Blog / Brązowe plamy na ciele. Co oznaczają brązowe plamy na skórze?

Brązowe plamy na ciele. Co oznaczają brązowe plamy na skórze?

Brązowe plamy na ciele mogą mieć bardzo różne pochodzenie i nie zawsze związane są z problemami zdrowotnymi. Jednak jak na każde inne zmiany w naszym organizmie, należy zwrócić na nie szczególną uwagę, ponieważ mogą pojawić się przy okazji wielu chorób. Jakie są przyczyny ich powstawania i kiedy są one niegroźne? Co zrobić, kiedy mamy co do tego wątpliwości i jak wygląda ewentualne leczenie?
Brązowe plamy na ciele

Brązowe plamy na skórze – na co zwrócić uwagę

Każda nowa plama na skórze, która utrzymuje się przez dłuższy czas, wymaga konsultacji z lekarzem. Dodatkowo niepokój powinny wzbudzić takie objawy jak brak wyraźnego odgraniczenia plamy od reszty skóry, jej wypukłość lub chropowatość, swędzenie, krwawienie, zmieniający się kształt, rozrastanie się, zmienianie barwy lub niejednolite wybarwienie. W takim wypadku należy pilnie udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który najpewniej skieruje nas do dermatologa.

Ciemne plamy na ciele – przyczyny

W zależności od wyglądu i miejsca występowania przebarwienia skóry mogą oznaczać różne stany patologiczne. Plama na skórze objawiająca się jako rumień może wskazywać na występowanie stanu zapalnego. Znamię o dziwnym wybarwieniu, asymetrycznym kształcie i nieregularnych brzegach może być zmianą nowotworową – łagodną w przypadku naczyniaków płaskich, lub złośliwą w przypadku czerniaka. W razie zatrucia się substancjami, które nasze ciało nie jest w stanie wchłonąć ani wydalić może dojść do pojawienia się tzw. plam złogowych.

Jeżeli chodzi o miejsce występowania, co innego mogą oznaczać brązowe plamy na skórze głowy, a co innego brązowe plamy na skórze nóg. Za plamy na głowie często odpowiedzialna jest grzybica, która wywołuje łupież pstry. Przebarwienia na nogach również mogą mieć podłoże grzybicze, ale często są też wynikiem reakcji alergicznych lub zmian naczyniowych związanych z cukrzycą. Aby dokładnie zlokalizować przyczynę powstawania plam na ciele, niezbędna jest więc wizyta u lekarza specjalisty.

Brązowe plamy na ciele – kiedy są niegroźne

Czasami ciemne plamy na skórze powstają w wyniku niegroźnych zmian barwnikowych. Zaliczają się do nich wszelkiego rodzaju znamiona, takie jak na przykład znamię Beckera. Jest ono najczęściej zlokalizowane na plecach lub ramieniu i czasami pokryte pojedynczymi włosami. Plamy takie nie dają niepokojących objawów, wymienionych na początku artykułu. Innym niegroźną zmianą są tzw. plamy wątrobowe. Pojawiają się one z wiekiem, najczęściej po 40 roku życia. Związane są z nadmierną ekspozycją na słońce, dlatego obserwuje się je najczęściej na twarzy, dłoniach, dekolcie oraz ramionach.

Brązowe plamy na skórze – leczenie

Procedura postępowania w przypadku wszelkich zmian skórnych powinna być zawsze skonsultowana z dermatologiem. Jeżeli zmiany są niegroźne, brązowe plamy na ciele można usnąć lub rozjaśnić na wiele sposobów, np. poprzez krioterapię lub zabiegi laserowe. W przypadku niegroźnych, ale potencjalnie niebezpiecznych przebarwień zaleca się chirurgiczne ich wycięcie. Przy podejrzeniu nowotworu niezbędne będą dodatkowe badania i konsultacje. Przy chorobach grzybiczych często wystarczy leczenie miejscowe, za pomocą odpowiednich maści. Jeżeli plamy są wynikiem innych chorób ogólnoustrojowych, dermatolog skieruje nas do odpowiedniego specjalisty, który zajmie się właściwą przyczyną powstawania plam. Bez względu na charakter powstających zmian, nigdy nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, bo w wielu przypadkach szybkie rozpoczęcie leczenia decyduje o skuteczności terapii.

Zobacz także