Długie, gęste i zdrowe włosy potrafią być prawdziwą ozdobą. Jednak ich pielęgnacja nie jest łatwym zadaniem. Sprawy nie ułatwia fakt, że włosy rosną bardzo powoli. Szacuje się, że każdego miesiąca wydłużają się one o około 1 mm, a u niektórych osób proces ten zachodzi jeszcze wolniej. Jednak można go przyspieszyć. W jaki sposób? Oto sprawdzone i skuteczne sposoby z których można skorzystać bez wychodzenia z domu.
Jakie substancje odżywcze potrzebne są włosom do wzrostu?
Odpowiednia dieta jest niezwykle ważnym elementem jeśli chodzi o kondycję oraz tempo wzrostu włosów. Zawarte w pokarmie mikro i makroelementy oraz witaminy stanowią dla nich niezbędny budulec. Dlatego konieczne jest dostarczanie odpowiedniej ilości oraz rodzaju substancji odżywczych. W ten sposób stworzymy dogodne warunki do wzrostu.
Aminokwasy, witaminy i minerały pozwalają nie tylko na utrzymanie włosów w dobre kondycji, ale także mają realny wpływ na tempo ich wzrostu. Podstawowym składnikiem budującym włosy jest keratyna. To grupa nierozpuszczalnych w wodzie białek, które są wytwarzane przez komórki naskórka. Poza włosami zbudowane są z nich także paznokcie oraz skóra.
Zawarte w kreatynie cysteina i mtionina odpowiedzialne są za prawidłowy rozwój włosów oraz tempo ich wzrostu. Niedobór tych składników sprawia, że włosy stają się słabsze, bardziej łamliwe i częściej wypadają. Ponadto do ich właściwego rozwoju niezbędne są składniki mineralne takie jak cynk, miedź, żelazo, magnez oraz selen, a także witaminy A, E, C oraz B. Dla włosów ważne jest także dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Domowe maseczki na porost włosów
Jednym z najlepszych naturalnych sposobów na porost włosów są domowe maseczki. Dużą zaletą tego rozwiązania jest niska cena oraz możliwość zastosowania wyłącznie naturalnych składników w proporcjach dopasowanych do własnych preferencji. Maseczkę nakłada się na włosy zaraz po ich umyciu poprzez delikatne wcieranie, a następnie głowę owija się ręcznikiem. Po kilku minutach należy go zdjąć i włosy spłukać dużą ilością wody.
Domową maseczkę możemy przygotować na wiele różnych sposobów. W tym celu możemy wykorzystać jaja, awokado, jogurt naturalny, miód, oliwę z oliwek czy ocet. Dla przykładu domową maseczkę zrobimy mieszając ze sobą dwa jajka, z niewielką ilością oliwy z oliwek oraz soku z cytryny. Tak przygotowaną mieszankę nakładamy na wilgotne włosy i po ok. 10 minutach spłukujemy. Inny przepis zakłada połączenie ze sobą oliwy, miodu, mąki oraz maślanki. Domowe maseczki możemy także przygotować z wykorzystaniem oleju rycynowego i nafty kosmetycznej.
Naturalne wcierki na wzrost włosów
Z kolei wcierki są swego rodzaju odżywkami w płynie, które nakłada się bezpośrednio na skórę głowy. Zazwyczaj w ich składzie można znaleźć zioła i ekstrakty roślinne oraz naturalne olejki eteryczne. Można je nakładać na suche lub lekko wilgotne włosy, należy jednak pamiętać, żeby rozprowadzić wcierkę równomiernie na całej powierzchni skóry głowy. W tym celu pomocne mogą okazać się atomizery i pipetki. Tego typu odżywek nie należy nakładać na mokre włosy, ponieważ woda może ją rozrzedzić, co obniży skuteczność jej działania.
Do przygotowania wcierki możemy wykorzystać np. sok z brzozy, który wzmacnia cebulki oraz odżywia skórę głowy. Można go kupić w sklepie lub pozyskać na własną rękę. Naturalną wcierkę można także zrobić na bazie suszonych ziół. Dla przykładu jedną łyżkę suszu z pokrzywy oraz jedną łyżkę skrzypu polnego wystarczy zalać wrzącą wodą i odstawić do przestudzenia. Tak przygotowaną mieszankę możemy nałożyć na skórę głowy. Efektem będzie mniejsza ilość wypadających włosów oraz stymulacja ich rozwoju.
Drożdżowy napój przyspieszający porost włosów
Zastosowanie drożdży jako naturalnego sposobu na porost włosów wynika z ich bogatego składu. Znajdziemy w nich witaminy z grupy B, potas, selen, miedź, chrom, cynk czy fosfor, a więc składniki odżywcze, które są niezwykle istotne dla włosów. Ponadto drożdże są źródłem takich aminokwasów jak tyrozyna, cystyna oraz arginina. Włączając je do swojej diety zyskujemy, nie tylko zdrowsze włosy, ale także skórę i paznokcie.
Do przygotowania napoju możemy wykorzystać zarówno drożdże śwież jak i suche instant. Ze względu na specyficzny posmak zaleca się stopniowe zwiększanie ilości przyjmowanej mieszanki. Jednak zaleca się, żeby dzienne spożycie nie było większe niż 5 g drożdży świeżych oraz 2 g suchych. Przygotowaną porcję drożdży wystarczy zalać wrzątkiem i mieszać do rozpuszczenia. Kiedy napój osiągnie odpowiednią temperaturę należy go wypić. Co istotne drożdży nie należy słodzić, bo osłabia to ich działanie.
Masaż skóry głowy
Dobrym sposobem na pobudzenie włosów do wzrostu jest także masaż skóry głowy. Właściwie wykonany poprawia ukrwienie skalpu, a ponadto zmniejsza uczucie zmęczenia. Dzięki niemu naprężona skóra głowy staje się rozluźniona, co ułatwia przepływ krwi dostarczającej cenne składniki odżywcze. Masaż skóry głowy można wykonać samodzielnie np. za pomocą szczotką do włosów. Ponadto głowę możemy masować wykonując opuszkami palców koliste ruchy. Taki zabieg powinien trwać co najmniej kilka minut i być wykonywany regularnie. Wtedy osiągniemy najbardziej zadowalające efekty.