Wrastający paznokieć to niezwykle bolesna dolegliwość, która ma ścisły związek z nieprawidłowo zagłębiającym się w skórę paznokciem. Nieleczone przez dłuższy czas schorzenie może przerodzić się w stan zapalny wymagający interwencji chirurgicznej. Warto więc odpowiednio wcześniej pomyśleć nad rozwiązaniem tego wstydliwego problemu stosując popularne sposoby domowe. Co należy zrobić z wrastającym paznokciem?
Czym są wrastające paznokcie?
Wrastające paznokcie należą do jednych z najczęstszych przypadłości występujących w obrębie palców nóg, a rzadziej u rąk. Schorzenie to objawia się charakterystycznym wrastaniem się bocznej krawędzi paznokcia bezpośrednio pod skórę, co wiąże się z dużym poczuciem dyskomfortu. Towarzyszący dolegliwości ból z czasem może zamienić się w poważną infekcję uniemożliwiającą swobodne chodzenie. Wrastającym paznokciom często towarzyszy również zaczerwienienie, opuchlizna, a nawet sącząca wydzielina ropna. Szybka reakcja w większości przypadków pomoże jednak skutecznie zapobiec późniejszej korekcji chirurgicznej.
Przyczyny wrastających paznokci
Główną przyczyną pojawienia się wrastających paznokci jest uszkodzenie samej płytki paznokciowej. Wśród najczęstszych powodów wymienia się więc noszenie nieprawidłowo dobranego obuwia, chodzenie w butach na wysokim obcasie, zbyt częste noszenie obuwia sportowego czy niewłaściwie przeprowadzone zabiegi pielęgnacyjne w obrębie paznokci. Na wystąpienie dolegliwości mają również wpływ:
- wrodzone skłonności genetyczne;
- mechaniczne uszkodzenia palca (np. uderzenie, skaleczenie czy przytrzaśnięcie);
- wady stóp;
- używane do czyszczenia paznokci ostre narzędzia;
- grzybice paznokcia;
- zaburzenia wzrostu paznokcia;
- zmiany ortopedyczne;
- zbyt gwałtowane przybieranie na wadze i otyłość;
- intensywne treningi obciążające stopy.
Co zrobić z wrastającym paznokciem?
Problemu wrastających paznokci można pozbyć się na trzy sposoby: stosując domowe metody, używając dostępnych w aptece środków lub umawiając się na wizytę w gabinecie chirurgicznym. Warto jednak zauważyć, że domowe sposoby sprawdzą się tylko w przypadku, kiedy w okolicy skóry i paznokcia nie rozwinął się jeszcze stan zapalny. Jeśli dolegliwość przejdzie na bardziej zaawansowane stadium niezastąpiona okaże się pomoc specjalisty podologa lub lekarza.
Kąpiel z solą na wrastający paznokieć
Moczenie wrastającego paznokcia w wodzie z dodatkiem soli powinno skutecznie zmiękczyć skórę wokół paznokcia, a także zadziałać przeciwobrzękowo oraz przeciwzapalnie. W tym celu należy do miski z gorącą wodą wsypać kilka łyżeczek soli, po czym cały roztwór dokładnie wymieszać. Stopę lub rękę z wrastającym paznokciem trzeba moczyć mniej więcej przez piętnaście, dwadzieścia minut. Wedle potrzeby czynność warto powtarzać dwa, trzy razy na dobę.
Moczenie w wodzie z płatkami mydlanymi
Dobrą alternatywę dla soli stanowią płatki mydlane do prania. Zamiennie można też tutaj wykorzystać szare mydło, które wykazuje właściwości antybakteryjne. Kąpiel trzeba rozpocząć od przygotowania roztworu składającego się z ciepłej wody i dwóch łyżek stołowych płatków mydlanych. Po około dwudziestominutowym moczeniu wrastającego paznokcia należy dokładnie osuszyć oraz zdezynfekować schorowane miejsce. Następnie pod zagłębiony w skórze fragment paznokcia powinno się delikatnie wsunąć kawałek wacika bądź gazy, co pozwoli odpowiednio unieść wrastającą część do góry. Dzięki temu paznokieć przestanie się wbijać w skórę, a po jego odrośnięciu będzie można łatwo go przyciąć. Należy jednak tutaj szczególnie pamiętać o regularnej zmianie opatrunku do momentu, aż paznokieć wyrośnie poza obręb palca.
Zaleca się, aby w trakcie całego procesu gojenia się palca spróbować jak najczęściej chodzić na bosaka. Jeśli jednak nie jest to możliwe, warto wybierać wyłącznie wygodne modele butów zakończone szerokimi noskami. Nie można też zapominać o częstym zmienianiu skarpetek nawet po kilka razy na dobę, co dodatkowo pomoże zapobiec ponownemu wystąpieniu wrastającego paznokcia.
Okłady z lodu
Na dyskomfort spowodowany wrastającymi paznokciami niezwykle przydatne okażą się także okłady z lodu. Po wymoczeniu schorowanego miejsca w ciepłej wodzie oraz późniejszym dokładnym jego wysuszeniu należy przyłożyć do wrastającego paznokcia okład z lodu. Następnie po kilku minutach za pomocą wysterylizowanych cążek można spróbować delikatnie wyciąć wrastający fragment paznokcia, uważając przy tym, aby dodatkowo nie uszkodzić znajdujących się wokół tkanek. Potem do schorowanego miejsca należy przyłożyć wacik nasączony wodą utlenioną, a całość dokładnie zabandażować. Po kilku dniach wszystko powinno się prawidłowo zagoić.
Warzywa i owoce sprzymierzeńcami w walce z wrastającym paznokciem
Niektóre z warzyw i owoców mogą skutecznie wspomóc walkę z problemem wrastających paznokci. Czosnek i cebula to znane warzywa wykazujące właściwości antybakteryjne. Miejsce z wrastającym paznokciem można więc obłożyć czosnkiem lub pokropić sokiem z cebuli, po czym obłożyć bandażem i pozostawić na całą noc. Przydatna okaże się również marchewka, którą po umyciu i obraniu należy pozostawić na kilka godzin w schorowanym miejscu.
Z kolei dyskomfort lub ból spowodowany wrastającym paznokciem skutecznie pomoże uśmierzyć cytryna, którą po rozkrojeniu powinno się delikatnie podgrzać w kuchence mikrofalowej. Następnie, należy w niej zrobić niewielki otwór, w którym będzie można umieścić palec z wrastającym paznokciem (na mniej więcej dwadzieścia minut).
Stosowanie zmiękczających środków dostępnych w aptece
Powszechnie dostępne w aptece środki mogą efektywnie zmiękczyć wrastającą skórkę paznokcia oraz odpowiednio zdezynfekować schorowane miejsce. Bez recepty można więc kupić zarówno maść na wrastające paznokcie, jak i specjalny płyn dedykowany tego typu schorzeniom. Warto również pokusić się o zastosowanie bezinwazyjnych klamer, których głównym zadaniem jest prawidłowe skierowanie rosnącego paznokcia ku górze. Dzięki takiemu rozwiązaniu paznokieć zaczyna skutecznie się uwypuklać, co pomaga uniknąć jego bezpośredniego wrastania w skórę.
Należy szczególnie pamiętać, że domowe sposoby na wrastający paznokieć przeznaczone są tylko dla osób, u których nie pojawiły się jeszcze pierwsze objawy zapalenia lub infekcji. Każdy przypadek warto jednak odpowiednio skonsultować z lekarzem lub specjalistą.