Blog / Co odstrasza muchy? Domowe sposoby na pozbycie się much

Co odstrasza muchy? Domowe sposoby na pozbycie się much

Wszędobylskie muchy w mieszkaniu to naprawdę udręka dla jego domowników. Roznoszą wiele bakterii, przez co są dla nas realnym zagrożeniem, zwłaszcza kiedy siadają na naszym jedzeniu. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami chemicznych środków, dobrą wiadomością będzie to, iż istnieją domowe, a co najważniejsze skuteczne sposoby na pozbycie się tych owadów.
Co odstrasza muchy

Domowe sposoby na odstraszenie much

1. Samodzielnie zrobiony lek na muchy
Do jego zrobienia wystarczy nam płynny miód oraz mąka kukurydziana. Składniki te mieszamy ze sobą i nakładamy do płaskich miseczek. Umieszczamy je najlepiej w szafkach z żywnością. Muchy uwielbiają słodki zapach miodu, a dzięki jego lepkiej konsystencji będzie on skuteczną pułapką, która zatrzyma owady.

2. Własnoręcznie zrobiony spray na muchy
Mieszamy wodę z mydłem w płynie, po czym przelewamy ją do pojemnika ze spryskiwaczem. Pryskamy bezpośrednio na latające muchy, które powinny upaść.

3. Torebki z wodą
Przygotowujemy parę torebek plastikowych, wlewamy do nich wodę. Następnie kładziemy lub wieszamy je niedaleko okien oraz drzwi. Woda w torebkach ma za zadanie rozpraszać promienie słoneczne, przez co muchy wcale nie będą chciały dostać się do wnętrza domu.

4. Ocet jabłkowy
Najpierw robimy w pojemniku malutkie otwory. Wlewamy ocet do pojemnika, po czym zakrywamy przy użyciu folii aluminiowej albo gazy. Muchy nienawidzą zapachu octu.

Jakie zapachy jeszcze odstraszają muchy?

Ekstrakt waniliowy
Kładziemy do płytkiej miseczki dwa waciki, wcześniej namoczone ekstraktem z wanilii. Dodatkowo na wierzch kładziemy świeże listki mięty, całość przykrywamy gazą.

Wódka z lawendą albo goździkami
Do wódki dodajemy parę goździków albo lawendę. Taką mieszanką pryskamy miejsca gdzie znajdują się muchy. Silny zapach skutecznie je odstraszy.

Olejek citronella oraz olejek kokosowy
Łączymy 30 kropelek olejku citronella ze szklanką olejku kokosowego. Mieszamy składniki i wlewamy je do słoika. Słoik umieszczamy w miejscu, gdzie najczęściej pojawiają się muchy.

Olejki eteryczne
Muchy nienawidzą olejku cytrynowego czy eukaliptusowego. Łączymy pół szklanki octu z 15 kropelkami wybranego olejku i pryskamy w miejscach przebywania owadów. Takim naturalnym preparatem możemy spryskać cały dom.

Cynamon, pieprz i czosnek
Mieszamy te przyprawy i rozsypujemy na przykład w kuchni. Muchy nie zbliżą się do tak silnego zapachu.

Rośliny zwalczające muchy

1. Lawenda wąskolistna
Doskonale odstrasza wszelkie insekty, takie jak muchy, komary oraz kleszcze.

2. Pelargonia pachnąca
Charakteryzuje się intensywnym zapachem, uprawiana przeważnie w skrzynkach na balkonie czy tarasie.

3. Wawrzyn szlachetny
Inaczej nazywany drzewem laurowym. W lecie uprawiany na zewnątrz.

4. Mięta pieprzowa
Prosta w uprawie, ceniona przez swoje drogocenne właściwości lecznicze.

5. Bazylia pospolita
Uprawiana w domu, jak i w ogrodach. Łatwa w uprawie, często używana do wielu potraw.

6. Palczatka cytrynowa
Odznaczająca się silnym zapachem, także skutecznie odstrasza uciążliwe muchy. Roślina jednoroczna, zwana inaczej trawą cytrynową.

7. Goździk siny
Posiada intensywny zapach kwiatów, świetnie sprawdza się jako roślina odstraszająca owady.

Zobacz także