Blog / Czym myć lodówkę? Domowe i niezawodne sposoby na czystą lodówkę

Czym myć lodówkę? Domowe i niezawodne sposoby na czystą lodówkę

Lodówka jest bez wątpienia najważniejszym sprzętem kuchennym znajdującym się w każdym domu. W niej przechowuje się większość produktów spożywczych, z tego względu tak istotne jest zachowanie jej w czystości. Warto ją regularnie myć, przy zastosowaniu prostych domowych metod zamiast wybierania drażniących chemicznych środków.
Czym myć lodówkę

Jakimi produktami skutecznie wyczyścimy lodówkę?

1. Ocet
Charakteryzuje się właściwościami odkażającymi i oczyszczającymi. Znajduje się w składzie wielu sprzedawanych w sklepach środków czystości. Ceniony za swoją ekologiczność, niską cenę i bezpieczeństwo stosowania. Octem można zdezynfekować powierzchnię lodówkę, a także usunąć z niej przykry zapach i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Roztwór wody z octem w proporcji 1:1 polecany jest do czyszczenia wnętrza lodówki. To świetny sposób na zapobiegnięcie rozwoju pleśni w urządzeniu. Do wyczyszczenie trudno dostępnych miejsc można użyć patyczków do uszu.

2. Soda oczyszczona
Stosowana w kuchni już od wielu lat i ceniona przez gospodynie domowe. Nadaje się do oczyszczania różnego rodzaju sprzętów. Jest świetnym pochłaniaczem zapachów i pełni także funkcję środka czyszczącego. Sodę należy wymieszać z wodą, do uzyskania gęstej pasty. Środkiem należy przetrzeć całą lodówkę, po czym spłukać dokładnie wodą i wytrzeć do sucha. Warto również sodę łączyć wraz z octem albo kwaskiem octowym, uzyskamy wówczas silniejszy, delikatnie wybielający rezultat. W celu pochłonięcia nieprzyjemnych zapachów w lodówce dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie w niej sody w pojemniku.

3. Sól
Sól nie tylko pomaga usunąć zanieczyszczenia z lodówki, ale także eliminuje wszelkie baterie. Preparat do czyszczenia lodówki przygotowujemy poprzez rozpuszczenie 2 łyżek soli w litrze ciepłej wody. Następnie wycieramy nim lodówkę i jej szczeliny.

4. Kwasek cytrynowy albo sok z cytryny
Od dawna znane są drogocenne właściwości czyszczące i rozjaśniające soku z cytryny. Z powodzeniem znajduje on zastosowanie jako środek do czyszczenia lodówki, zostawia ją czystą, a oprócz tego daje ładny zapach. Kwasek lub sok z cytryny mieszamy z wodą, możemy również dodać do mieszanki sodę oczyszczoną.

Jak myć lodówkę?

Krok 1
Przed przystąpieniem do czyszczenia urządzenia, musimy odłączyć je od prądu oraz wyciągnąć z niej wszelkie produkty. Przy okazji sprawdzamy ich termin ważności. Pozbywamy się produktów przeterminowanych. Wyjmujemy z lodówki elementy ruchowe, czyli półki i szuflady. Myjemy je osobno przy zlewie.

Krok 2
Jeśli lodówka jest bardzo zanieczyszczona, zaczynamy wówczas od mycia na sucho. Usuwamy zalegające w niej kawałki jedzenia i odpady żywnościowe.

Krok 3
Kiedy pozbędziemy się resztek jedzenia, możemy rozpocząć sprzątanie właściwe. Należy pamiętać o tym, iż rozpoczynamy czyszczenie lodówki od jej górnych partii. Często opłukujemy gąbkę, kiedy tylko będą widoczne na niej zabrudzenia. Wcześniej przygotujemy wybrany roztwór. Wszystkie zakamarki muszą być dokładnie oczyszczone, podczas mycia uwzględnijmy również uszczelki lodówki.

Krok 4
Kolejnym etapem jest czyszczenie elementów ruchomych. Elementy plastikowe i szklane myjemy w zlewie, przy użyciu na przykład sody czy wody z octem. W trakcie czyszczenia pamiętajmy o dokładnym wymyciu listw. Pamiętajmy o dokładnym wymyciu wszelkich części, zwróćmy uwagę również na opakowania produktów, być może one również wymagają oczyszczenia.

Krok 5
Po wymyciu lodówki należy ją dokładnie wysuszyć, do tego celu można skorzystać z delikatnych i miękkich ściereczek z mikrofibry albo ręczników kuchennych. Przy wycieraniu do sucha konieczne jest używanie jedynie tylko czystych ściereczek. Nawet lekko zanieczyszczony materiał, mógłby od nowa zainfekować naszą lodówkę bakteriami,

Krok 6
Ostatnią czynnością, jest ułożenie wszystkich wyjętych z lodówki produktów z powrotem. Jeśli zależy nam na pozbyciu się nieprzyjemnych zapachów, w lodówce na misce możemy umieścić cytryny, węgiel aktywny, sodę, proszek do pieczenia czy jabłka.

Mycie lodówki przed pierwszym uruchomieniem

Wiele osób zastanawia się, czy należy myć lodówkę po jej zakupie. Jest to konieczne przez jej specyficzny zapach oraz występujące na niej zanieczyszczenia z produkcji. Nowa lodówka może również być zanieczyszczona brudem i kurzem w trakcie transportu czy przechowywania w magazynie. Warto pamiętać, iż każde nowo zakupione urządzenie zwłaszcza do kuchni, powinno być dokładnie oczyszczone przed pierwszych uruchomieniem. Usuniemy dzięki temu specyficzny zapach lodówki i nie przedostanie się on do produktów spożywczych. Lodówkę przed pierwszym uruchomieniem można skutecznie wyczyścić przy użyciu na przykład wody z sodą czy z octem.

Jak często należy myć lodówkę?

Urządzenie to ma bezpośredni kontakt z artykułami spożywczymi, z uwagi na to powinno się je czyścić regularnie i w miarę często. Zaleca się dokładne mycie lodówki minimum raz w miesiącu. W przypadku kiedy przechowujemy w lodówce ryby czy mięso, należy jeszcze bardziej restrykcyjnie podchodzić do tematu mycia lodówki i przystępować do tej czynności dużo częściej.

Zobacz także