Blog / Czyszczenie dywanu sodą. Instrukcja krok po kroku

Czyszczenie dywanu sodą. Instrukcja krok po kroku

Soda oczyszczona znajduje w naszych domach wiele zastosowań. Sięgamy po nią przede wszystkim podczas pieczenia, jednak coraz popularniejsze staje się wykorzystanie jej również podczas sprzątania. Domowe preparaty z sodą to ekologiczne środki czyszczące i udrażniające, dzięki którym bez szorowania usuwamy nawet stare, mocno przyschnięte zabrudzenia. Produkt ten doskonale sprawdzi się też podczas prania, w tym również prania dywanów. Sprawdź, jak odświeżyć dywan sodą i jak pozbyć się nawet najtrudniejszych (świeżych!) plam z tego typu tekstyliów.

Czyszczenie dywanu sodą

Pranie dywanu na sucho – czyli czyszczenie dywanu sodą krok po kroku

Czyszczenie dywanu sodą to jeden z najprostszych i najtańszych sposobów, aby zdezynfekować i odświeżyć włókna dywanu nawet w miejscach, których nie widzimy gołym okiem. Co więcej, wszystko odbywa się bez użycia chemicznych detergentów czy wody, zatem dywan nie musi być płukany ani suszony. Jedyne czego potrzebujesz, aby wyprać go na sucho to soda oczyszczona i odkurzacz. Oto kolejne kroki czyszczenia dywanu sodą:

Krok 1. Przed praniem na sucho dokładnie odkurz cały dywan. Ma to na celu usunięcie spomiędzy jego włókien większych zanieczyszczeń i piasku.

Krok 2. Całą powierzchnię dywanu obsyp sporą ilością sody oczyszczonej (ilość torebek jest zależna od wielkości dywanu). Proszek można rozprowadzić bardziej równomiernie korzystając z suchej szmatki lub szczotki.

Krok 3. Tak potraktowany dywan zostaw pod sodową pokrywą na całą noc lub chociaż na kilka godzin.

Krok 4. Po upływie określonego czasu jedyne, co musisz zrobić to ponownie dokładnie odkurzyć dywan z białego proszku.

Zabieg oczyszczania sodą to skuteczny sposób na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów oraz zalegającego we włóknach kurzu. Dodatkowo, soda bardzo efektownie odświeży kolory dywanu sprawiając, że będzie wyglądał jak nowy.

Czyszczenie dywanu sodą i octem – sposób na uciążliwe zabrudzenia

Domowe sposoby na usuwanie plam przy pomocy sody nie należą do skomplikowanych ani wymagających intensywnego wysiłku. W większości przypadków soda działa samodzielnie jako substancja aktywna, a jedyne co musimy zrobić to nanieść ją na wybrane miejsce i po odpowiednim czasie usunąć. Podobnie jest w przypadku plam na dywanie, jednak warto zaznaczyć, że soda poradzi sobie z nimi tylko wtedy, kiedy będą stosunkowo świeże, nie zaś stare i mocno przyschnięte. Jeśli zatem zauważymy na swoim dywanie nowe zabrudzenie powinniśmy postępować według następującej instrukcji:

Krok 1. Świeżą plamę zalewamy octem octem.

Krok 2. Po upływie 30 minut namoczone miejsce zasypujemy dużą ilością sody i zalewamy kolejną porcją octu. Mieszanka powinna zacząć musować i samoczynnie oczyścić włókna dywanu.

Krok 3. Mieszankę zostawiamy na dywanie na całą noc, jeśli jednak jest to niemożliwe, wystarczy kolejne pół godziny.

Krok 4. Po upływie określonego czasu za pomocą czystej szmatki przecieramy oczyszczane miejsce i odkurzamy cały dywan. Plama powinna zniknąć bez śladu.

Soda to niedrogi produkt spożywczy, który warto zawsze mieć w swoim domu i wykorzystywać nie tylko podczas wypieków, ale również w trakcie sprzątania wszystkich pomieszczeń. Proszek ten doskonale poradzi sobie nie tylko z oczyszczaniem powierzchni płaskich, ale także z gęstym runem naszych dywanów.

Zobacz także