Malowanie jajek uważane jest za jedną z najważniejszych wielkanocnych tradycji. Pięknie malowane pisanki zdobią świąteczne stoły, zachwycając swym wyglądem niejedną osobę. Metod na pomalowanie i przyozdobienie jajek jest mnóstwo – jaki zatem sposób wybrać? W pełni ekologiczną, najzdrowszą i równie najtańszą techniką zdobienia jajek jest malowanie ich w łupinach cebuli. Jest to również metoda najbardziej przyjazna środowisku i w zupełności naturalna. Stanowi idealną alternatywę dla sztucznych barwników, oblegających sklepowe półki. Zatem – jak malować jajka w łupinach cebuli?
Jak przygotować wywar z łupin cebuli?
Do przygotowania w ten sposób jajek potrzebna będzie spora ilość łupin cebuli, które warto sukcesywnie zbierać – najlepiej już na kilka dni czy tygodni przed świętami. Im więcej zostanie użytych łupin, tym efekt kolorystyczny bardziej intensywny. Łupiny należy włożyć do stosunkowo dużego garnka, zalewając je zimną wodą, a następnie zagotować, doprowadzając powoli do wrzenia. Tak oto przygotowany wywar należy gotować przez minimum dwadzieścia minut, po czym odstawić do ostygnięcia i ‘naciągnięcia’ – najlepiej na kilka godzin. Otrzymany wywar w kolejnym kroku należy przecedzić przez sito, pozbywając się już niepotrzebnych i ‘zużytych’ łupin.
Aby uzyskać bardziej intensywny i ciekawszy kolor jajek, do łupin żółtej cebuli warto dodać łupiny cebuli czerwonej, które zawierają bardzo dużo czerwono-brunatnego barwnika.
Gotowanie jajek w wywarze z cebuli
Jajka przeznaczone do malowania powinny być uprzednio dokładnie oczyszczone i umyte – najlepiej pod bieżącą wodą, pozbywając się tym samym wszelkich zanieczyszczeń i śladów tłuszczu. Następnie, kolejnym etapem powinno być włożenie ich do garnka z przygotowanym już wcześniej wywarem oraz dodanie do niego łyżki octu. W ten sposób, zawartość garnka należy gotować, doprowadzając do wrzenia przez około 6-8 minut, w zależności od tego, jaki kolor jajek chcemy uzyskać, i jak mają one być przygotowane – na twardo czy na miękko.
Gdy jajka będą już ugotowane, skorupki zyskają piękną i ciekawą barwę brązowo-brunatną. Po ostrożnym wyciągnięciu ich z garnka, warto przetrzeć je szmatką czy ręcznikiem papierowym nasączonym kilkoma kroplami oleju, by jajka ładnie błyszczały i lśniły, tym samym jeszcze bardziej podkreślając ich niezwykły i jakże nieoczywisty kolor.
Warto dodać, iż do wszystkich tych czynności zaleca się użycie najlepiej starego lub będącego w gorszym stanie garnka, bowiem łupiny cebuli zafarbują nie tylko jajka, ale i również naczynie, które ciężko będzie doprowadzić do stanu pierwotnego.
W taki oto sposób przygotowane jajka, barwione łupinami cebuli będą prezentować się niezwykle efektownie zarówno w wielkanocnym koszyczku, jak i na świątecznym stole. Co więcej – ich smak pozostanie niezmieniony. Warto zatem postawić na zupełnie bezpieczną i stuprocentowo naturalną metodę tworzenia jajek wielkanocnych, jaką jest barwienie jajek cebulą. Będzie ona gwarancją nie tylko smaku, ale i walorów estetycznych oraz wizualnych.