Blog / Czym myć panele podłogowe? Domowe sposoby na błyszczące panele

Czym myć panele podłogowe? Domowe sposoby na błyszczące panele

Panele są najpopularniejszym sposobem wykańczania podłóg zarówno w mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych. Wybierane są chętnie ze względu przede wszystkim na ich niską cenę oraz bogaty wybór wzorów i kolorów paneli. W łatwy sposób dopasujemy dany model do wystroju pomieszczenia. Jeśli chcemy, aby służyły nam przez wiele lat, powinniśmy wiedzieć jak je właściwie pielęgnować.
Czym myć panele podłogowe

Uniwersalny ocet

Dobrym i sprawdzonym środkiem do mycia paneli jest ocet. Doskonale spełnia zadanie środka czyszczącego, nadaje się do czyszczenia także wielu innych powierzchni. Jego zaletą jest to, iż oprócz dokładnego wyczyszczenia paneli podłogowych, dodatkowo zdezynfekuje całą podłogę. Ocet jest bez wątpienia najlepszym sposobem na wyczyszczenie podłogi, aby była ona nieskazitelnie czysta i błyszcząca. Wystarczy dodać go do ciepłej wody, a następnie wymyć panele. Mop powinien być bardzo dobrze wyciśnięty, zbyt duża ilość wody zaszkodzi panelom. Woda z dodatkiem octu doskonale nabłyszcza, po umyciu na panelach nie widać żadnych smug. To świetny sposób na pięknie prezentujące się panele. Ocet ma odczyn kwaskowy, należy więc pamiętać, aby nie zostawiać go na podłodze dłuższy czas. Należy stosować jedynie rozcieńczony ocet, po wymyciu podłogi środkiem z octem, należy jeszcze raz, umyć panele wykorzystując do tego czystą wodę.

Przepisy na domowe środki do czyszczenia podłóg

1. Środek z octem i szarym mydłem
Do zrobienia mieszanki potrzebujemy: 4 litry ciepłej wody, 1/4 szklanki octu, 1 łyżkę sproszkowanego mydła.

2. Środek z boraksem i płynem do naczyń
Do zrobienia mieszaki potrzebujemy: 4 litry ciepłej wody, 1/4 szklanki boraksu, 1/2 łyżeczkę delikatnego płynu do mycia naczyń.

3. Środek z octem i olejkiem eterycznym
Do zrobienia mieszanki potrzebujemy: 4 litry ciepłej wody, 1 szklankę octu, 2-3 krople olejku eterycznego (na przykład olejek z drzewa herbacianego).

W jaki sposób umyć podłogę?

  1. Przygotowujemy duże wiadro i wlewamy do niego z 2 litry bardzo ciepłej wody. Nie może jednak być ona za gorąca.
  2. W przypadku bardzo zabrudzonych podług warto zastosować środek nieco bardziej skoncentrowany, dzięki czemu będzie on działać silniej na podłogę.
  3. Dodajemy do wody wybrane składniki, czyli na przykład ocet, alkohol, olejki zapachowe. Dzięki olejkom nasza podłoga na długo zachowa świeży i przyjemny zapach.
  4. Myjemy dokładnie podłogę, nie zostawiając przy tym zbyt dużej ilości wody z dodatkowymi składnikami, na panelach.

Czy panele można myć mopem?

Do mycia paneli podłogowych można zastosować zwykłego mopa, jednakże należy pamiętać o jego dokładnym wykręcaniu, aby nie zostawił na panelach zbyt dużej ilości płynów. Lepszym rozwiązaniem jest jednak zakup urządzenia do czyszczenia parą wodną, czyli mopa parowego. Taki sprzęt usuwa aż do 99 procent bakterii oraz zarazków, znajdujących się na podłogach i można go zastosować przy czyszczeni także innych powierzchni. Mop parowy swoim wyglądem przypomina odkurzać, składa się z długiej rączki oraz szczotki, na którą należy założyć ściereczkę. Do zbiornika umiejscowionego w jego obudowie, należy wlać wodę. Dzięki wysokiej temperaturze woda zmienia się w parę wodną, która jest następnie wyrzucana pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu z podłogi znikają wszelkie, nawet te większe zabrudzenia.

Mop parowy doskonale radzi sobie z problematycznymi tłustymi plamami, pleśnią czy kurzem. Wysoka temperatura nie tylko zabija wszelkie drobnoustroje, ale także dezynfekuje podłogi. W trakcie korzystania z urządzenia nie trzeba dodatkowo stosować środków chemicznych, więc to świetna opcha na alergików czy rodziców małych dzieci. To właśnie one są wrażliwe na takie substancje żrące, mop parowy będzie więc najlepszym rozwiązaniem. W trakcie korzystania z mopa parowego należy jednak uważać, gdyż gorsze modele mogą pozostawiać na powierzchni podłogi smugi. Należy je wówczas usunąć szmatką.

Warto pamiętać o właściwej pielęgnacji paneli podłogowych. Regularna konserwacja jest niezwykle ważną czynnością, aby móc cieszyć się podłogą zawsze w dobrej kondycji.

Zobacz także