Blog / Cera tłusta. Jak pielęgnować cerę tłustą?

Cera tłusta. Jak pielęgnować cerę tłustą?

Cera tłusta ze względu na swoją specyfikację potrafi być prawdziwym utrapieniem i bolączką nie tylko młodych ludzi. Rozszerzone pory, błyszczenie i wypryski potrafią skutecznie zniszczyć każde wyjście ze znajomymi i idealnie dopasowaną kreację. Twarz jest wizytówką każdego człowieka, o którą należy dbać, aby zawsze prezentowała się jak najlepiej. W poniższym artykule podpowiemy jak prawidłowo pielęgnować tłustą cerę,a także co robić, aby ograniczyć wydzielanie sebum, które jest odpowiedzialne za wygląd i jakość naszej skóry.
Cera tłusta

Najczęstsze dolegliwości tłustej cery

Tłusta cera ma różne swoje nazwy. Najczęściej orkeślana jest jako gruba warstwa skóry, która ze wzlędu na rozszerzone pory wyglądem przypomina truskawkę. Największe przetłuszczanie zazwyczaj ma miejsce na obszarze czoła, policzków, a także brody. Te sfery nazywane są obszarami łojtokowymi. Wydzielany nadmiar sebum nie stanowi problemu wyłącznie estetycznego, ale także jest odpowiedzialny za problemy zdrowotne. Kiedy zostaje wytworzona zbyt duża ilość łoju, zatykają się pory, a to prowadzi do zmian trądzikowych takich jak zaskórniki, wypryski, grudki czy czopy ropne. Dodatkowi towarzysze zamieszkujący obszar twarzy są szczególnie trudne do zniesienia dla osób w okresie przekwitania, jednak okazuje się, że nawet w dorosłym życiu pozostawiają po sobie wiele problemów. Jeśli osoba posiadająca tłustą cerę zdecyduje się na samodzielne usuwanie pryszczy (wyciskanie) musi liczyć się z jego konsekwencjami, czyli nieestetycznymi bliznami i przebarwieniami w obrębie twarzy.

Zwiększona produkcja sebum i tłusta cera nie biorą się z nikąd. Na jej wytworzenie mają wpływ zmiany hormonalne, zaburzenia przemiany materii, a także uwarunkowania genetyczne. Jeśli jednak mowa o czynnikach zewnętrznych ułatwiających produkcję sebum, to należą do nich:

  • promieniowanie UV
  • niewłaściwa pielęgnacja
  • niezdrowa dieta
  • niektóre leki

Niewłaściwa pielęgnacja jest jednym z głównych przyczyn zatykania porów i powstawania zmian skórnych. Oto jak prawidłowo czyścić tłustą cerę.

Dbanie o skórę z nadmiarem sebum

Wydawać by się mogło, że prawidłowa pielęgnacja twarzy wygląda tak samo dla każdego typu skóry. Owszem, podczas codziennej higieny należy pamiętać o oczyszczaniu, tonizowaniu, nawilżaniu, odżywianiu, a także- w przypadku kobiet- odpowiednim doborze kosmetyków do makijażu. Choć w teorii wszystko wydaje się proste i przejrzyste to jednak diabieł tkwi w szczegółach, o których pod żadnym pozorem nie należy zapominać, jeśli chce się raz na zawsze pozbyć problemu nadprodukcji sebum.

Po pierwsze oczyszczanie!

Do oczyszczania zazwyczaj dużo większą uwagę przywiązuje się wieczorem, tuż przed pójściem spać. Wtedy to wykonuje się dokładne mycie twarzy, pozwalające na pozbycie się makijażu, łoju i reszty zanieczyszczeń nagromadzonych z całego dnia. Okazuje się, że zarówno wieczorne jak i poranne oczyszczanie jest tak samo ważne. Poranne oczyszczanie twarzy zazwyczaj wykonuje się szybko, ze względu na ograniczony czas przed pójściem do pracy czy szkoły. Należy jednak pamiętać, że to właśnie przez noc w ujściach gruczołów łojowych następuje gromadzenie się nadmiaru serum i zrogowaciałego naskórka. Brak odpowiedniego oczyszczenia twarzy podczas porannej toalety prowadzi do zamknięcia porów, a w efekcie do wyprysków.

Drugi krok to tonizowanie

Niektórym wydaje się, że dobranie odpowiedniego toniku do codziennej pielęgnacji skóry jest zbędnym zabiegiem, który nic nowego nie wnosi do wyglądu skóry. Nic bardziej mylnego! Tonizowanie nie tylko przypwraca prawidłowe pH skóry, ale także pełni funkcje złuszczające. Tym sposobem pory zostają odblokowane i zmniejsza się ich widoczność. Tonizowanie to najlepszy sposób, aby pozbyć się widocznych porów i efektu truskawkowej twarzy.

Dobre nawilżanie, zdrowe odżywianie

Nie od dziś wiadomo, że prawidłowe dbanie o swój organizm zaczyna się od środka. Odpowiednia ilość płynów przyjmowana za dnia pozwala zachować dobre nawilżenie skóry, a ponadto wpływa pozytywnie na cały nasz organizm. Unikanie ostrych, słodkich i kwaśnych potraw pozwoli na zniwelowanie problemu tłustej cery. Brak substancji wywołujących potliwość i pobudzających gruczoły łojowe do nadmiernej produkcji sebum to klucz do zdrowej cery.

Dbając o nawilżanie warto także pomyśleć o czynnikach zewnętrznych. Wybierając krem do twarzy, który należy stosować na co dzień, warto zwrócić uwagę, aby był on dedykowany tłustej cerze. Odpowiednio dobrany preparat powinien wykazywać właściwości nawilżające, a zarazem matujące. Dobrej jakości kosmetyki zapobiegają także nawrotom nidoskonałości, oraz zmiejszają widoczność porów. Krem stosowany na noc powinien posiadać właściwości odżywcze, oraz mikrozłuszczające. Preparat o działaniu antyoksydacyjnych i kojącym będzie dobrym sprzymierzeńcem w walce z tłustą skórą.

Pielęgnacja tłustej cery – najczęstsze błędy

  1. Jednym z podstawowych błędów, które popełniają osoby zdesperowane swoim stanem skóry jest sięganie po agresywne środki myjące. Pozbawienie skóry warstwy ochronnej sprawia, że bakterie i brud mają otwartą drogę do jej najdelikatniejszych elementów. Zaburzona flora bakteryjna, zmiana odczyny pH z kwaśnego na zasadowy, a także silne odwodnienie, sprzyja intensywniejszej pracy gruczołów łojowych, co prowadzi do nowych wyprysków i innych problemów skórnych.
  2. Kolejnym błędem popełnianym podczas pielęgnacji twarzy jest wyciskanie pryszczy, krost i zaskórników, które pojawią się na twarzy. Choć taki w ogólnym zamyśle zabieg ma przynieść ulgę i rozwiązanie problemu, to w efekcie pozostawia po sobie jedynie blizny i zaczerwienienia. Długotrwałe wyciskanie krost prowadzi do większej ilości wyprysków, nadmiernej produkcji sebum i narośnięcia rangi problemu.
  3. Cera tłusta nie lubi także opalania i gorącej wody. Nadmierne wystawianie twarzy na działanie promieni słonecznych prowadzi do zwiększonej aktywności gruczołów łojowych. Choć w teorii skóra staje się wysuszona to pod spodem prawdziwa fabryka sebum działa na pełnych obrotach, której efekty pracy będą widoczne tuż po opalaniu, czy gorącej kąpieli.
  4. Najgorszym, co można zrobić w przypadku makijażu, jest przykrywanie sebum kolejną warstwą pudru. Nadmierna ilość makijażu prowadzi do obciążenia skóry i tworzenia się stanów zapalnych. Aby utrzymać świeży wygląd skóry należy makijaż w pełni odnawiać, a nie dokładać do niego kolejnych warstw. Jeśli nie mamy możliwości zrobienia makijażu od podstaw, wówczas możemy użyć bibułek kosmetycznych, ściągających nadmiar sebum.

Jakie kosmetyki do pielęgnacji tłustej cery?

Udając się do drogerii po zakup kosmetyków, które mają zapewnić zdrową i czystą skórę warto jest się zdecydować na jedną markę. Używanie kosmetyków z tej samej serii zapewnia kompleksowe działanie, a jednocześnie nie dopuszcza takiej możliwości, w której na tłustą cerę działa zbyt wiele środków na raz. Wybór kosmetyków musi koniecznie paść na te dedykowane cerze tłustej. Dobrej jakości preparaty powinny wykazywać działanie, opierające się na głębokim oczyszczaniu, złuszczaniu, zmniejszeniu widoczności porów, ściąganiu, nawilżaniu i regenerowaniu. W serii dopasowanej do naszych potrzeb powinien też znaleźć się kosmetyk zapobiegający nawrotom niedoskonałości.

Cera tłusta zdaje się być wyzwaniem nie do przejścia, jednak dzięki odpowiedniej wiedzy i kosmetykom dopasowanym do potrzeb tego typu skóry można uzyskać zadowalające efekty w krótkim czasie. W walce o piękny wygląd nie warto się poddawać, a jedynie umacniać swoje działania, aby z dumą móc pozbyć się ciążącego problemu raz na zawsze.

Zobacz także