Blog / Czym umyć kabinę prysznicową?

Czym umyć kabinę prysznicową?

Łazienka jest miejscem, w którym czystość i higiena powinny odgrywać największą i jakże istotną rolę. Sprzątanie łazienki to jednak nie lada wyzwanie, a często nawet – prawdziwa droga przez mękę. Każde z mebli czy urządzeń w niej znajdujących się wymaga specjalnej i nieraz wymagającej pielęgnacji. Z pewnością, wiele osób przyzna, iż za najbardziej kłopotliwe i problematyczne uznaje się staranne wyczyszczenie kabiny prysznicowej. Zatem – jak się z tym uporać? Czym czyścić kabinę prysznicową, by lśniła czystością?
Czym umyć kabinę prysznicową

Nic tak nie psuje wyglądu łazienki jak brudna, zanieczyszczona kabina prysznicowa, której utrzymanie w czystości do łatwych z pewnością nie należy. Uporczywy osad z twardej wody i mydła, pleśń ukryta w zakamarkach, kamień czy kurz zalegający w szynach drzwi kabiny – są zmorą i problemem, z którymi można całkowicie skutecznie walczyć! Oczywiście, z pomocą przychodzą dostępne w szerokiej ofercie na rynku silne detergenty, po które najczęściej się sięga. Ale czy na pewno są dobrym i słusznym wyborem?

Sposobów na czyszczenie kabiny prysznicowej jest wiele – można skorzystać z gotowych już, specjalistycznych preparatów, ale również i z tradycyjnych, domowych sposobów, które mogą okazać się nieocenionym i najlepszym rozwiązaniem.

Warto zaznaczyć, iż niezmiernie ważne jest, by mycie kabiny prysznicowej odbywało się systematycznie i stosunkowo często. Im rzadziej dana czynność będzie powtarzana, tym więcej wysiłku będzie ona wymagać.

Chemia, detergenty – czy na pewno konieczne?

Zastanawiając się, jak umyć kabinę prysznicową, zwykle w pierwszej kolejności wybór pada na sklepowe, silne preparaty czyszczące w postaci sprayu, płynu czy też mleczka. Dzięki nim niechciany osad, nalot czy brud skutecznie znikają. Należy jednak pamiętać, iż pozostałości detergentów są często wyjątkowo silne i mogą okazać się szkodliwe dla zdrowia, z powodu zawartego w nich silnie żrącego kwasu chlorowodorowego, wywołującego często silne reakcje alergiczne.

Mimo szybkiego i na pierwszy rzut oka zadowalającego efektu, niewskazane jest stosowanie środków ścierających, bowiem mogą one zmniejszać przejrzystość szyby, a także powodować jej zarysowanie. Szyby w kabinie prysznicowej należy zatem myć zwykłym płynem do mycia szyb – najlepiej jednak sprawdzają się te, w skład których wchodzą naturalne kwasy owocowe.

Domowe, ekologiczne sposoby na wyczyszczenie kabiny prysznicowej

Nie wszyscy chcą lub mogą korzystać z pomocy chemicznych detergentów, dlatego też wybierają naturalne, domowe metody pozbycia się zanieczyszczeń kabiny prysznicowej. Są one zarówno skuteczne, dużo tańsze, ale i bezpieczne. Polecane są głównie alergikom. Przede wszystkim jednak, należy po nie sięgnąć, gdyż są one dużo bardziej ekologiczne – warto zatem postawić na naturę i ekologię, które są obecnie tak ważnym, a jednocześnie zagrożonym filarem życia.

W pozbyciu się wszelkich zanieczyszczeń, osadów, nalotów, kamienia z kabiny prysznicowej pomoże najpopularniejszy, domowy środek – ocet. Łącząc go z wodą, w stosunku 1:1, przy pomocy szmatki – usunie zalegający osad z wody i mydła. Do przygotowanej w ten sposób mieszanki można dodać sok z cytryny, który wzmocni jej działanie oraz zneutralizuje często drażniący zapach octu. Co więcej, sam ocet można zastąpić kwaskiem cytrynowym i połączyć go z ciepłą wodą.

Ocet będzie również skutecznym środkiem, który przyda się podczas czyszczenia fug oraz silikonu kabiny prysznicowej. Należy wówczas zalać nim zabrudzenia, pozostawić na dłuższy czas, a następnie zmyć ciepłą wodą. Jeśli zaś zanieczyszczenia okażą się wyjątkowo silne, wystarczy go nieco pogrzać, przez co jego działanie znacznie się wzmocni.

Wilgoć w łazience sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni, szczególnie w trudno dostępnych miejscach kabiny. Aby się ich pozbyć, warto sięgnąć po sodę oczyszczoną. Wystarczy posypać nią miejsca, w których utworzyła się pleśń i zalać wodą utlenioną, pozostawiając do wyschnięcia.

Soda oczyszczona w połączeniu z octem spirytusowym zaś tworzyć będzie pastę, która przy użyciu małej szczoteczki i gąbki usunie najsilniejsze zabrudzenia znajdujące się na fugach.

Specjalistyczne, gotowe preparaty są skuteczne, jednak z pewnością mogą zostać zastąpione naturalnymi środkami, których użycie również zagwarantuje osiągnięcie zamierzonych efektów, będąc tym samym nieco bezpieczniejszą oraz równie skuteczną opcją.

Zobacz także