Blog / Czerwone plamy na ciele. Przyczyny i leczenie

Czerwone plamy na ciele. Przyczyny i leczenie

Plamy pojawiające się na ciele z pozoru mogą nie wyglądać nazbyt groźnie, niemniej mogą mieć różnorodne pochodzenie, zaś ich powikłania mogą stać się dla nas niezwykle groźne. Warto zatem poznać przyczyny ich powstawania.
Czerwone plamy na ciele

Suche czerwone plamy na ciele u dzieci i dorosłych

Ta niezwykle często występująca przypadłość wywołuje zwykle nasze zaciekawienie, a nie jakiekolwiek obawy. I najczęściej przyczyny różnorodnych wykwitów skórnych są niezbyt groźne, ale pomimo tego, nie wolno ich zbagatelizować.

Suche czerwone plamy na skórze u dzieci i u dorosłych mogą także wystąpić podczas zapalenia skóry. Przyczyną zapalenia skóry może stać się wysypka, ale także kontakt chociażby z trującą rośliną. W wypadku takiej sytuacji trzeba zażyć wapno, albo specjalistyczny lek przeciwalergiczny. Jeśli nie przyniesie to poprawy, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Inną przyczyną może być alergia – u pacjentów podczas wstrząsu anafilaktycznego mogą wystąpić swędzące, czerwone plamy na całym ciele. Wstrząs anafilaktyczny może zostać wywołany przez spożycie konkretnego produktu, na który mamy alergię, ukąszenie owada, albo zażycie leku. Osoby będące alergikami winny nosić przy sobie odpowiednio przygotowany zestaw przeciwwstrząsowy.

Nierzadką przyczyną problemów bywa także AZS. Pośród najważniejszych objawów atopowego zapalenia skóry warto wymienić : wysuszony, zaczerwieniony naskórek, który nie wytwarza w prawidłowo tłuszczu. Czerwone plamy na skórze u dzieci i dorosłych zwykle obejmują swoim zasięgiem zgięcia kolanowe, łokciowe, szyję, twarz, ale mogą także rozprzestrzenić się na całej powierzchni ciała. Występowanie czerwonych plam na ciele uwarunkowane jest genetycznie. Ponadto mogą wystąpić przez nadmiar stresu, czy zbyt zanieczyszczone środowisko, kontakt z alergenami w powietrzu, lub alergenami pokarmowymi.

Brak właściwego nawilżenia skóry jest przyczyną powstawania czerwonych plam na skórze. Skóra wówczas jest ściągniętą, cienka, z tendencją do pękania i łuszczenia się. Wtedy to trzeba wybrać kosmetyki mające neutralne pH celem codziennej pielęgnacji.

Swędzące, czerwone plamy na ciele – enterowirus, świerzb
Swędzące, czerwone plamy na ciele, które występują na pośladkach, łokciach, w pasie, między palcami mogą stanowić objawy świerzbu. Świerzb zaliczany jest do grupy chorób zakaźnych. Swędzące i czerwone plamy na skórze występują wówczas po ok. dwóch tygodniach od zakażenia.

Enterowirusy to wirusy, które zwykle wywołują symptomy ze strony błon śluzowych i skóry u dzieci. Jedna z pośród jednostek chorobowych, które wywoływane są przez enterowirusy, objawia się w postaci swędzących, czerwonych plam na skórze. Na ogół zmiany skórne występują tutaj na pośladkach. Enterowirusem można zarazić się drogą kropelkową, albo pokarmową. Zwykle atakuje on w letnim okresie.

Inne choroby wywołujące czerwone plamy na ciele

Najważniejszym symptomem szkarlatyny jest wysypka w postaci czerwonych plam z towarzyszącą jej dużą gorączką. Zakażenie paciorkowcem to bezpośrednia przyczyną szkarlatyny. Drobna wysypka może wykazywać tendencję do zlewania się w czerwone, rozległe plamy na skórze. Jeśli dojdzie do uszkodzenia naczyń krwionośnych przez paciorkowiec, na ciele powstaną krwiste wybroczyny.

Choroby zakaźne, takie jak odra, czy też ospa powodują także powstanie charakterystycznych, czerwonych plam i krostek na ciele. Narażone są na nie szczególnie dzieci, które przebywają w większych skupiskach rówieśników, np. w szkole, czy w przedszkolu.

Plamy wybroczynowe występują z uwagi na wylew krwi do skóry i odznaczają się tym, iż bledną podczas jej ucisku. Pojawienie się wybroczyn może świadczyć o zaburzeniach krzepliwości krwi, posocznicy, albo o groźnych chorobach wątroby. W wypadku zaobserwowania czerwonych plam na swoim ciele zaleca się profilaktyczną wizytę u lekarza, jak i wykonanie niezbędnych badań diagnostycznych.

Nierzadko czerwone, swędzące plamy na skórze mogą być wywołane różnorodnymi czynnikami. Kiedy ich pojawieniu się towarzyszą inne dolegliwości, albo kiedy zaczerwienienie występuje przez dłuższy czas, warto skonsultować tenże problem z dermatologiem.

Zobacz także