Blog / Co na mrówki? Jak skutecznie pozbyć się mrówek z domu i ogrodu

Co na mrówki? Jak skutecznie pozbyć się mrówek z domu i ogrodu

Domowe sposoby na wyeliminowanie grasujących po domu czy ogrodzie mrówek są niezwykle skutecznie i szybkie w działaniu. Przeważnie potrzebne do tego produkty znajdują się w każdym domu. Dzięki nim nie trzeba stosować szkodliwą dla otoczenia chemię, aby pozbyć się tych nieproszonych gości.
Co na mrówki

Mrówki w domu

Pojawienie się tych niewielkich istot w domu jest bardzo uciążliwe dla jego domowników. Przede wszystkim ze względu na sporą ich liczbę. Istnieje jednak kilka dobrych sposobów na pozbycie się ich. W naszych mieszkaniach przeważnie spotykamy się z dwoma rodzajami mrówek:

1. Mrówki faraonki – w mieszkaniach szukają przede wszystkim schronienia, gdyż wywodzą się z ciepłych krajów. Charakteryzują się niewielkim rozmiarem, przez co przedostają się nawet przez niewielkie szczeliny. Ich gniazda umiejscowione są w podłogach i innych elementach drewnianych. Ciężko je usunąć, gdyż bardzo szybko się rozmnażają.

2. Mrówki gmachówki – przebywające zazwyczaj w pniach drzewa albo drewnianych domkach. Uciążliwe zwłaszcza dla właścicieli działek rekreacyjnych i domków letniskowych.

Przyczyną pojawienia się mrówek w domu jest poszukiwanie żywności, która okazuje się dla tych owadów w naszych domach łatwo dostępna.

Domowe sposoby na pozbycie się mrówek

Liście pomidorów
Szkodniki nienawidzą zapachu świeżych liści pomidorów. Sposób ten można wykorzystać jedynie latem, ale jest niezwykle skuteczny. Można go zastosować zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Liście pomidorów są dosyć prostym sposobem na wyeliminowanie mrówek z ogrodu, należy jedynie położyć je między grządkami.

Ocet
Ocet to kolejna skuteczna metoda, jednakże dla niektórych osób jego zapach może być zbyt intensywny. Aby, usunąć mrówki z domu należy spryskać miejsca rozpylaczem, w którym wlany jest ocet.

Kreda
Kredę powinno się pokruszyć na drobne kawałki, po czym położyć w miejscu uczęszczanym przez mrówki. Innym sposobem jest zaznaczenie miejsc po których się poruszają. Kreda truje szkodniki, które oprócz tego zanoszą ją do gniazda, zatruwając w ten sposób całą kolonię.

Boraks
Substancja wykorzystywana do lutowania metali, wyglądająca jak kreda i tak samo efektywna. Dobrym rozwiązaniem jest wymieszanie boraksu z ugotowanym jakiem i położenie takiej mikstury w miejscu gdzie chodzą te owady. Trucizna zostaje przez nie przetransportowana do gniazda, dzięki czemu spada liczebność mrówek. Minusem tej metody jest to, iż boraks jest niebezpiecznym środkiem dla innych zwierząt oraz dzieci. Należy więc stosować go ze szczególną ostrożnością.

Przyprawy
Na mrówki świetnie sprawdzają się przyprawy, jakie każdy z nas ma w swojej kuchni. W usunięciu mrówek pomoże cynamon, pieprz, sól czy proszek do pieczenia, wystarczy je rozsypać do gniazda oraz w szczeliny po których poruszają się szkodniki. Przyprawy skutecznie likwidują mrówki oraz całe ich gniazda.

Płyn do naczyń z wodą
Wystarczy rozcieńczyć płyn w proporcji 3:1 po czym spryskać nim miejsca gdzie mrówki przebywają. Płynem można również spryskać same owady.

Miód
Miód może stanowić dobrą pułapkę, na lubiące jego słodki smak mrówki. Wystarczy nałożyć miód do miseczki, po czym kiedy mrówki zgromadzą się w niej w celu jego konsumpcji, możemy je spłukać wodą.

Sok z cytryny
Dobrym sposobem na pozbycie się szkodników jest również zwykły sok z cytryny. Zmieszany z wodą i wylany na mrowisko, skutecznie wysuszy gniazdo. Można także wykorzystać go do spryskania miejsc w jakich uczęszczają owady.

Wrzątek
Zwykła zagotowana woda, wystarczy do pozbycia się mrówek, o ile mamy dostęp do ich mrowiska. Parę litrów wody wystarczy wlać do mrowiska, dzięki temu pozbędziemy się szkodników na dobre.

Świeże zioła
Nie tylko przyprawy pomagają w walce z mrówkami. Świeże zioła są tak samo skuteczne. Świetnie do tego celu nadaje się majeranek, lawenda czy mięta. Wystarczy posiekać zioła i rozsypać na trasie mrówek. Owady nie cierpią ich zapachu.

Talk
Talk rozsypany przy oknach oraz drzwiach, a także przy fundamentach skutecznie zapobiegnie dostaniu się do domu mrówek.

Taśma klejąca
Pomocniczą metodą jest zastosowanie przylepca, do którego mrówki się przykleją. Przy czym warto wcześniej wybrać jedną z powyższych metod.

Naturalny preparat na mrówki w ogrodzie

Warto pamiętać, iż mrówki są również pożytecznymi stworzeniami. Nie należy więc wybijać ich z naszych ogrodów całkowicie, dobrze jedynie panować nad ich liczebnością. Sposób walki z mrówkami w ogrodzie jest pod pewnymi względami łatwiejszy, aniżeli w domu. Nie musimy bowiem obawiać się na przykład zniszczenia podłogi.

Do walki z mrówkami w ogrodzie warto wykorzystać sól, a właściwie stężony roztwór wodny. Należy wlać go do gniazda, a pozostałą sól rozsypać w miejscu uczęszczania owadów. Dobrym rozwiązaniem jest także rozsypanie w ogrodzie sody oczyszczonej czy popiołu wokół ich gniazda. Istotne jest to, iż te sposoby nie będą wpływały niekorzystnie na rośliny. Innym rozwiązaniem jest zmiksowanie paru skórek pomarańczy ze szklanką ciepłej wody. Powstają masę następnie, wlewamy do mrowiska, nie zabija ona owadów, a jedynie skutecznie odstrasza.

W jaki sposób zabezpieczyć się przed inwazją mrówek?

Najważniejsze jest, utrudnienie owadom przedostania się do naszego domu. Dobrym pomysłem jest więc:

  1. Opryskanie octem wszelkich szczelin wokół drzwi, okien, listw podłogowych, wentylatorów, oraz miejsc, przez które mogłyby się one przedostać do wnętrza domu.
  2. Rozsypanie na trasach mrówek posiekanych ziół, za którymi nie przepadają.
  3. Ściany i sufity można także opryskać mlekiem wapiennym.
  4. Zalepienie otworów wokół rur wodociągowych oraz instalacji centralnego ogrzewania.
  5. Uszczelnienie spękanych murów.

Pamiętajmy również, aby wyrzucać odpadki organiczne do szczelnych pojemników na śmieci, aby mrówki nie miały do nich dostępu. Żywność natomiast w kuchni musi być przechowywana w szczelnych opakowaniach. Owady nie będą nas często odwiedzać, jeśli nie znajdą wystarczająco dużo pokarmu. Przy zastosowaniu tego typu środków ostrożności, mrówkom o wiele trudniej będzie przedostać się do naszego domu. A kiedy już się pojawią, domowe sposoby skutecznie rozwiążą nasz problem z tymi szkodnikami.

Zobacz także