Blog / Czy joga odchudza? Jakie efekty przynosi uprawianie jogi?

Czy joga odchudza? Jakie efekty przynosi uprawianie jogi?

Wiele osób chcąc dbać o swoją sylwetkę, poszukuje różnego rodzaju zajęć grupowych w klubach sportowych i na siłowni. Ćwicząc pod okiem profesjonalistów czy chodząc na zajęcia z kimś znajomym, można poczuć się bardziej zmotywowanym i mieć pewność, że wykonuje się ćwiczenia dokładnie i bez szkody dla stawów czy kręgosłupa. Szukając form aktywności, które pomogą uporać się ze zbędnymi kilogramami, nie zawsze chce się jednak szalonych podskoków i wymachów. Zajęcia kardio i aerobowe, czyli te o dużym stopniu intensywności, nie każdy lubi i nie dla każdego są wskazane, chociażby ze względu na kłopoty z sercem czy kolanami. Szukając alternatywy wiele osób zdaje pytanie o to, czy joga odchudza? W tym artykule pomożemy na nie odpowiedzieć.
Czy joga odchudza

Czym właściwie jest joga?

Joga należy od najstarszych praktyk mających na celu samodoskonalenie i rozwój. Wokół niej, w związku z faktem, że sytuuje się w kręgu filozofii i medycyny wschodniej, narosło mnóstwo szkodliwych mitów. Jej ćwiczenie nie musi nosić znamion żadnych praktyk czy przekonań religijnych. Ćwiczenie ciała i oddechu wieczorem pomaga opanować napięcie i stres, poprawia jakość snu, a rozciągniecie ciała o poranku dodaje energii i witalności. Pomaga rozwijać świadomość własnego ciała, jego możliwości i ograniczeń i jest idealnym elementem dbania o zdrowy i zrównoważony tryb życia. Pomaga także w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Każde ćwiczenia, również takie jak joga, ćwiczenia odchudzające proponuje w połączeniu ze zrównoważoną dietą. Można pokusić się o stwierdzenie, że odchudzająca joga to po prostu taka, która ćwiczona jest regularnie.

Joga a odchudzanie – praktyczne informacje

Ćwiczona najczęściej na zachodzie Hatha joga odchudzanie wspomaga regulując ciśnienie krwi a obniżając poziom kortyzolu poprawia nastrój. Dzięki regularnym ćwiczeniom można zniwelować efekt zajadania stresu. Na poziomie czysto fizycznym ciało zyskuje sprawność i elastyczność, a mięśnie wzmacniają się. Wyrobiona z czasem koordynacja, równowaga i stabilność ciała umożliwia wykonywanie z czasem bardziej skomplikowanych pozycji – asan. Joga asany odchudzające pozwala rozumieć jako wszystkie, które utrzymywane przez jakiś czas rozwijają siłę woli i samodyscyplinę. Joga odchudzająca jest w inny sposób niż bieganie czy zajęcia aerobowe.

Sesje jogi pomimo, że raczej nie są bardzo dynamiczne, są męczące i mogą być bardzo wymagające fizycznie poprzez utrzymywanie napięcia mięśni i zmuszania ich, by w różnych konfiguracjach podtrzymywały ciężar ciała. Joga na odchudzanie jest także idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mając czasu na siłownię, chcą ćwiczyć samodzielnie w domu. W połączeniu z odpowiednią dietą, stosowaną konsekwentnie, sprawi, że ciało zacznie intensywnie spalać kalorie a dzięki temu – również nagromadzony tłuszcz.

Joga odchudza również w mniej oczywisty sposób. Codzienne ćwiczenia powodują wzmożoną potrzebę regeneracji organizmu. Utrata wagi dzięki temu, że zużywa się więcej kalorii na odbudowanie mięśni i ścięgien, które intensywnie pracują podczas wykonywania i podtrzymywania poszczególnych pozycji to jeden aspekt. Odbudowa trwa bowiem jeszcze przez jakiś czas po zakończeniu wysiłku fizycznego, wobec czego proces spalania trwa również. Ciało przyzwyczajone do takiego trybu ma w rezultacie podwyższone tempo spalania, ponieważ metabolizm przystosowuje się do spalania większej ilości kalorii każdego dnia. Joga odchudzanie może uczynić nie tylko łatwiejszym, ale też bardziej przyjemnym.

Joga na odchudzanie dla początkujących

Warto zaznaczyć, że są to ćwiczenia, które może wykonywać nawet osoba o niewielkiej sprawności fizycznej. Jest ona na tyle bezpieczna, że nie powoduje tak częstych kontuzji jak inne dyscypliny sportowe. Joga odchudzająca ćwiczenia pozwala dostosować do możliwości uczestników. To jak głęboko wejdzie się w pozycję, czy jak długo w niej wytrzyma, to kwestia predyspozycji które można rozwijać, z każdym dniem próbując nieco dłużej wytrzymać.

Ćwiczenie jogi na odchudzanie można zintensyfikować, jeśli już uda opanować się podstawowe pozycje, przechodząc na nieco wyższy poziom czy próbując innej odmiany. Ashtanga, czyli joga dynamiczna, to wersja która wymaga większej sprawności fizycznej, ale przenosi także szybsze rezultaty. Inny rodzaj, bikram, to nieco ekstremalna joga na odchudzanie – ćwiczenia wykonywane są w temperaturze 40 stopni.

Joga i odchudzanie nie tylko idą ze sobą w parze, ale stanowią idealne uzupełnienie dla zbilansowanego stylu życia i dbania o swoje zdrowie. Jeśli wybierzemy ćwiczenie jogi odchudzanie efekty przyniesie najszybciej przy codziennych ćwiczeniach, ale pierwsze będzie można zauważyć nawet po pierwszych zajęciach, bo dzięki poprawie postawy wysmukli się sylwetka. Zestaw ćwiczeń może być skonstruowany w taki sposób, aby zmuszał do pracy wszystkie mięśnie oraz wymagał bardzo dużo wysiłku. Joga na odchudzanie ćwiczenia proponuje na różnych poziomach zaawansowania i intensywności, w zależności od predyspozycji i ogólnej formy.

Zobacz także