Kiedy mówimy o treningu w wodzie, pierwsze co przychodzi do głowy to pływanie. A gdyby tak wstawić do wody rower? Brzmi jak szaleństwo, ale jedynie pozornie. Ktoś już wpadł na ten pomysł i tak powstał Aquacycling. Zajęcia realizowane z wykorzystaniem rowerów przystosowanych do pracy w środowisku wodnym stanowią połączenie spinnigu (ćwiczeń wykonywanych na rowerze stacjonarnych) z aqua aerobikiem. Aż chce się zapytać, po co tak komplikować sobie życie?
Na czym polega aquacycling?
Zajęcia prowadzone są w formie ćwiczeń typu cardio wykonywanych w rytm muzyki. Ich dobór jest uzależniony od tempa i rytmu piosenek dobranych przez instruktora. Zmienne tempo wysiłku doskonale stymuluje rozpad zbędnej tkanki tłuszczowej. Dodatkowy opór stawiany przez otaczającą nas wodę nie tylko sprawia, że musimy wykonać cięższą pracę. Woda działa, jak hydromasaż opóźniając pojawienie się zmęczenia, jak również mniejszą bolesność mięśniową następnego dnia. Wbrew pozorom, hydrocycling aktywuje nie tylko dolne partie ciała, ale także barki, ramiona, brzuch i plecy poprzez wymuszenie usztywnienia pozycji na rowerze. Jednocześnie, z uwagi na to, że woda chłodzi mięśnie, jesteśmy w stanie wykrzesać z siebie energię do znacznie cięższej pracy już na pierwszych zajęciach, niż bylibyśmy w stanie podczs ćwiczeń z ciężarami lub na crossficie.
Jakich efektów mogę się spodziewać?
Aquacycling nie tylko spala tłuszcz. Poprzez wykonywanie intensywnych ćwiczeń tlenowych wzmocnimy serce i płuca, zaś dodatkowy opór wody wzmocni nasze mięśnie core.
Wysiłek wykonywany w środowisku wodnym sprawia także, że organizm szybciej i skuteczniej oczyszcza się z toksyn. Zdrowotne właściwości wody uelastyczniają skórę. Warto także wskazać, że aquacycling niezwykle skutecznie redukuje cellulit, ale także usprawnia procesy trawienne regulując metabolizm.
Dla osób lubiących różnego rodzaju wskaźniki istotne z pewnością będzie to, ile kalorii spalimy podczas godzinnego treningu. Przyjmuje się, że sześćdziesiąt minut intensywnego awuacyclingu potrafi spalić nawet ponad tysiąc kalorii.
Przeciwwskazania do uprawiania aquacyclingu
Od dawna wiadomo, że wysiłek wykonywany w wodzie jest bardzo korzystny dla osób, które dochodzą do siebie po urazach ortopedycznych z uwagi na to, że ciało jest wypierane przez wodę, a stawy i kończyny są odciążane. Aquacycling jest również zdrowy dla kręgosłupa, także z uwagi na masujące właściwości wody. Tę formę aktywności poleca się każdemu, bez względu na wiek lub płeć. Szczególnie dużą korzyść odczują osoby z nadwagą, które w innych warunkach mogłyby szybko stracić motywację do ćwiczeń. Z pewnością treningi aquacyclingu spodobają im się bardziej od monotonnych ćwiczeń na siłowni.
Aquacycling jest doskonałą formą aktywności zarówno dla osób, które lubią przebywać w wodzie, ale szukają czegoś nowego, jak również dla tych, które pragną zacząć swoją przygodę ze sportem od czegoś całkowicie bezpiecznego dla zdrowia. Jego korzyści docenią także osoby wracające do czynnego uprawiania sportu po kontuzji lub długotrwałej chorobie. Z pewnością te zajęcia dodadzą wszystkim pozytywnej energii, której starczy na cały dzień.
Zobacz także
- Co jeść na powiększenie biustu?
- Ćwiczenia izometryczne – metody, techniki, przykłady treningu izometrycznego
- Ćwiczenia na barki do wykonania w domu
- Ćwiczenia na biceps w domu. Jak ćwiczyć biceps bez użycia sprzętu lub tylko z hantlami?
- Ćwiczenia na klatkę piersiową: Proste ćwiczenia z hantlami do wykonania w domu