Blog / Brązowe plamy na dłoniach. Domowe sposoby na plamy starcze

Brązowe plamy na dłoniach. Domowe sposoby na plamy starcze

Upływający czas można kamuflować. Obecnie na skórę twarzy można nakładać makijaż, możliwe jest również poddawanie się różnorodnym zabiegom kosmetologicznym lub z pogranicza medycyny estetycznej. Jednak nie wszyscy chcą się im oddać, i pragną zestarzeć się z godnością. Myśląc na zapas, można w kwiecie młodości stosować odpowiednią profilaktykę przeciwstarzeniową. Jednak co zrobić, gdy na profilaktykę jest już za późno?
Brązowe plamy na dłoniach

Etiopatogeneza brązowych plam na skórze dłoni

Większość osób około 40stego roku życia może zauważyć na skórze swoich dłoni przebarwienia. Mogą się one pojawić we wcześniejszym czasie, bądź też późniejszym. Jest to kwestia iście indywidualna i ściśle związana z codzienną pielęgnacją. Najbardziej eksponowanymi partiami ciała na promieniowanie ultrafioletowe jest skóra dłoni oraz twarzy. Nie sposób zakrywać ich przez większość swojego życia. Nawet prowadząc samochód jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie słoneczne. Dodatkowo negatywne skutki przynoszą systematyczne wizyty w solarium. Najlepszą profilaktyką jest codzienne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych oraz kosmetyków o działaniu ochronnym przed UV.

Ciemne plamy na skórze są efektem długotrwałego działania promieniowania ultrafioletowego. Melanina, która jest naturalnym barwnikiem skóry, jest wytwarzana stale na jednakowym poziomie. Jedynie eksponowanie skóry na UV stymuluje komórki barwnikowe do wzmożonej produkcji. Wtedy można uzyskać efekt opalonego ciała.

Kiedy ekspozycja jest regularnie zbyt intensywna oraz zbyt długa, a skóra nie jest odpowiednio zabezpieczona, pokryta specjalnym faktorem przeciw-UV lub chociaż zasłonięta – może dojść do uszkodzenia struktury melanocytów w sposób trwały lub chwilowy. Gdy melanocyty po zbyt intensywnej ekspozycji ulegają uszkodzeniu wówczas powstają plamy, które są możliwe do usunięcia, specjalistycznymi składnikami aktywnymi lub zabiegami kosmetycznymi. Możliwe jest również trwałe uszkodzenie błon komórek melanocytów, wówczas ziarenka melaniny ulegają rozlaniu. Taka sytuacja powoduje, iż ciemne plamy na skórze zostaną utrwalone. Najczęściej można spotkać się z występowaniem brązowych plam na grzbiecie dłoni.

Hiperpigmentacja skóry to inaczej nadprodukcja naturalnego barwnika w skórze człowieka. Wówczas w efekcie pojawiają się plamy starcze najczęściej na dłoniach i twarzy. Mogą także pojawić się na dekolcie, ramionach, plecach czy zupełnie innych miejscach, które w okresie młodości były nadmiernie eksponowane. Przyczyną powstawania przebarwień mogą być również stany po silnych chorobach o podłożu dermatologicznym. Przebarwienia pozapalne powstają po przebiegu trądziku. Poza przebarwieniami, mogą się pojawić wówczas również odbarwienia skóry. Dlatego należy pamiętać, że powstawanie plam na skórze może mieć różną przyczynę. Nie każde przebarwienie jest plamą starczą. Plamy na dłoniach mogą mieć również odcień żółty.

Domowe sposoby na plamy starcze na dłoniach

Usuwanie plam starczych na dłoniach nie należy do łatwych zadań. Jedną na najstarszych metod jest nacieranie zmienionej skóry sokiem z cytryny. Posiada bowiem ona właściwości rozjaśniające i pozwala uzyskać drobne efekty kosmetyczne. Ekstrakt z cytryny może występować również w kremach do dłoni. Wówczas możliwe staje się, aby krem stosować regularnie, gdyż możemy go mieć pod ręką np. w torebce. Możliwe jest wyróżnienie również kremu na odbarwienia skórne. Można też systematycznie stosować peelingi, zakupione w sklepie lub zrobione domowym sposobem (np. z kawy, cukru, soli lub łupin orzechów). Nacieranie różnorodnymi olejkami aptecznymi także może przynieść zadowalające efekty. Ze starszych metod można wyszczególnić nacieranie octem jabłkowym zmieszanym z oliwą z oliwek. Takową mieszankę pozostawia się na powierzchni skóry na czas 20 minut.

Ostatnimi czasy bardzo popularny stał się aloes. Można go nakładać na powierzchnię ciała, bez konieczności zmywania. Przynosi bardzo dobre rezultaty w usuwaniu plam pigmentacyjnych. Porównywalnie dobre działanie ma chrzan. Zawarta w nim witamina C dość skutecznie spowalnia nadprodukcję melaniny. Specjalna pasta chrzanowa zawiera glukozynolany, odpowiedzialne za usuwanie toksyn z organizmu oraz pełniące funkcję przeciwutleniaczy. Poprawia ona również krążenie krwi. Pastę pozostawiamy około 20 minut na skórze. Inną możliwością jest stosowanie soku z cebuli. Najlepsze efekty przynosi stosowanie dwukrotnie po 15 minut. Jest to alternatywa dla osób które nie tolerują soku z cytryny.

Jak widać domowych sposobów na usunięcie plam starczych na dłoniach jest sporo. Medycyna naturalna oferuje wiele możliwości. W ramach sytuacji wyjątkowych na rynku dostępne są również specjalistyczne korektory na plamy pigmentacyjne. Warto próbować tak długo, aż znajdziemy najlepszy dla siebie sposób.

Zobacz także