Blog / Czym zmyć żywicę z ubrania? Skuteczne sposoby na pozbycie się żywicy z ubrań

Czym zmyć żywicę z ubrania? Skuteczne sposoby na pozbycie się żywicy z ubrań

Żywica w naturalnych warunkach jest substancją stałą i może być pochodzenia roślinnego lub syntetycznego. Do zabrudzenia rąk, ubrania czy samochodu dochodzi w lesie, parku lub podczas naprawy instalacji elektrycznej za pomocą kalafonii. Żywica posiada wyjątkową strukturę, dlatego nie jest łatwo ją usunąć. Stykając się z tym problemem, wiele osób poszukuje informacji, czym zmyć żywicę z rąk lub czym zmyć żywicę ze spodni? Dostępne są skuteczne i szybkie sposoby zmywania żywicy.
Czym zmyć żywicę z ubrania

Jak zmyć żywicę z ubrania?

Zmywanie żywcie z odzieży, wymaga jej wstępnego przygotowania. Na zewnętrznej powierzchni spodni lub kurtki znajduję plama, którą należy usunąć na przykład za pomocą tępej strony noża. Kolejny krok to zamrażanie żywicy, czyli umieszczenie ubrania w zamrażarce na godzinę, po wyjęciu stanie się krucha i rozpadnie się na małe kawałki.

Jak zmyć żywicę ze spodni? Do tej operacji trzeba użyć kostek lodu, aby żywica stwardniała. Po usunięciu żywicy może pozostać ślad, który trzeba spróbować usunąć za pomocą szczotki. Spodnie należy położyć na twardym podłożu i użyć mokrej ściereczki oraz skrobi. W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jak zmyć żywicę z ubrań warto zastosować jeden ze środków: alkohol, terpentyna, oczyszczoną benzyna, zmywacz do paznokci, aceton i benzyna lakowa.

Etapy pracy:

  • Zmoczyć wacik wybranym składnikiem i wcierać go w miejsce, w którym znajduje się plama z żywicy. Odczekać kwadrans i wypłukać wodą, następnie wykonać wstępne pranie ręczne a następnie w pralce automatycznej.
  • Jeżeli zabrudzeniu żywicą uległa odzież wykonana z delikatnego materiału, trzeba zastosować inną metodę. Połączyć mydło domowe (dziecięce) z oczyszczoną benzyną w równych proporcjach. Posmarować miksturą plamę z żywicy. Po godzinie dokładnie wytrzeć i wypłukać.
  • Pasta skrobiowa. Zastanawiając się, czym zmyć żywicę z ubrań, można wykorzystać prosty sposób z użyciem pasty ze skrobi. Mieszanka składa się ze skrobi ziemniaczanej (1 mała łyżeczka), amoniaku (4 krople), terpentyny (4 krople). Następnie należy posmarować plamę z żywicy, a po wyschnięciu przetrzeć szczotką. Jeśli pozostanie ślad, procedurę należy powtórzyć. W końcu odzież musi zostać wyprana.
  • Dla zwiększenia efektywności usuwania plamy z żywicy można zastosować masło lub wazelinę, którą należy nanieść na odzież. Następnie trzeba próbować zeskrobać żywicę za pomocą metalowego przedmiotu, a następnie nanieść pastą skrobiową. Każda z tych czynności będzie działać najlepiej, jeśli przetrze się żywicę środkiem takim jak soda oczyszczona.
  • Można również usunąć żywicę z odzieży za pomocą: alkohol izopropylowy, WD-40, żel antybakteryjny lub płyn do rąk (środek dezynfekujący), amoniak, benzyna Galosh, zwykłe mydło do prania.

Czym zmyć żywicę z samochodu?

Odcięcie + polerowanie. Metodę tę można zastosować, jeśli żywica znajdowała się na karoserii samochodu od dłuższego czasu i silnie stwardniała. Konieczne jest ostrożne odcięcie jej, starając się nie zarysować lakieru. Pozostałości należy przeszlifować papierem ściernym, a następnie wypolerować (ręcznie lub za pomocą polerki pianowej) pastą ścierną.To wymaga trochę doświadczenia. Alkohol izopropylowy i produkty na bazie alkoholu są liderami w usuwaniu żywicy z samochodu.

Czym zmyć żywicę z samochodu na mokro? Przetrzeć powierzchnię ściereczką z mikrofibry nasączoną gorącą wodą z mydłem. Używać gorącej wody, ponieważ właściwości adhezyjne żywicy ulegną osłabieniu. Przed użyciem innych metod usuwania żywicy najpierw trzeba spróbować wyczyścić samochód bardzo gorącą wodą.

Warto wypróbować sposób z użyciem ściereczki z benzyną lakową lub alkoholem. Środek nałożony na zabrudzenie rozpuści i usunie żywicę, ale może uszkodzić powierzchnię samochodu, dlatego nie pocierać zbyt mocno lub zbyt długo. Można także rozpylić WD-40 na miejsce zabrudzenia, żywica zacznie absorbować rozpuszczalnik. Pozostawić na kilka minut. Następnie można użyć szmatki, aby usunąć warstwę żywicy z samochodu. Korzystanie z chemii samochodowej to kolejny sposób na usunięcie żywicy z blacharki. Wielu producentów oferuje kierowcom specjalne narzędzia, które pozwalają im oczyścić żywicę z auta.

Zobacz także