Nawet jeżeli naczynia myjesz w zmywarce, raz na jakiś czas korzystasz z kuchennego zlewu. Niezależnie do tego, czy używasz go do przemywania warzyw lub mięsa czy przepłukiwania talerzy, prędzej czy później w rurze odpływowej zaczną się zbierać resztki pokarmu, które zaczną wydzielać nieprzyjemny zapach. Co zrobić, gdy śmierdzi ze zlewu? Do przetkania rur można użyć żrącej chemii, której użycie jest szkodliwe dla zdrowia i wiązać się może z uszkodzeniem instalacji kuchennej. By rozwiązać ten problem przygotowaliśmy trzy domowe sposoby na pozbycie się smrodu ze zlewu!
Sok z cytryny zdziała cuda!
Dzięki kwaśnemu odczynowi sok z cytryny jest świetnym sposobem na rozpuszczenie znajdujących się w rurze zanieczyszczeń. Dodanie soli do owocu pozwoli dodatkowo wzmocnić ten efekt! Na dodatek silny, cytrynowy zapach pozwala na częściowe zastąpienie nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się ze zlewu. Szczegółową instrukcję działania znajdziesz poniżej:
- Przekrój na pół świeżą cytrynę.
- Posyp obie połówki owocu odrobiną soli.
- Wyciśnij sok do czystej szklanki.
- Przecedź sok przez sitko, wyrzuć fusy do kosza na śmieci.
- Wlej sok do zlewu.
- Odczekaj ok. piętnastu minut, po czym przemyj zlew wodą.
Przepychacz do toalet jako alternatywa
Jeżeli sok z cytryny nie dał pożądanego efektu, dobrym pomysłem może okazać się użycie przepychacza do toalet. Przed rozpoczęciem przepychania warto na kilkanaście sekund puścić wodę z kranu, która zmiękczy zanieczyszczenia i ułatwi ich usunięcie. Nasadkę, czyli gumową część przepychacza, należy nałożyć na zlew, a następnie kilkukrotnie docisnąć. W ten sposób wszelkie luźniejsze odpadki znajdujące się w rurach powinny zostać wypompowane, a smród powinien ustać. Po użyciu przepychacza warto pamiętać o odpowiednim przeczyszczeniu zlewozmywaka!
Ocet z sodą silniejszy od cytryny
Gdy sok z cytryny oraz ręczne przepychanie zawiodą, a ze zlewu wciąż śmierdzi, warto jest sięgnąć po najefektywniejszy z domowych sposobów czyszczenia rur – ocet z sodą oczyszczoną. Przygotowaliśmy dla ciebie instrukcję usuwania smrodu ze zlewu za pomocą sody oczyszczonej i octu:
- Odczekaj co najmniej godzinę od ostatniego użycia zlewozmywaka – rury nie powinny być mokre.
- Przygotuj jedną trzecią szklanki sproszkowanej sody oczyszczonej.
- Wsyp zawartość szklanki do zlewu.
- Zagotuj 250 ml gorącej wody.
- Do zagotowanej, wciąż ciepłej wody dodaj kilkanaście kropel octu.
- Wlej zawartość szklanki do zlewozmywaka.
- Po około piętnastu minutach czekania przemyj zlewozmywak bieżącą wodą z kranu.
Jeżeli użycie sody oczyszczonej z octem nie wyeliminowało całkowicie problemu, ale doprowadziło do zauważalnej poprawy, powtórz całą procedurę dodając tym razem większą ilość octu do zagotowanej wody. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić – użycie więcej niż 100 ml octu może uszkodzić rury i spowodować konieczność wymiany całego zlewozmywaka!
Domowe sposoby nie zawsze działają
Choć każdy z przedstawionych przez nas sposobów powinien doprowadzić do usunięcia brzydkiego zapachu z twojego zlewu, istnieje możliwość, że smród wciąż będzie stanowił duży problem. W takiej sytuacji warto jest się zaopatrzyć w profesjonalny płyn do udrażniania rur. Podczas używania tzw. „kreta” warto jest jednak zachować szczególną ostrożność. Pamiętaj, że należy minimalizować użycie niebezpiecznych chemikaliów, szczególnie w kuchni. Po skorzystaniu z kreta dokładnie, kilkukrotnie wymyj zlewozmywak i wstrzymaj się z piciem wody z kranu na najbliższe kilka godzin!
Śmierdzący zlew – jak na stałe pozbyć się nieprzyjemnego zapachu?
Smród ze zlewu jest problemem, który wyeliminować można odpowiednim podejściem do korzystania ze zlewozmywaka. Przede wszystkim należy unikać wyrzucania do zlewu resztek jedzenia oraz wylewania do niego tłustych cieczy, w szczególności oleju użytego do smażenia. Kawałki jedzenia i stary tłuszcz stanowią idealne warunki do rozwoju bakterii, które odpowiadają za nieprzyjemny zapach. Warto przynajmniej raz w roku profilaktycznie czyścić rury za pomocą sody oczyszczonej octu – pozwoli to uniknąć w przyszłości problemów ze śmierdzącym zlewem.