?

Kuchnia i łazienka to pomieszczenia, w których panuje duża wilgoć sprzyjająca rozmnażaniu się bakterii oraz powstawania pleśni. W szczeliny między płytkami często wpływa brud i woda, które są idealną pożywką do rozwoju drobnoustrojów. Powstawaniu pleśni sprzyja także chropowata struktura fug. W sytuacji pojawienia się brudu nie należy jednak sięgać po ostre narzędzia, takie jak nożyki czy druciaki, które mogą zarysować płytki. Jeśli nie za pomocą narzędzi to czym umyć fugi?

Czyszczenie fug – domowe sposoby

Domowe sposoby na czyszczenie fug są idealnym wyborem dla osób, które nigdy nie korzystały z takich rozwiązań, a czyszczenie fug sprawia im duże trudności. Mycie fug domowymi sposobami pozwala na pozbycie się zabrudzeń, osadów z rdzy oraz nalotów kamienia i tłuszczu.

  1. Jednym z najpopularniejszych domowych sposób jest czyszczenie fug sodą i octem. Mieszankę tę należy wykonać poprzez połączenie 100 ml wody, 100 ml octu oraz jednego opakowania sody oczyszczonej. Tak połączone składniki powinno się zostawić na fugach na około 30 minut. Gdy zakończymy czyszczenie fug, należy przetrzeć podłogę ciepłą wodą.
  2. Roztwór sody oraz octu można wzbogacić o szklankę amoniaku, który następnie można przelać do butelki z dozownikiem, która ułatwi aplikowanie preparatu do czyszczenia fug na powierzchnię podłogi. Rozprowadzony roztwór zostawiamy na 3-4 minuty, a następnie wcieramy go w fugi szczotką. Po szorowaniu myjemy podłogę suchym mopem.
  3. Soda i ocet to nie jedyny domowy sposób na czyszczenie fug. Wodę oraz płyn do WC mieszamy w tych samych proporcjach 0,5 litra. Stworzony preparat do czyszczenia fug nakładamy na szczoteczkę do zębów oraz szybkimi ruchami wcieramy go w zabrudzone miejsca. Po zakończeniu czyszczenia należy obmyć fugi ciepłą wodą.
  4. Kolejnym sposobem na walkę z osadami jest przygotowanie roztworu z użyciem proszku do pieczenia. Czyszczenie fug proszkiem do pieczenia jest bardzo proste, wystarczy wysypać proszek na pobrudzone fugi, pozostawić na około 30 minut, a po tym czasie zmyć proszek wodą.
  5. Pasta do zębów, czyli następny domowy środek do czyszczenia fug działa odświeżająco oraz pozwala na przywrócenie blasku, dawnego wyglądu fug. Pastę należy wycisnąć na starą szczoteczkę, szorować fugi, pozostawić pastę na 15 minut do wchłonięcia, a następnie zmyć ją wodą.
  6. Czyszczenie fug sokiem z cytryny, sprawia, że stają się one wybielone, dlatego zaleca się stosowanie tego preparatu do czyszczenia jasnych fug. Sok z cytryny nie poradzi sobie także z usunięciem tłustych plam. Wyciśnięty sok z cytryny nakładamy na fugi i zostawiamy na 15 minut. Po tym czasie zmywamy fugi wilgotną ściereczką.
  7. Urządzenie parowe do czyszczenia fug to kolejny sposób na pozbycie się brudu pomiędzy płytkami. Wysoka temperatura skutecznie usuwa bakterie, grzyby i pleśń. Za pomocą pary możemy dotrzeć do trudnych do wyczyszczenia miejsc, do których nie sięgniemy szczoteczką czy ściereczką. Czyszczenie fug parą pozwala także na zaoszczędzenie czasu oraz wody, potrzebnych do przygotowania środków, takich jak płyn do mycia fug.
  8. Mało znany a bardzo skuteczny środek do czyszczenia fug to proszek do prania. Posiada on właściwości wybielające ubrania, które sprawdzają się również, jeśli chodzi o mycie fug. Aby stworzyć roztwór potrzebna będzie odrobina wody, w której rozpuścimy proszek. Dobieramy takie proporcje, by uzyskać musującą pianę, którą nałożymy na fugi na około 3 godziny. Po tym czasie wystarczy przetrzeć fugi wilgotną ściereczką.
  9. Kolejny niekonwencjonalny domowy preparat do czyszczenia fug to pasta z kredy. Uzyskamy ją poprzez wdrobienie białej kredy do wody, tak by uzyskać papkę. Papka ta, nałożona na fugi, sprawi, że zostaną one odświeżone oraz odzyskają one dawny blask i jasny kolor. Podobne właściwości zapewni nam kolejny sposób na czyszczenie fug, jakim jest mieszanina powstała wskutek połączenia wody, mydła oraz olejku z drzewa herbacianego.

Zobacz także