Blog / Ćwiczenia na skakance. Jakich efektów oczekiwać po treningu na skakance?

Ćwiczenia na skakance. Jakich efektów oczekiwać po treningu na skakance?

Wielu osobom skakanka kojarzy się wyłącznie z dziecięcymi, podwórkowymi zabawami. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, ile korzyści możemy odnieść dzięki temu sprzętowi w dorosłym życiu. Skakanka jest świetnym sposobem na utratę zbędnych kilogramów, modelowanie sylwetki oraz poprawę ogólnej kondycji organizmu. Ponad to (w przeciwieństwie do wielu innych akcesoriów treningowych) jest niezwykle tania i łatwo dostępna – no i oczywiście skakanie na niej daje niesamowitą frajdę! Ćwiczenia na skakance dają wiele możliwości i każdy może dopasować je pod kątem własnych potrzeb. Wystarczy odrobina mobilizacji!
Ćwiczenia na skakance

Dlaczego warto zdecydować się na ćwiczenia na skakance?

Ćwiczenia na skakance można wykonywać tak naprawdę zawsze i wszędzie. W zależności od tego, kiedy mamy wolną chwilę, wystarczy wziąć ją do ręki i zacząć skakać. Czyż to nie jest proste? W przypadku tego typu treningu nie musimy szukać go w ofertach klubów fitness i zastanawiać się, kiedy można by pójść na tego typu ćwiczenia. To ogromny plus dla tych osób, którym trudno znaleźć stały czas w ciągu dnia na ruch. Oprócz tego, ze skakanki można korzystać zarówno w domu jak i na zewnątrz. Nie ogranicza nas pogoda ani żadne inne czynniki. Czego tak naprawdę potrzebujemy? Motywacji i sprzętu – to niewiele patrząc na to, jakie efekty możemy osiągnąć.

Skakanka nie bez powodu kojarzy się z dzieciństwem. Podobnie jak wtedy, tak i teraz możemy poczuć swobodę i radość z ruchu – to kolejna zaleta ćwiczeń, które mogą być świetnym sposobem na zapomnienie o pracy i aktywny relaks.

Jakie efekty można osiągnąć dzięki ćwiczeniom na skakance?

Trening na skakance jest niezwykle efektywny i angażuje różne partie ciała oraz wpływa na różne jego aspekty. Już po kilku dniach regularnych ćwiczeń można zobaczyć pierwsze efekty, choć jak wiadomo – na bardziej spektakularne zmiany przyjdzie nam jeszcze nieco dłużej poczekać. Do głównych efektów ćwiczeń na skakance możemy zaliczyć:

  1. Spalanie kalorii – pół godziny intensywnych ćwiczeń ze skakanką umożliwia spalenie aż 400 kalorii! Dodatkowo przyspieszają one przemianę materii, dzięki czemu są świetnym pomysłem dla osób chcących stracić zbędne kilogramy.
  2. Wzmocnienie oraz rozwijanie mięśni – trening ze skakanką jest bardzo intensywny, w związku z czym nasze mięśnie podczas jego trwania wykonują ciężką pracę. Jednakże właśnie dzięki temu mogą się one wzmacniać i coraz wyraźniej zarysowywać. Aby osiągnąć taki efekt należy pamiętać o przyjmowaniu prawidłowej postawy podczas ćwiczeń – wyprostowaniu pleców, ściągnięciu łopatek do tyłu oraz trzymaniu prosto głowy. Osoby regularnie wykonujące ten trening mają wzmocnione plecy, barki, nogi i ramiona, a także świetnie wymodelowane uda i pośladki. Ponad to skakanka jest świetnym uzupełnieniem ćwiczeń mięśni brzucha.
  3. Ujędrnienie i poprawa kondycji skóry – w szczególności jest to widoczne na udach i tylnych częściach ramion. Intensywna praca mięśni sprzyja lepszemu napięciu skóry i tym samym atrakcyjniejszemu wyglądowi!
  4. Poprawa wydolności oddechowej oraz wzmocnienie pracy serca – początkowo podczas treningu ze skakanką możemy szybko łapać zadyszkę, jednak nie powinniśmy się tym zrażać! Podczas skakania przyspiesza nasz oddech, dzięki czemu dotleniamy organizm. Po pewnym czasie przyzwyczajamy się do tego typu wysiłku i możemy coraz dłużej wykonywać ćwiczenia bez zadyszki. Taki trening wiąże się również z przyspieszeniem tętna, dzięki czemu krew w naszym organizmie zaczyna szybciej krążyć. Narządy są lepiej ukrwione, a serce (dzięki zwiększonej ilości docierającego do niego tlenu) wzmacnia się.
  5. Poprawa koordynacji ruchowej – zdolność do wykonywania złożonych ruchów jest podstawą naszej aktywności. Najlepiej kształtuje się ona w wieku dziecięcym, jednak później dzięki systematycznym ćwiczeniom również możemy poprawiać jej poziom. Jednym z najlepszych sposobów jest tutaj skakanie na skakance.

Jak widać, ćwiczenia na skakance oddziałują na nasz organizm wielopłaszczyznowo i dają szereg korzyści, z których wielu wypadkach nie zdajemy sobie sprawy. Warto zatem podjąć wyzwanie i rozpocząć treningi – początkowo krótkie, stopniowo wydłużając je i podnosząc poziom trudności.

Przykładowe ćwiczenia ze skakanką

Początkowo skakanie na skakance może być dla wielu osób dosyć męczące, nie warto jednak zniechęcać się pierwszymi trudnościami. Już po kilku dniach treningu okaże się, że coraz dłużej możemy ćwiczyć bez zadyszki, coraz mniej będziemy również odczuwać bóle mięśni. Zaczynajmy stopniowo, od prostych ćwiczeń, a dopiero z czasem urozmaicajmy trening – najważniejsze, aby sprawiał on nam frajdę i się nie nudził. Przed samym treningiem zróbmy rozgrzewkę (możemy ją wykonać bez przyrządu) – przygotuje to nasze mięśnie na czekający je wysiłek. Możemy wykonać kilka podskoków, wymachów ramion czy też przysiadów – poświęćmy na to przynajmniej 10 minut. Później możemy przejść do ćwiczeń ze skakanką. Przykładowo, możemy:

  • skakać ze zmiennym tempem
  • skakać obunóż
  • skakać naprzemiennie
  • skakać „ósemki” (czyli krzyżować skakankę w trakcie wykonywania skoku)
  • skakać z jednoczesnym unoszeniem wysoko kolan
  • skakać na jednej nodze

Skakanka daje wiele możliwości, które bez trudu dopasujemy do swojego poziomu. Należy jednak pamiętać, aby zadbać o właściwe przygotowanie do ćwiczeń. Oprócz rozgrzewki niezwykle ważnym elementem jest obuwie – można wykorzystać to przeznaczone do biegania. Dzięki niemu amortyzujemy podskoki i tym samym minimalizujemy ryzyko urazu stawu skokowego oraz kolanowego.

Efekty ćwiczeń na skakance w głównej mierze zależą od nas samych i naszego zaangażowania. Jedno jest jednak pewne – trening z tym sprzętem nie tylko poprawia kondycję, ale również sprawia ogromną przyjemność, dlatego warto jak najszybciej rozpocząć swoją przygodę ze skakanką!

Zobacz także