Blog / Czym usunąć plamy z trawy?

Czym usunąć plamy z trawy?

O plamę z trawy nietrudno, zwłaszcza wiosną i latem – wystarczy chwila nieuwagi podczas pikniku bądź rozgrywanego z dziećmi meczu. Kleksy z trawy to jedne z trudniejszych plam do usunięcia. Chlorofil, czyli zielony barwnik, który zawiera trawa ma mocno barwiące właściwości. Może okazać się, że samo wrzucenie zabrudzonego ubrania do pralki i wypranie go w zwykłym detergencie nie wystarczy. Jakie więc środki można zastosować, by pozbyć się uporczywych zabrudzeń i wywabić plamę z trawy?
“Czym usunąć plamy z trawy?” is locked Czym usunąć plamy z trawy

Usuwanie plamy z trawy – instrukcja krok po kroku

Większość specyfików, które mogą pomóc w uporaniu się z zielonymi zabrudzeniami znajdziesz we własnej kuchni. Zastosowane produkty pomogą skutecznie wywabić plamę nie niszcząc przy tym ubrań. Oto instrukcja, jakich produktów użyć i jak, krok po kroku sprać plamę z trawy.

1. Przystępując do wywabiania plamy z ubrania, namocz ubranie w wodzie. Bardzo ważne jest, by woda była chłodna. Namoczenie zabrudzonej odzieży w ciepłej bądź gorącej wodzie może przynieść skutek przeciwny do zamierzonego – ciepła woda mogłaby spowodować głębsze wniknięcie zabrudzenia w tkaninę.

2.   Zapierz ubrudzone miejsce wykorzystując:

a) płyn do mycia naczyń – nie odbarwi ani nie zniszczy delikatnych tkanin. Płyn do mycia naczyń rozprowadź na zabrudzonym miejscu. Możesz pozostawić go na kilkanaście minut na ubraniu, następnie spłucz płyn.

b) alkohol – na gąbkę nalej niewielką ilość alkoholu, następnie przyciśnij ją do zabrudzonego miejsca. Naniesiony w ten sposób płyn pozostaw na około pół godziny.

c) kwasek cytrynowy – to produkt, który w naturalny sposób radzi sobie z dużą ilością różnorodnych zabrudzeń. Jak wykorzystać go do sprania plamy z trawy? Pocieraj nim zabrudzone miejsce kwaskiem aż plama straci intensywny kolor.

d) woda utleniona – sprawdzi się zwłaszcza w przypadku tkanin naturalnych: bawełnianych lub lnianych. Aby zastosowanie wody utlenionej przyniosło pożądany efekt, zwilż plamę i pozostaw na pół godziny.

3. Sprawdź, czy zabrudzenie zostało całkowicie usunięte. Jeżeli plama nadal jest widoczna, wypróbuj kolejny z zaproponowanych sposobów. Pamiętaj, że w przypadku różnych tkanin sprawdzą się różne sposoby wywabiania plam z trawy.

4. Wypierz ubranie w pralce, zwróć uwagę na oznaczenia na metce ubrania.

Naturalne sposoby, czy detergent?

Zarówno naturalne sposoby, jak i silny detergent okazują się skuteczne w walce z zielonymi zabrudzeniami. Wybielacz z pewnością poradzi sobie z uporczywymi zielonymi plamami, zanim jednak zdecydujesz się go użyć, przetestuj jego oddziaływanie na materiał wybierając do tego najmniej widoczny kawałek materiału. Pamiętaj też, że w przypadku skorzystania z mocnego detergentu czas moczenia ubrania ulega skróceniu – detergent powinien poradzić sobie z plamą już w około 5 minut.

W przypadku gdy, usuwasz plamę wykorzystując kwasek cytrynowy lub alkohol, pamiętaj, by pocierać plamę delikatnie, dzięki temu zapobiegniesz np. mechaceniu się materiału. Większość z tych specyfików potrzebuje dłuższego czasu, by zadziałać – warto zostawić je na tkaninie nawet przez około 30 minut.

Zobacz także