Blog / Czym usunąć silikon? Rozpuszczalnik, ocet czy może tytan. Sprawdź jaki środek jest najskuteczniejszy

Czym usunąć silikon? Rozpuszczalnik, ocet czy może tytan. Sprawdź jaki środek jest najskuteczniejszy

Silikon sanitarny to środek bardzo często wykorzystywany w domach. Najczęściej wykorzystuje się go w kuchni oraz w łazience. Po latach silikon traci swoje właściwości, zwłaszcza ten wykorzystywany w wannie czy kabinie prysznicowej. Regularnie zużywany ciemnieje oraz traci szczelność. Wówczas należy go jak najprędzej wymienić. Aby to zrobić, należy przede wszystkim usunąć stary silikon. Z tego artykułu dowiesz się czym usunąć silikon.
Czym usunąć silikon

Jak usunąć zużyty silikon

Silikon uszczelniający, który ma codzienny kontakt z wodą bardzo szybko niszczeje. Staje się szary i traci uszczelniające właściwości. Przez kontakt z wodą pojawiają się na nim czarne przebarwienia w postaci kropek, a z czasem mogą utworzyć nawet całe linie. Taki silikon wygląda bardzo nieestetycznie i budzi negatywne skojarzenia. Okolice nim uszczelnione wyglądają na zwyczajnie brudne. Warto nadmienić, że największe przebarwienia widać na jasnym silikonie, a właśnie taki jest najczęściej używany w łazienkach. Czarne przebarwienia to nic innego jak pleśń. Nie tylko wygląda nieestetycznie ale przede wszystkim jest bardzo niezdrowa.

Usuwanie silikonu nie jest trudne. W tym celu wystarczy posłużyć się kilkoma prostymi, sprawdzonymi sposobami. Ostre narzędzie i środki chemiczne, są nieocenione przy usuwaniu starego silikonu. W kolejnej części artykułu dowiesz się, jak to zrobić krok po kroku.

Usuwanie silikonu krok po kroku

Najlepsze ostre narzędzie, którym wykonamy cały proces to nożyk do usuwania silikonu. Jest spiczasty i przypomina nożyk, którego używa się do cięcia płyt gipsowych. Podczas usuwania starego silikonu należy zachować ostrożność. Trzeba zachować uwagę, ponieważ łatwo można zarysować akrylową powierzchnię wanny lub ceramiczną powierzchnię płytek. Zwykle jednak usunięcie silikonu nożykiem nie wystarcza. Trzeba wesprzeć się odpowiednimi do tego celu środkami chemicznymi. Jak w takim razie usunąć stary silikon?

  1. Usuń stary silikon przy użyciu nożyka do usuwania silikonu lub specjalnie dopasowanego noża kuchennego.
  2. Zachowaj przy tym szczególną ostrożność, aby przy okazji nie zniszczyć wanny lub płytek.
  3. Użyj odpowiednich środków chemicznych do usunięcia resztek silikonu

Co to znaczy odpowiednie środki chemiczne? Czym usunąć stary silikon?

Warto najpierw spróbować klasycznych metod. Takich, jak usuwanie resztek silikonu przy pomocy tradycyjnego rozpuszczalnika. Najczęściej jest to aceton. Wcale jednak nie ma pewności co do tego, że efekt końcowy będzie zadowalający. Dlatego lepiej jest skorzystać z oferty producentów, którzy produkują preparaty specjalnie przeznaczone do usuwania starego silikonu. Zazwyczaj mają one konsystencję żelu i są mieszaniną naturalnych rozpuszczalników i terpenów. Wspomniane preparaty będą wykazywały się większą skutecznością, ponieważ cały ich skład jest dostosowany do celu usunięcia starego silikonu. Zwykle takie środki mają przyjemny zapach i nie przyprawiają o ból głowy, tak, jak np. aceton.

Mają one jednak swoje mankamenty. Mogą powodować matowienie powierzchni, z którą się zetkną. W szczególności jeśli jest to powierzchnia zrobiona z tworzywa sztucznego. Dlatego w pierwszym rzędzie należy te powierzchnie zabezpieczyć. Najlepiej taśmą malarską, która szczelnie zabezpieczy wskazaną powierzchnię i nie zniszczy jej przy zrywaniu taśmy. Preparat do usuwania silikonu najlepiej nakładać cienkim pędzelkiem. Gwarantuje to precyzję i chroni przed umieszczeniem preparatu w niewłaściwym miejscu. i zniszczeniem powierzchni.

Należy zostawić preparat na starym silikonie na 10-15 minut. Po tym czasie silikon stanie się miększy i będzie można go łatwo usunąć przy użyciu szpachelki. Jeśli okaże się, że mimo wszystko na powierzchni pozostają jakieś fragmenty silikonu, ten proces należy powtórzyć. Zwykle zarówno szpachelki, jak i specjalnie do tego celu przeznaczone pędzelki, są dołączone do preparatu do usuwania silikonu. Po oczyszczeniu powierzchnię należy przemyć ciepłą wodą z dodatkiem detergentu i osuszyć ją. W tak przygotowane miejsce można położyć nowy silikon.

Usuwanie silikonu tytanem

Jednym z najpowszechniejszych środków do usuwania silikonu jest tytan. Po nałożeniu rozpuszcza stary silikon. Po jakimś czasie stary silikon zaczyna przypominać białą, brudną pastę. Aby się jej pozbyć wystarczy ją zetrzeć. Według opinii użytkowników Tytan nie uszkadza powierzchni, z którymi ma styczność. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że tak się stanie lepiej dodatkowo zabezpieczyć powierzchnie, które chcielibyśmy ochronić. Niestety posiada także mankament w postaci nieprzyjemnego zapachu, który może przyprawić o ból głowy.Stosując ten środek należy bardzo uważać, jest on bowiem wysoce toksyczny. Warto zadbać o odpowiednie rękawice ochronne, a cały proces wykonywać pod nieobecność dzieci w domu. Jeśli to możliwe należy włączyć wentylator, a także solidnie przewietrzyć mieszkanie.

Usuwanie silikonu zależnie od potrzeb

Wybierając środek do usuwania silikonu powinniśmy kierować się indywidualnymi potrzebami i preferencjami. Wszystko zależy od tego, co jest dla nas ważne w pierwszej kolejności. Czasami jest to ekologia, innym razem szybkie pozbycie się problemu bez zbędnego tracenia czasu. Niezależnie od tego, na którą metodę się zdecydujemy, zadbajmy w pierwszej kolejności o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Przygotujmy do całego procesu pomieszczenie, a także wybierzmy odpowiednią odzież ochronną. Nie rezygnujmy z rękawic, zwłaszcza przy stosowaniu najsilniejszych środków chemicznych. Czytajmy wyraźnie ostrzeżenia producenta i zalecenia zamieszczone na etykiecie produktu. Nie bagatelizujmy substancji, z którymi mamy do czynienia, ponieważ możemy ponieść wysoką cenę za własną nieostrożność i niedokładność. Nie usuwajmy silikonu w pośpiechu. Choć cały proces jest dosyć łatwy, i tak warto go wykonać z precyzją, na spokojnie i przede wszystkim uważnie. Nie powinna to być czynność wykonywana w pośpiechu pomiędzy różnymi zajęciami.

Zobacz także