Blog / Czym wyczyścić srebro? Sprawdzone domowe sposoby na wyczyszczenie srebra

Czym wyczyścić srebro? Sprawdzone domowe sposoby na wyczyszczenie srebra

Srebrna biżuteria i sztućce z czasem tracą swój połysk, a nawet mogą wyblaknąć. Dzieje się tak z powodu matowienia, które zachodzi podczas reakcji srebrnego materiału na siarkę w powietrzu. Jeżeli twoja srebrna zastawa lub elementy biżuterii straciły swój blask i doskonałą fakturę, skorzystaj z poniższych porad za pośrednictwem, których dowiesz się czym czyścić srebro domowymi sposobami.
Czym wyczyścić srebro

1. Folia aluminiowa i proszek do prania.

Sposób z użyciem folii i proszku nadaje się do lekko matowego srebra. W celu wyczyszczenia swojej zastawy lub biżuterii musisz przygotować miskę, proszek i gorącą wodę. Dno miski wyłóż folią aluminiową. Umieść podgrzaną wodę w misce i dodaj jedną łyżkę stołową detergentu. Całość należy dobrze wymieszać. Po wykonaniu takiego zabiegu wyjmij swoje srebrne artykuły z miski i wyłóż na ręczniku papierowym. Poczekaj, aż srebro wyschnie i ciesz się doskonałą jakością materiału.

2. Kąpiel w sodzie oczyszczonej.

Przygotowanie kąpieli w sodzie oczyszczonej to jeden z najskuteczniejszych sposobów na przywrócenie srebrnym przedmiotom dawnego blasku. Taka kąpiel jest ogromnym ułatwieniem w przypadku, gdy chcemy wyczyścić więcej niż jeden przedmiot lub mamy do czynienia ze srebrem większych gabarytów, takim jak na przykład świeczniki lub tace.

Tak jak w poprzednim sposobie wykorzystamy folię aluminiową i naczynie. Tym razem potrzebne będzie jednak większych rozmiarów naczynie do napełnienia wodą. Najlepiej wykorzystać dużą patelnię lub blachę do pieczenia z głębokim dnem. Wybrane naczynie analogicznie do poprzedniej metody wypełniamy gorącą wodą. Do wody dodajemy 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej i dokładnie mieszamy. W celu skutecznego pozbycia się osadu i plam powstałych na srebrnej powierzchni musimy doprowadzić wodę do wrzenia. Po przygotowaniu odpowiedniej temperatury możemy rozpocząć kąpiel zabrudzonego srebra.

W tym celu musimy włożyć srebrne przedmioty na 15 sekund do zagotowanego roztworu. Najlepiej wykorzystać metalowe szcypce. W ten sposób uchronimy dłonie przed poparzeniem podczas umieszczania srebra w kąpieli wodnej. Po 15 sekundach osad powinien zacząć znikać. Warto mieć na uwadze, że w przypadku starych, intensywnych zabrudzeń możliwe, że trzeba będzie powtórzyć taką kąpiel kilka razy. Po zakończeniu zabiegu wykładamy srebro na ręcznikach papierowych i czekamy, aż wystygnie.

Należy pamiętać, że ta metoda jest nieodpowiednia w przypadku srebra z dodatkiem kamieni szlachetnych lub innych doklejanych ozdób. Pod wpływem temperatury możemy uszkodzić ozdobne dodatki.

3. Pasta do mycia zębów.

Każdy z nas posiada w domu pastę. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak czyścić srebro, koniecznie wypróbuj metodę z użyciem tego kosmetyku. To prawdziwy klasyk, który praktykowano już kilka dekad temu. Wyciśnij niewielką ilość na szmatkę lub papierową chusteczkę. Pocieraj biżuterię okrężnymi ruchami aż do momentu, gdy zobaczysz, że nalot zaczyna puszczać. Pozostaw ją wówczas na 5 minut z pastą na powierzchni srebra. Po 5 minutach zmyj pastę pod strumieniem czystej wody. Ten sposób czyszczenia jest szczególnie przydatny, gdy chcesz sprawić, aby twoje srebro ponownie błyszczało. Pasta świetnie nadaje się do polerowania.

4. Soki cytrynowe lub limonkowe.

Bardzo często nie potrafimy docenić dóbr, które daje nam matka natura. Kwas zawarty w soku z cytryny lub limonki jest doskonałym narzędziem za pośrednictwem, którego usuniemy zabrudzenia na srebrze bez konieczności odwiedzin u jubilera. Przygotuj plastikową miskę i napełnij ją sokiem z wyciśniętych owoców. Wsadź do miski zabrudzone srebro i odstaw je na godzinę. Po tym czasie należy wyjąć srebro i wytrzeć je dokładnie ręcznikiem papierowym lub ściereczkami utkanymi z miękkiego materiału.

Należy jednak pamiętać o tym, że metoda z udziałem soku sprawdzi się jedynie w przypadku delikatnych zabrudzeń. Jeżeli osad nie chce puścić pod wpływem soku, może się okazać, że konieczna będzie kąpiel w wysokiej temperaturze.

5. Płyn do mycia szyb.

Kolejnym sposobem na uporanie się z zabrudzonym srebrem w domu będzie wykorzystanie płynu do mycia szyb. Jest to niezwykle użyteczny detergent, który niemal zawsze mamy pod ręką. Okazuje się, że płyny do mycia szyb zawierają w sobie rozpuszczalnik, który poradzi sobie nie tylko z zaciekami pozostawionymi na szkle. Doskonale czyści gładką powierzchnię, dlatego też możemy dać mu szansę w przypadku srebra.

Wystarczy, że nawilżymy płynem szmatkę lub ściereczkę z mikrofibry i zaczniemy polerować srebro. Jeżeli nasze srebrne przedmioty posiadają wgłębienia lub ostre krawędzie, do których trudno będzie dotrzeć szmatką, można pomóc sobie starą szczoteczką do mycia zębów.

Płyn do mycia szyb jest silnym środkiem chemicznym. Ta metoda nie nadaje się do czyszczenia srebrnych antyków. Srebro, które mamy w rodzinie od pokoleń lub kupiliśmy na targu z antykami, może zostać zniszczone przez substancje zawarte w płynie.

6. Pasta z sody oczyszczonej.

Jeżeli masz do czynienia z uporczywym nalotem, na który nie podziałały delikatniejsze metody, natomiast obawiasz się o delikatne elementy swojego srebra i nie chcesz poddawać go działaniu wysokiej temperatury, dowiedz się jak czyścić srebro sodą oczyszczoną. Wystarczy, że przygotujesz pastę z sody oczyszczonej i letniej wody.

Do naczynia z sodą oczyszczoną dolewaj małe ilości letniej wody i mieszaj. Pamiętaj o tym, aby nie dodać zbyt dużo wody. Konsystencja powstałej pasty powinna być gęsta i gruba. Po przygotowaniu nanieś ją na matowe miejsca za pomocą wilgotnej szmatki. Pozostaw pastę na srebrnej powierzchni przez kilka minut, po czym delikatnie zetrzyj miękkim materiałem.

Nie wcieraj pasty zbyt mocno, ponieważ możesz w ten sposób porysować srebro.

Jeżeli czyszczone przedmioty mają na sobie niewielkie ozdoby, szczeliny lub wgłębienia, użyj szczoteczki, aby dokładnie dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Polerowanie pozostawi najlepszy efekt, gdy wykonasz je kolistymi ruchami. Na koniec dokładnie opłucz biżuterię czystą, zimną wodą i osusz na ręczniku papierowym.

Zobacz także