Blog / Czym wyczyścić przypalone żelazko?

Czym wyczyścić przypalone żelazko?

Żelazko to bez wątpienia podstawowe narzędzie dla wszystkich dbających o elegancki wygląd. Wyprasowana koszula, spodnie na kant, czy nienaganna garsonka to synonimy elegancji. Niestety, niekiedy żelazko ulega przypaleniu i dalsze jego stosowanie zamiast pięknych wyprasowanych ubrań powoduje ich zniszczenie. Czym wyczyścić przypalone żelazko? Jak to zrobić, by go nie uszkodzić? Dlaczego żelazka się przypalają?

Stare żelazko

Skąd się bierze spalenizna na żelazku?

Odkrywając ślady spalenizny na stopie naszego żelazka, podświadomie zastanawiamy się co wcześniej prasowaliśmy i czy czasem nie spaliliśmy tego materiału – wszak na żelazku widać wyraźne czarne zabarwienie. Warto jednak wiedzieć, że w większości przypadków czarny osad nie pochodzi z materiału znajdującego się na naszych ubraniach, ale z przypalonego kamienia i osadów przyklejających się podczas prasowania. Niekiedy jednak na stopie znajdują się zwęglone elementy naszej odzieży – zwłaszcza nadruków i ozdób, co niestety często kończy się wyrzuceniem jej do śmieci. Aby zapobiegać pojawianiu się uporczywej spalenizny na żelazku, należy dbać o jego regularne odkamienianie, regularnie przecierać wilgotną szmatką jego powierzchnię i na bieżąco usuwać pierwsze symptomy przypalenia.

Zanim więc przystąpimy do jego czyszczenia, warto ustalić pochodzenie przyklejonego materiału – może to mieć wpływ na decyzję czym czyścić żelazko. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Zwróć uwagę na materiał, z którego wykonana jest stopa żelazka!

Choć zapewne na co dzień nie zastanawiamy się, z czego wykonana jest i jakim materiałem jest pokryta stopa naszego urządzenia, to może mieć to kluczowe znaczenie na podejmowane działania, kiedy chodzi o czyszczenie przypalonego żelazka. Najcześciej wykorzystywane materiały – stal nierdzewna, teflon, ceramika – znacznie się od siebie różnią pod względem wytrzymałości na zarysowania, jak i potencjalnymi reakcjami chemicznymi, mogącymi zachodzić pomiędzy powłoką a substancją wykorzystaną do jej czyszczenia. Niestety, korzystając z niewłaściwych środków nietrudno trwale je uszkodzić, co w rezultacie zakończy żywot urządzenia. Zobaczmy teraz jak wyczyścić przypalone żelazko, w zależności od materiału.

Czym wyczyścić przypalone żelazko ze stopą teflonową?

Stopa pokryta powłoką teflonową jest coraz cześciej spotykana w żelazkach. Wynika to głównie z bardzo dobrych właściwości samego teflonu – jest to materiał nieprzywierający i bardzo smukły w dotyku – prasowanie takim żelazkiem jest bardzo łatwe i szybkie. Niestety, wiąże się to również z pewnymi wadami – teflonowa powłoka jest bardzo delikatna i podatna na zarysowania, dlatego nie można wykorzystywać zbyt szorstkich materiałów do czyszczenia – z pewnością nie sprawdzi się w tej roli popularnie wykorzystywana sól kuchenna czy soda oczyszczona. Prawidłowe czyszczenie żelazka teflonowego powinno odbywać się przy użyciu waty lub szmatki namoczonej octem, lub (w trudniejszych przypadkach) prasując rozścieloną na desce do prasowania folię aluminiową. Warto uzbroić się w cierpliwość – cały proces może zająć nawet kilka minut, w nagrodę jednak nasze żelazko będzie jak nowe.

Jak wyczyścić przypalone żelazko ceramiczne?

Coraz częściej na naszym rynku spotykamy żelazka ze stopą ceramiczną. Są one coraz chętniej wybierane, ponieważ zapewniają wygodę użytkowania porównywalną z teflonem, przy znacznie wyższej trwałości powłoki. Jak wyczyścić przypalone żelazko powleczone ceramiką?

W tym przypadku przypalone żelazko łatwo można wyczyścić, pocierając je szmatką nasączoną sokiem z cytryny lub octem. Jeśli jednak to nie pomoże warto wykorzystać inny sposób na przypalone żelazko – specjalny płyn czyszczący, przeznaczony do żelazek ceramicznych. Warto zwrócić uwagę na oznaczenia, gdyż produkt  przeznaczony np. do żelazek stalowych może uszkodzić delikatną powłokę. Sposobem na najtrudniejsze zanieczyszczenia jest wykorzystanie specjalnego skrobaka przeznaczonego do ceramiki – usunie zabrudzenia, bez obaw o stan powierzchni. Po kilku chwilach większość zabrudzeń powinna być usunięta.

Jak czyścić żelazko stalowe?

Stalowe żelazka wciąż są często spotykane na rynku – kryją się za nimi niższa cena i bardzo długi okres eksploatacji. Takie żelazko w razie przypalenia można bardzo łatwo umyć, wykorzystując np. zwilżoną szmatkę z solą. Alternatywnie możemy skorzystać ze specjalnych płynów do czyszczenia stali nierdzewnej, które nie tylko delikatnie ją wyczyszczą, ale i zakonserwują, wydatnie wydłużając ich żywotność.

Czym wyczyścić żelazko – specjalne sztyfty

Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, sprawdzające się w przypadku zanieczyszczeń żelazek – sztyfty do usuwania spalenizny. Kosztują niewiele, działają szybko, faktycznie pomagają usuwać zabrudzenia i należą do jednych z niewielu naprawdę uniwersalnych metod. Polecane szczególnie dla osób, które posiadają kilka różnych żelazek w swoim domu, lub po prostu nie chcą zastanawiać się nad tym, czym czyścić żelazko.

Zobacz także