Niewiele jest równie satysfakcjonujących sposobów na spędzenie weekendu czy letniego popołudnia, co grill wspólnie ze znajomymi. Najpopularniejsze niegdyś grille węglowe stopniowo wypierane są przez bezpieczniejsze i mniej uciążliwe konstrukcje gazowe, czy elektryczne. Chociaż niemal wszyscy lubimy grillować, to nie wszyscy dysponujemy posesją umożliwiającą grillowanie – dotyczy to zwłaszcza osób mieszkających w blokach. Czy można wykorzystywać grill na balkonie? Jeśli tak, to jakim obostrzeniom podlega takie spędzanie czasu? O czym musimy pamiętać?
Grill na tarasie – co na to prawo?
Wbrew pozorom znalezienie satysfakcjonującej i oczywistej odpowiedzi na to pytanie nie jest takie łatwe. Z jednej strony taras, czy balkon to integralna część należącego do nas mieszkania, możemy więc dysponować nią w dowolny, zgodny z przepisami sposób. W myśl przepisów ogólnych palenie grilla na balkonie nie jest zabronione, jednak panujące w tej materii prawo jest tak skomplikowane i wewnętrznie sprzeczne, że i tak możemy zostać ukarani mandatem. Wszystko zależy od dodatkowych okoliczności.
Jednymi z organów najszybciej reagujących na zmiany upodobań Polaków i nowe sposoby spędzania czasu są spółdzielnie mieszkaniowe i zarządy wspólnot. Wiele z nich wprowadziło do swoich statutów zapisy sprawiające, że taras w bloku może okazać się nie najlepszym miejscem na grillowanie – z uwagi na wysokie przewidziane mandaty i kary. Polskie prawo daje zarządcom osiedli i wspólnot bardzo szerokie uprawnienia w zakresie dyscyplinowania mieszkańców zakłócających spokój innych – włącznie z prawem do zlicytowania mieszkania osoby nierespektującej prawa innych. Zezwala na to np. „Ustawa o własności lokali” z Dz.U. 1994, nr. 85, poz. 388.
Trzeba oczywiście mieć na uwadze, że nie każda spółdzielnia czy wspólnota wprowadziła aż tak restrykcyjne przepisy – niektóre dopuszczają np. grill elektryczny na balkon, z uwagi na mniejszą emisję dymu, inne pozwalają na korzystanie z nich w specjalnie wyznaczonych miejscach – np. na tarasach znajdujących się na dachach budynków, a więc w miejscach, gdzie nie przeszkadzają one innym. Dlatego przede wszystkim warto zapoznać się z regulaminem miejsca, w którym mieszkamy, lub zamierzamy zamieszkać.
Czy można robić grilla na balkonie – prawo przeciwpożarowe?
Grill może w myśl przepisów przeciwpożarowych stanowić zagrożenie pożarowe, o którym mowa w rozporządzeniu MSWiA z 7 czerwca 2010 roku, dotyczącym ochrony przeciwpożarowej – zwłaszcza gdy zamierzamy korzystać z tradycyjnego grilla węglowego, z otwartym źródłem ognia. Może być on potraktowany jako zagrożenie dla innych, za co może nam grozić odpowiedzialność karna, w postaci grzywny lub nawet aresztu. W przypadku przyczynienia się do pożaru może grozić nam do 12 lat więzienia.
W praktyce, w związku z niejasną kategorią, jaką zajmuje w przepisach grill węglowy (czy jest źródłem otwartego ognia, czy nie) niewiele osób decyduje się na związane z nim wzywanie straży pożarnej. Jeśli sąsiad ją wezwie, a funkcjonariusze stwierdzą zasadność wezwania, to grillujący może zostać ukarany mandatem, jeśli uznają jednak wezwanie za bezzasadne, to wzywający będzie zobowiązany pokryć koszta interwencji. Z uwagi jednak no potencjale ryzyko kary najlepszym wyborem dla amatorów grillowania okazuje się grill elektryczny na balkonie, który nie tylko stwarza mniejsze zagrożenie, ale również wytwarza mniej irytującego dymu.
Grill na balkon – o czym jeszcze pamiętać?
Niezależnie od tego, czy przepisy w miejscu, w którym mieszkamy, pozwalają na grillowanie, czy nie, warto pamiętać o kilku kwestiach. Chwilowa przyjemność związana z pieczeniem mięsa w gronie znajomych raczej nie jest warta zaburzenia kontaktów z sąsiadami, z którymi najprawdopodobniej będziemy mieszkać przez lata. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zapytanie ich o opinię co do tej formy spędzania czasu wolnego. Bardzo prawdopodobne, że nie będą mieli nic przeciwko, ale zechcą uprzednio np. zamknąć okna w mieszkaniu, by nie irytował ich zapach spalenizny.
Niezależnie od tego, na jaki grill się zdecydujemy, zawsze warto mieć na uwadze bezpieczeństwo – swoje i innych. Z racji na niewielką powierzchnię balkonów szczególnie trzeba uważać na znajdujące się na nim materiały, np. rozpałki, czy przedmioty łatwopalne, które dość szybko mogą stać się zarzewiem pożaru, np. na skutek iskry wypadającej z grilla. Jeśli zadbamy o to wcześniej, wieczorny grill może być bardzo przyjemnym sposobem na odprężenie.
Zobacz także
- Czym usunąć plamy z trawy?
- Czym usunąć silikon? Rozpuszczalnik, ocet czy może tytan. Sprawdź jaki środek jest najskuteczniejszy
- Czym wyczyścić przypalone żelazko?
- Czym wyczyścić srebro? Sprawdzone domowe sposoby na wyczyszczenie srebra
- Czym zmyć żywicę z ubrania? Skuteczne sposoby na pozbycie się żywicy z ubrań