Pielęgnacja dobrana odpowiednio do typu skóry, jest kluczem do jej pięknego wyglądu, a dzięki temu pomaga w zapewnieniu komfortu i dobrego samopoczucia. Zimą często nasilają się wszelkie problemy ze skórą, dlatego warto pamiętać o zastosowaniu innej pielęgnacji niż latem. Cera naczynkowa również ma swoje specyficzne wymagania, a odpowiednia pielęgnacja cery naczynkowej pomoże zniwelować skutki problemów i zapobiec pojawianiu się ich widocznych oznak. To bardzo powszechnie występujący problem, istnieje jednak mnóstwo sposobów, aby skutecznie sobie z nim radzić.
Cera naczynkowa charakterystyka i występowanie
Jest to typ skóry na której występują zmiany popularnie zwane pajączkami oraz rumieńce, które spowodowane są przez rozszerzające się a następnie pękające naczynka krwionośne. Tracą one swoją elastyczność i nie wracają do swojej poprzedniej formy, przez co stają się widoczne. Spowodowane jest to również tym, że znajdują się blisko powierzchni, przez co łatwiej ulegają uszkodzeniom, mniej chronione przez skórę. Najczęściej można je zaobserwować na płatkach nosa lub pod oczami, pojawiają się również na dekolcie pod postacią niewielkich, czerwonych kropek. Skóra naczynkowa charakteryzuje się sporą wrażliwością i szybko reaguje na zmieniające się czynniki atmosferyczne, co widać zwłaszcza podczas mrozów. Ten artykuł podpowie, jakie stosować kremy do cery naczynkowej i jak dbać o nią prawidłowo.
Cera naczynkowa u mężczyzn zdarza się nieczęsto, ze względu na nieco grubszą skórę na twarzy, jaką miewają panowie, nie jest to jednak niespotykane i również wymaga stosowania odpowiednich preparatów. Jeśli ktoś nie ma zwyczaju codziennego stosowania kremu, a jednocześnie chce walczyć ze zmianami jakie powoduje cera naczynkowa domowe sposoby mogą się okazać idealnym rozwiązaniem.
Cera naczynkowa u dziecka nie jest raczej czymś, z czego mogłoby z czasem wyrosnąć, dlatego już od najmłodszych lat należy podejmować odpowiednie kroki i przyzwyczajać malucha do stosowania odpowiedniej ochrony. Trudno będzie znaleźć na rynku specyfik który jest jednocześnie przeznaczony dla dzieci i zawiera informację o tym, że pielęgnowana nim powinna być właśnie cera naczynkowa, chodzi bardziej o zabezpieczanie buzi filtrami i tłustym kremem.
Skóra naczynkowa pielęgnacja domowa i kosmetyki
Krem do cery naczynkowej pomoże zmniejszyć widoczność zaczerwienień oraz wzmocnić skórę. Dlatego warto wybrać takie, które bogate są w witaminę C, B5, a także mają w składzie działające kojąco i łagodząco alantoinę i aloes. Za odpowiednie kosmetyki cera naczynkowa odwdzięczy się promiennością, wyrównanym kolorytem i mniejszą ilością nieestetycznych zmian w przyszłości. Chcąc zadbać o potrzeby jakie w dziedzinie pielęgnacji ma cera naczynkowa kosmetyki powinno wybierać się również w zależności od tego czy jest to cera mieszana naczynkowa czy cera tłusta naczynkowa. A może potrzebny jest krem przeciwzmarszczkowy do cery naczynkowej? Nie ma jednego rozwiązania dla wszystkich typów. Jeśli dobierając preparat do demakijażu mamy do wyboru mleczko lub płyn micelarny cera naczynkowa z pewnością lepiej zareaguje na płyn, który wzbogacony będzie ekstraktem z oczaru lub aloesu.
Warto zwrócić uwagę by nasza cera naczynkowa kosmetyki miała bez dodatku parabenów i alkoholu, ponieważ dodatkowo podrażniają one skórę, przyczyniając się do jej zaczerwienienia i pieczenia. Podobnie jest z dodatkiem silnych substancji zapachowych. Ponad to, należy pamiętać o zabezpieczaniu się przed promieniem UV nie tylko latem, ale przez cały rok, dostosowując jedynie filtry i rodzaj kosmetyku. Bardziej tłusty zimą, a lżejszy latem. Peeling enzymatyczny cera naczynkowa doceni o wiele bardziej, niż taki z drobinkami, które mogą nadmiernie ją podrażniać.
Spośród licznych domowych sposobów pielęgnacji maseczka z siemienia lnianego cerę naczynkową silnie zregeneruje, nawilży, a także zadziała jak naturalny lifting. Wystarczy że raz w tygodniu na naszej twarzy pojawi się ta maseczka – cera naczynkowa odczuje różnicę po miesiącu i będzie ona widoczna gołym okiem. Ponad to świetnie sprawdzą się domowej roboty kosmetyki z dodatkiem aloesu. Kremu do twarzy cera naczynkowa potrzebuje jednak każdego dnia, zwłaszcza na dzień, aby chronić się przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.
Dieta oraz dobre nawyki
Jeśli mimo odpowiedniej pielęgnacji wciąż daje się nam we znaki cera naczynkowa dieta może stanowić bardzo skuteczne wsparcie. Awokado bogate w witaminę K, unikanie bardzo gorących napojów i dużej ilości owoców cytrusowych to warte wypróbowania sposoby, które nie wymagają diametralnej zmiany nawyków, a mogą okazać się pomocne.
Czego unikać, aby nie pogłębiać problemu i nie powodować dalszego pękania naczynek? Negatywny wpływ mają następujące czynniki;
- gorące kąpiele, sauna
- dieta bogata w bardzo ostre przyprawy
- alkohol i papierosy
- solarium i silna ekspozycja słoneczna
- ostre, gruboziarniste peelingi
Cera naczynkowa leczenie i zabiegi w salonach kosmetycznych
Warto już na początku zaznaczyć, że naczynkowa cera nie jest chorobą ani przypadłością, którą nabywamy pod wpływem konkretnych czynników. Jest to kwestia genów, karnacji i poziomu hormonów w organizmie, a także klimatu. Jeśli więc trafiła się komuś cera naczynkowa kolor włosów zapewne ma jasny, przy jasnej i delikatnej raczej jasnej i cienkiej skórze. Jeśli nasza cera naczynkowa kremy znosi dobrze, ale zmiany są widoczne i przeszkadzają nam, warto rozważyć jeden z profesjonalnych zabiegów u kosmetyczki. Mamy do wyboru zabiegi kojące, zamykające naczynka już otwarte, oraz takie które wzmacniają je i zapobiegają nadmiernemu pękaniu – takie jak ultradźwięki i jonoforeza.
Jeśli nasza cera, to właśnie cera naczynkowa krem, dieta oraz dobre nawyki mogą sprawić, że nie będzie ona widocznym, ani uciążliwym problemem. Zważając na warunki atmosferyczne i dostosowując dwoją pielęgnację, zapobiegniemy pojawianiu się zmian oraz zmniejszymy widoczność tych już obecnych.