Temat, wokół którego narosło sporo mitów i błędnych przekonań – czy w ciąży można farbować włosy? Zmiana wizerunku jest ważna dla większości kobiet, a w czasie ciąży wiele z nich odczuwa dodatkową potrzebę podkreślenia swojej atrakcyjności. Czy będzie to stanowiło zagrożenie dla zdrowia dziecka? Jakie ryzyko związane jest z farbowaniem włosów w ciąży? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się poniżej.
Farbowanie włosów w ciąży a zdrowie dziecka
Medycyna nie daje jednoznacznej i ugruntowanej odpowiedzi na pytanie, czy koloryzacja włosów w czasie ciąży jest bezpieczna, czy też stanowi zagrożenie dla zdrowia dziecka w łonie matki. Brak wyraźnego stanowiska wynika głównie z tego, iż nie ma na to reguły – w jednych przypadkach farbowanie będzie całkowicie bezpieczne, a w innych niekoniecznie. Podejściem rekomendowanym jest zaniechanie koloryzacji, szczególnie w początkowym okresie ciąży. Nie jest to wynikiem szkodliwego działania farb i dowodem na nie, lecz swoistym uwrażliwieniem na delikatność płodu i ograniczenie jakiegokolwiek ryzyka do minimum, a najlepiej do zera.
Czy farba do włosów zagraża zdrowiu dziecka?
Kontakt farby z włosem nie stanowi zagrożenia ani dla matki, ani dla dziecka. Włos jest strukturą martwą (tj. zbudowaną z martwych komórek) i wobec tego nie jest przewodnikiem, za pośrednictwem którego szkodliwe substancje mogłyby przedostać się do organizmu. Przy idealnym nałożeniu którejkolwiek z farb, tzn. takim, gdy pokryte nią są jedynie włosy – nie zachodzi żadne ryzyko zdrowotne. Rzeczywistość jednak jest taka, iż przy farbowaniu niemal zawsze dochodzi do kontaktu farby ze skórą głowy, przez którą wchłonięte mogą zostać niekorzystne dla zdrowia składniki.
Główną przyczyną obaw w takich przypadkach jest amoniak. To jemu przypisuje się potencjalnie zagrażające zdrowiu działanie. Amoniak jest substancją naturalną, powstaje w przewodzie pokarmowym w efekcie procesu trawienia białek. Jego nadmiar we krwi może jednak być groźny dla zdrowia. Dla małego organizmu zbędne zwiększanie stężenia z pewnością nie będzie korzystne. Demonizowanie amoniaku nie jest rozsądne, podobnie jak mało roztropne byłoby częste farbowanie włosów specyfikiem z wysoką zawartością tej substancji w okresie ciąży. Warto zaznaczyć, iż produkty na rynku są zróżnicowane pod względem składu i nie wszystkie są przebadane pod kątem ewentualnej szkodliwości dla organizmów dziecięcych.
Farbowanie włosów w czasie ciąży – wskazania medyczne
Pomimo, iż wraz z farbą do organizmu dostarczane mogą być jedynie niewielkie ilości substancji potencjalnie szkodliwych (m.in. amoniaku), to jednak nie zaleca się farbowania z dotychczasową częstotliwością (szczególnie, gdy była bardzo wysoka) – a w przypadku pierwszego trymestru koloryzacja jest wręcz niewskazana. Zdrowie dziecka jest ważniejsze od komfortu estetycznego matki, a co za tym idzie, należy wstrzymać się przez pierwszych kilka tygodni z tym zabiegiem.
Popularnym mitem, nadal często powielanym, jest to, iż rzekomo farbowanie włosów w ciąży wpływa również na ich kolor u dziecka. Jest to całkowity absurd i nieprawda, nie ma na to nie tylko żadnych dowodów, ale też kłóci się to ze zdrowym rozsądkiem. Barwa włosów dziecka determinowana jest przez czynniki genetyczne i koloryzacja włosów matki nie ma żadnego związku z późniejszym owłosieniem potomstwa.
Jak farbować włosy w ciąży?
Odpuszczenie – dla świętego spokoju – farbowania w pierwszym trymestrze ciąży nie jest jedynym warunkiem, który należy spełnić w trosce o dziecko. Zmianie wizerunku w tym czasie nie jest zabroniona, ale należy pamiętać o:
- unikaniu nakładania farby na skórę, której ciągłość została naruszona (wszelkie uszkodzenia, przecięcia itd. – jest to istotne nie tylko w okresie ciąży, ale zawsze),
- zapewnieniu dobrej wentylacji pomieszczenia, w którym dokonywać będziemy koloryzacji włosów,
- wyborze farby z jak najmniejszą zawartością amoniaku, albo wręcz bez niego w składzie,
- w skrajnych przypadkach – zastąpieniu farb innymi metodami, np. naturalnym farbowaniem henną,
- zachowaniu umiaru ilościowego i jakościowego – nie należy farbować włosów ani zbyt często, ani też nie jest wskazana drastyczna zmiana odcienia włosów (np. z czarnego na jasny blond).
Zobacz także
- Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły? Sprawdzone domowe sposoby na szybszy porost włosów
- Czerwone plamy na ciele. Przyczyny i leczenie
- Czym myć lodówkę? Domowe i niezawodne sposoby na czystą lodówkę
- Czym myć panele podłogowe? Domowe sposoby na błyszczące panele
- Czym osłonić balkon? Skutecznie zasłoń się od słońca, wiatru lub sąsiadów