Blog / Białe plamki na paznokciach – co oznaczają, przyczyny powstawania, sposoby leczenia

Białe plamki na paznokciach – co oznaczają, przyczyny powstawania, sposoby leczenia

Płytka paznokcia powinna być gładka oraz przezroczysta, kiedy jest inaczej, zaczynamy się niepokoić. Białe plamy na paznokciach mogą pojawić się u każdego w dowolnym wieku. Wyglądają na ogół niepozornie, jednakże czasem są oznaką poważnych schorzeń. Kiedy powodem ich pojawienia są braki składników mineralnych czy uszkodzenie płytki, wówczas możemy im szybko zaradzić.
Białe plamki na paznokciach

Co oznacza pojawienie się białych plamek na paznokciach?

Białe plamki na paznokciach nie tylko sprawiają, że nasza płytka paznokcia nie wygląda zbyt ładnie, ale także są z czasem niezwykle irytujące. Pojawienie się odbarwień powinniśmy traktować jako znak od naszego organizmu, iż ma on pewien problem. Takim problemem mogą być na przykład duże braki składników odżywczych, jakie organizmowi są niezbędne do właściwego funkcjonowania. Przyczyn występowania kropek na paznokciach jest wiele, jednakże przeważnie pojawiają się one w przypadku zbyt niskiego poziomu mikro oraz makroelementów i witamin w organizmie.

Nieraz tak przejawia się niedobór wapnia, cynku czy żelaza w diecie. Niekiedy jest to także objaw niedoboru witaminy B, krzemu, witaminy A, potasu czy białka. Pojawiających się na paznokciach przebarwień nie należy bagatelizować, mogą być one oznaką anemii, a niekiedy groźnych chorób. W niektórych przypadkach plamki sugerują, iż nasz organizm zatruł się metalami ciężkimi.

Paznokcie z przebarwieniami mogą być objawem takich schorzeń jak między innymi:

  • zapalenie nerek
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego
  • gruźlica
  • choroba wrzodowa
  • łuszczyca

Pozostałe przyczyny przebarwień na paznokciach

Paznokcie z nieestetycznymi plamami są często problemem estetycznym, a nie zdrowotnym. Dobrze wiedzieć więc, jak ich uniknąć, aby móc cieszyć się z pięknych i nieskazitelnych dłoni. Przyczyną ich pojawienia się jest czasem również stan zapalny i zniszczenie płytki paznokcia. Pamiętajmy, iż nasze paznokcie rosną w tempie 2-3 mm na miesiąc, więc występowanie białych plamek na nich może wiązać się z przyczyną która wystąpiła nawet kilka miesięcy temu. Przebarwienia płytki paznokcia mogą być wywołane też przez:

  • prace manualne
  • obgryzanie paznokci lub skórek
  • korzystanie z produktów chemicznych
  • zbyt intensywny manicure
  • długa praca na komputerze
  • uszkodzenia i skaleczenia skóry
  • częste malowanie paznokci
  • wykonywanie prac domowych bez zabezpieczenia dłoni poprzez założenie rękawiczek
  • codziennie mikrourazy

W jaki sposób możemy pozbyć się białych plamek z paznokci?

Przebarwienia niekiedy znikają same wraz ze wzrostem płytki. Aby paznokcie wyglądały dobrze, można je również zamaskować przy użyciu lakieru. Sposób eliminowania białych plamek zależy od przyczyn ich powstawania. Jeśli wynikają one z braku danych składników odżywczych, należy wówczas zadbać o właściwą dietę. Można zacząć przyjmować suplementy diety. Jeśli natomiast przyczyną jest grzybica paznokci, należy wówczas wdrążyć leczenie dermatologiczne. W sytuacji, kiedy plamki wynikają z innych chorób, wtedy należy rozpocząć proces leczenia dotyczący danej jednostki chorobowej. Warto przy tym pamiętać o natłuszczaniu płytki paznokcia i odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym.

Właściwa pielęgnacja paznokci

Jeśli zależy nam na pięknych i wytrzymałych paznokciach bez widocznych przebarwień, należy o nie właściwie zadbać. Oprócz stosowania zwykłych odżywek do paznokci warto zacząć korzystać także z innych środków. Istotne jest kompleksowe działanie na dłonie i paznokcie. Dobrze jest raz na jakiś czas wykonywać peeling, który usunie martwy naskórek i odżywi paznokcie. Dobrym rozwiązaniem jest również nakładanie odżywczego kremu do rąk, którego zadaniem jest nawilżenie dłoni i paznokci. Oprócz tego na płytkę paznokcia doskonale działa:

  1. Olej rycynowy – wciera się go od razu w płytkę albo dodaje do ulubionego kremu. Doskonale wzmacnia i nawilża paznokcie.
  2. Napar z siemienia lnianego – wystarczy zagotować siemię lniane z małą ilością wody, po czym uzyskany żel nałożyć na paznokcie. Po dłuższym stosowaniu tego specyfiku, stają się one widocznie mocniejsze.
  3. Oliwa oraz sok z cytryny – mieszamy oliwę z oliwek oraz sok z cytryny, po czym w uzyskanym środku moczymy dłonie. Oliwa ma właściwości odżywcze i nawilżające, sok z cytryny świetnie rozjaśnia przebarwienia.
  4. Żelatyna – rozpuszczona żelatyna nałożona na paznokcie, wzmacnia je, dzięki czemu są mniej podatne na złamania.
  5. Witamina A i E – w drogeriach dostępne są kapsułki witaminowe, które wystarczy wetrzeć w płytkę.

Warto także pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu paznokci przed szkodliwym działaniem środków chemicznych, kiedy przystępujemy do sprzątania domu. Na ten czas należy koniecznie założyć rękawice ochronne.

Przyjmowanie suplementów

Odpowiednia dieta połączona z przyjmowaniem suplementów, może świetnie wpłynąć na kondycje naszych paznokci. Potrzebują one zwłaszcza witaminy A, E i C, oraz witaminy z grupy B. Pamiętajmy o uwzględnieniu w diecie produktów bogatych w cynk, krzem i wapń. Dzięki tym składnikom staną się one wytrzymalsze i widocznie twardsze. Dobrym rozwiązaniem jest przyjmowanie kompleksu witamin, będziemy mieć wówczas pewność, iż dostarczamy organizmowi wszelkie potrzebne do funkcjonowania witaminy.

Zobacz także