Blog / Czy można malować paznokcie będąc w ciąży?

Czy można malować paznokcie będąc w ciąży?

Każda z przyszłych mam po zajściu w ciążę dokłada wszelkich starań ku temu, aby dbać o bezpieczeństwo swojego dziecka. Na temat tego, co wolno, a czego nie, powstaje wiele mitów i przypuszczeń. Jednym z często poruszanych tematów jest zapytanie dotyczące tego, czy malowanie paznokci w ciąży szkodzi dziecku.

Paznokcie w ciąży

Zapoznaj się ze szczegółami

Po pierwsze warto rozwikłać to zagadnienie z góry i odpowiedzieć na pytanie. Mamy podczas ciąży mogą malować paznokcie i nie zaszkodzi to ich dziecku. Jak zatem powstało przypuszczenie dotyczące szkodliwości lakierów do paznokci? Niektóre chemikalia znajdujące się w tym produkcie są szkodliwe i jest to fakt. Zaszkodzą one jednak tylko w szczególnym przypadku, w którym będziemy używać ich przesadnie dużo lub korzystać z produktów w niewłaściwy sposób. Korzystając z chemikaliów, zadbaj o dobrą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, aby nie wdychać oparów, które pozostawiają. Sam kontakt z nimi nie zaszkodzi.

Wiele osób zwraca uwagę na to, że w teorii sam kontakt z oparami, które wydobywają się z lakieru do paznokci, może zaszkodzić podczas ciąży. Inni apelują o zachowanie ostrożności z uwagi na to, że chemikalia mogą zostać wchłonięte przez skórki dookoła paznokci. Paznokcie naturalnie są mało podatne na interakcje z substancjami chemicznymi. Okazuje się jednak, że naturalną odporność mogą osłabić rozpuszczalniki, których używa się w postaci zmywacza do paznokci.

Bezpieczeństwa nigdy za wiele, jednak w przypadku kosmetyków nie należy przesadzać. Chemikalia, które dodawane są do zmywaczy i lakierów do paznokci, występują w śladowej ilości. Jeżeli jednak chcemy mieć stuprocentową pewność uniknięcia chemikaliów, które teoretycznie mogą być szkodliwe dla organizmu, należy unikać produktów zawierających dwie substancje:

Toluen

Toluen występuje w wielu lakierach do paznokci. Zostaje dodany w calu nabłyszczenia struktury lakierów. Dzięki tej substancji kolor wydaje się o wiele bardziej gładki i wyrazisty. Wdychanie toluenu przez dłuższy czas może podrażnić gardło, oczy i usta.

Istnieje również ryzyko dotyczące tego, że wystawianie swoich dróg oddechowych na działanie toluenu regularnie przez długi czas może doprowadzić do uszkodzenia układu nerwowego w organizmie. Uszkodzenie układu nerwowego mogłoby mieć wówczas wpływ na nienarodzone dziecko, powodując uszczerbki na zdrowiu. Warto jednak mieć na uwadze, że wdychanie toluenu znajdującego się w lakierze do paznokci nie ma zbyt wielkiej szansy na wywołanie żadnych z powyższych uszkodzeń, ponieważ występuję on w zbyt małej ilości. Jest to ryzyko związane raczej ze zbyt długą ekspozycją organizmu na rozpuszczalniki.

Jeżeli pracujesz jako kosmetyczka i jesteś aktualnie w trakcie ciąży, istnieje wówczas ryzyko związane ze zbyt długim wystawieniem organizmu na toluen zawarty w kosmetykach. Malowanie paznokci dla dziesiątek klientek każdego dnia mogłoby mieć negatywny wpływ na nienarodzone dziecko. Mimo wszystko korzystanie z lakieru do indywidualnych potrzeb w żaden sposób nie narazi cię na tego typu niebezpieczeństwa.

Formaldehyd

Formaldehyd jest popularną substancją utrwalającą, którą spotkamy w utwardzaczach do paznokci. Istnieje jednak małe prawdopodobieństwo, aby mieć z nim kontakt. Utwardzacze do paznokci to specjalistyczne produkty, które są przeznaczone do uratowania struktury łamliwych paznokci. Większość lakierów do paznokci nie pełni takiej funkcji. Zaledwie 1% lakierów to środki będące utwardzaczami.

Nawet jeżeli korzystasz z formaldehydu, musisz wiedzieć o tym, że twoje ciało bardzo szybko rozkłada tę substancję. Jeżeli kosmetyki z formaldehydem będą stosowane zgodnie z zaleceniami producenta i w umiarkowanej ilości, nie stworzymy w ten sposób niebezpieczeństwa dla organizmu w trakcie ciąży.

Dla osób, które chętnie korzystają z przyjaznych dla zdrowia i środowiska alternatyw, możemy polecić użycie lakierów do paznokci od producentów, którzy nie korzystają z drażniących chemikaliów. Tego typu kosmetyki najczęściej oznaczone są, jako przyjazny dla zdrowia skład pozbawiony formaldehydu, toluenu i ftalanów.

Zobacz także